יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת תצא לפגרת האביב בשבוע הבא ולקראת המאורע צפויה המליאה "לנקות את השולחן" ולהצביע מחר, בקריאה שנייה ושלישית, על שתי הצעות חוק שנויות במחלוקת - חוק הנכבה וחוק ועדות הקבלה.

הצעת "חוק הנכבה" של ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) קוראת לאסור על גופים ממשלתיים או כאלה שזוכים למימון ממשלתי, לארגן או לממן פעילויות שיש בהן כדי לערער את יסודות המדינה ולסתור את ערכיה. הצעת החוק צפויה להשתלב כתיקון בחוק יסודות התקציב, כך שמשרד האוצר צפוי לשמש גורם המוסמך לבטל את מימון התקציב.

הצעת החוק השנייה היא חוק ועדות הקבלה ליישובים קהילתיים, המאפשרת ליישובים קהילתיים קטנים לברור את זהות התושבים המתקבלים אליהם. את הצעת החוק יזמו שני חברי כנסת מקדימה, שי חרמש וישראל חסון, וכן ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו. מבקריו טוענים כי החוק יוכל למנוע מקבוצות חלשות באוכלוסייה, בהן ערבים, עולים, בני זוג חד-מיניים או משפחות חד-הוריות, להתקבל ליישובים.

כ-20 חתני פרס ישראל, לצד שורה של אנשי רוח, פרסמו אתמול קול קורא נגד חוק הנכבה. בין החותמים על העצומה, חתני פרס ישראל, פרופ' מנחם ברינקר, הסופר חנוך ברטוב, הפסל דני קרוון, המעצב דוד טרטקובר, השחקנית חנה מרון, השרה לשעבר שולמית אלוני, פרופ' יהודה באואר, פרופ' מרים בן פרץ, פרופ' גבי סלומון, פרופ' איתמר פרוקצ'יה, פרופ' יהושע קולודני וכן הסופרים יורם קניוק וספי רכלבסקי והאדריכל הלל שוקן.

החוק המתוקן הוא גרסה מצומצמת לנוסח תקיף יותר שביקש להעביר ח"כ אלכס מילר, שעל פיו ייגזר על מי שיציין את יום העצמאות של מדינת ישראל כיום אבל מאסר בפועל של עד שלוש שנים. ההצעה המתוקנת כוללת איסור מימון פעילויות שיש בהן שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינת העם היהודי או אופייה הדמוקרטי. כמו כן ייאסר מימון פעילויות שיש בהן משום תמיכה במאבק מזוין או במעשה טרור נגד מדינת ישראל, פגיעה בכבוד הדגל, המדינה או בכבוד סמל המדינה. על פי ההצעה, יוכל שר האוצר לעכב כספים לתקצוב גופים שלא יעמדו בדרישות החוק.

"עקרון הפרדת הרשויות הוא עקרון יסוד דמוקרטי. לא הכנסת ובוודאי לא הממשלה הן רשויות שופטות ומענישות", כתבו מנסחי העצומה. "לפי הצעת החוק הזו, שעלולה להביא לעוד שיא את הגל הגזעני האנטי-דמוקרטי שמאיים להשתלט על הכנסת - פוליטיקאים יוכלו לשפוט ולהעניש את מי שביטוייהם אינם לטעמם! כך יוכלו להחליט שפגיעה מילולית ב'יהודיות' ישראל, או הזכרה של מי שנפגעו ממלחמת העצמאות, תיענש בחומרה ובקנסות כבדים. וזאת בעם שנלחם בהכחשת הפגיעות בו במהלך ההיסטוריה".

בעצומה נכתב עוד כי "פוליטיקאים אינם שופטים. מי שנותן בידי פוליטיקאים את הרשות לרמוס את חופש הביטוי חותר תחת יסודות הדמוקרטיה הישראלית". מנסחי העצומה קראו ליו"ר הכנסת ולחבריה "למנוע מהממשלה והכנסת, הקיצוניות בתולדות ישראל, להנציח עצמן כמהרסות הדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ