חוקר מיוחד מטעם מועצת זכויות האדם באו"ם: ישראל מבצעת טיהור אתני במז' י-ם

כך אמר חוקר מיוחד מטעם האו"ם בדיון שנערך במועצת זכויות האדם בז'נווה. ישראל אינה משתפת פעולה עם החוקר בשל עמדותיו

שלמה שמיר
סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
סוכנויות הידיעות

"הדפוס הנמשך של הרחבת ההתנחלויות בירושלים המזרחית במקביל לגירושם בכוח של דיירים פלסטיניים ותיקים, יוצרים מצב בלתי נסבל שלא ניתן לתארו אלא כאפקט מצטבר של טיהור אתני", כך אומר היום (שני) חוקר מיוחד מטעם האו"ם. החוקר האמריקאי פרופ' ריצ'רד פאלק אמר את הדברים במועצת זכויות האדם של האו"ם, שנערכת לאישור גינוי של מדיניות ישראל בשטחים הכבושים.

לדברי פאלק, על מועצת זכויות האדם של האו"ם לפנות לבית הדין הבינלאומי בהאג ולבקש ממנו לבחון את מדיניות ישראל בשטחים. לדבריו, בחינה שכזו צריכה להתמקד בשאלה האם הכיבוש המתמשך של הגדה המערבית וירושלים המזרחית מערבים "אלמנטים של משטר אפרטהייד וטיהור אתני שאינם עומדים בקנה אחד עם החוק ההומינטרי הבינלאומי".

(תצלום: טל כהן)

פולק, אזרח יהודי אמריקאי בעל דיעות ביקורתיות ביותר כלפי ישראל, מונה ב-2008 לעקוב אחרי מצב זכויות האדם בשטחים הפלסטיניים מטעם המועצה. המנדט שניתן לו הוא לעקוב אחרי הפרות זכויות האדם שנעשות על ידי ישראל נגד הפלסטינים ולדווח על כך למועצה. בשל עמדותיו המוצהרות, ישראל מסרבת לשתף עמו פעולה ואינה מתירה את כניסתו לשטחה. ב-2008 לאחר מינוי לתפקיד הגיע פולק לישראל, אך כניסתו נאסרה והוא גורש.

בדיון שנערך במועצה היושבת בז'נווה, התעמתו נציגי ישראל והפלסטינים סביב רצח חמשת בני משפחת פוגל לפני כשבוע וחצי באיתמר. שגריר ישראל למועצה, אהרון לשנו-יער, קרא למועצה לגנות ללא סיג את רצח זוג ההורים ושלושת ילדיהם. לדבריו, מזעזע לא פחות היה לראות "פלסטינים רבים שיצאו לרחובו לאחר הרצח כדי לחגוג את מות בני המשפחה". מנגד, הנציג הפלסטיני, איבראהים קראי, אמר כי הרשות הפלסטינית גינתה בחריפות את הרצח, הוקיעה את מצבעיו וכינתה אותו "מעשה טרור".

לשנו-יער אמר לאחר הדיון כי פאלק הוא "מבוכה לאו"ם". שגריר ישראל למועצה אמר ל"הארץ" כי מדובר באדם שמזכ"ל האו"ם גינה אותו במלים חריפות בנאום שנשא בינואר במועצה לזכויות האדם, וכי גם שגרירת ארה"ב באו"ם הסתייגה מאופן פעילותו. "הוא טען כי לא ברור מי העומדים מאחורי התקפת הטרור של ה-11 בספטמבר וכינה את חיילי צה"ל 'נאצים'", אמר לשנו -יער, "ישראל אינה משתפת פעולה עם פאלק ואני יוצא מהאולם כשהוא מדבר".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ