פרטים חדשים על נסיבות מעצרו והעברתו לישראל של המהנדס הפלסטיני דיראר אבו סיסי

סוכנות אי-פי פרסמה מפי ארגון לזכויות אדם בעזה כי המהנדס הפלסטיני המוחזק בישראל טוען כי נחקר על ידי 6 חוקרים ישראלים לפני שהוטס לישראל

יוסי מלמן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן
ג'קי חורי

פרטים חדשים על נסיבות מעצרו והעברתו לישראל של המהנדס הפלסטיני דיראר אבו סיסי, בן 42 מעזה. ארגון לזכויות אדם בעזה, המרכז הפלסטיני לזכויות אדם, טוען כי אבו סיסי מסר שהורד בכוח מהרכבת שבה נסע באוקראינה, ידיו נכפתו וראשו כוסה. כך פורסם היום (שני) בסוכנות הידיעות אי-פי.

לטענתו של אבו סיסי, הוא הובא לדירה שבה שישה סוכנים ישראליים חקרו אותו לפני שהטיסו אותו לישראל. הארגון מסתמך על דברים שנמסרו בעקבות ביקור שעשה פרקליטו עם אבו סיסי. הפרקליט מייצג את הארגון הפלסטיני לזכויות אדם והורשה להיפגש עם המהנדס בכלא, בנוסף לייצוג של אבו סיסי על ידי פרקליטתו עו"ד סמדר בן נתן.

ילדיו של אבו סיסי. תצלום: אי-פי

יוסף אבו סיסי, אחיו של המהנדס העזתי, המתגורר בהולנד, אמר הערב ל"הארץ" כי המשפחה מודאגת מאוד ממצבו הבריאותי המידרדר של אחיו. לדבריו, מאז מעצרו ועד היום הוא השיל ממשקלו 13 ק"ג והוא סובל מבעיות לב וכליות וכן מדיכאון קשה.

לדברי יוסף אבו סיסי, הוא הצליח לדבר עם אחיו במשך כמה שניות כאשר הוא התקשר לאשתו מהמעצר. "הוא אמר שהוא עצור ושיש לו עורכת דין ודיבר על מצבו הבריאותי, אך לא אמר כלום על סיבת המעצר ובמה הוא חשוד. מאז לא הצלחנו לדבר אתו אבל אנחנו בקשר עם עורכת הדין", סיפר האח.

ישראל הודתה שהיא מחזיקה באבו סיסי

אתמול פורסם כי מדינת ישראל הודתה לראשונה שאבו סיסי עצור בידיה ומוחזק בבית כלא לצרכי חקירה. הודאה זו עולה מדיון שהתקיים בבית משפט השלום בפתח תקווה ביום חמישי האחרון, שבו קיבלה סגנית נשיא בית המשפט, השופטת ליה לב און, החלטה המתירה להסיר באופן חלקי את צו איסור הפרסום על הפרשה. הסרת הצו נעשתה לבקשת האגודה לזכויות האזרח בישראל.

מפרטי הדיון עולה עוד, כי רעייתו של אבו סיסי, אזרחית אוקראינית הנמצאת עתה במולדתה, שכרה את שירותיה של עו"ד בן נתן לייצג את בעלה. בכך מחליפה בן נתן את עורכת הדין שמונתה להגן עליו מטעם הסנגוריה הציבורית. עו"ד בן נתן אמרה ל"הארץ" כי היא נפגשה עם מרשה בבית הכלא שבו הוא עצור והתרשמה כי אף שמצבו הפיסי סביר, הוא סובל מבעיות בריאותיות קודמות.

על פי פרסומים זרים, אבו סיסי, שהיה מהנדס בכיר בחברת החשמל ובתחנת הכוח בעזה, נחטף בשעה שנסע ברכבת באוקראינה, מהעיר חרקוב לעיר קייב, כדי להיפגש עם אחיו המתגורר באמסטרדם שעמו לא נפגש שנים רבות. הוא הגיע לאוקראינה כדי להסדיר את האפשרות לקבלת אזרחות אוקראינית ולהשתקע במדינה. ששת ילדיהם של אבו סיסי ורעייתו נותרו בעזה.

לפי חלק מהפרסומים, מקורות בעזה טענו כי היו לאבו סיסי קשרים עם החמאס והוא נחשב איש אמונם. לעומת זאת, מקורות אחרים טענו לפי פרסומים אחרים, כי אבו סיסי עבד בחברת החשמל ובתחנת הכוח עוד מימי הרשות הפלסטינית וכי הוא מעולם לא היה פעיל פוליטי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ