ביקורת גבולות | תג המחיר של קדאפי

למחרת המבצע הצבאי בלוב יתקשה אובמה להסביר לערבים מדוע הוא גיבור גדול מול מנהיג ערבי שמדכא את בני עמו, בשעה שהוא מסייע למנהיג יהודי שמצפצף על אמריקה

עקיבא אלדר
ביקורת גבולות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עקיבא אלדר
ביקורת גבולות

ההתקפה של בעלות הברית על כוחותיו של מועמר אל-קדאפי, בעידודה של הליגה הערבית, צריכה להזכיר לבנימין נתניהו את התקפתה של הקואליציה המערבית-הערבית על עיראק בראשית 1991. תג המחיר שהערבים הציגו בפני הנשיא האמריקאי (הרפובליקאי) ג'ורג' בוש האב, לתמיכתם במלחמה נגד חברה בליגה שלהם, היה גרירתו של ראש ממשלת ישראל יצחק שמיר לוועידת שלום בינלאומית במדריד. בוש דרש משמיר לבחור בין הרחבת ההתנחלויות לבין צמצום הסיוע האמריקאי.

נתניהו תמך בהחלטתו של שמיר לנסות לעקוף את הבית הלבן ולקבל את הערבויות לקליטת עלייה מהקונגרס, מבלי להפסיק לרגע את הבנייה היהודית מעבר לקו הירוק. זה נגמר בהפסד בקונגרס האמריקאי ואחר כך בהפסד השלטון בישראל. למחרת המבצע הצבאי בלוב, אובמה יתקשה להסביר לערבים מדוע הוא גיבור גדול מול מנהיג ערבי שמדכא את בני עמו, בשעה שהוא מסייע למנהיג יהודי שגוזל את אדמתם של בני העם הערבי ומצפצף על אמריקה.

ההתערבות האמריקאית בלוב תקשה על אובמה גם לסכל את ההכרה של האו"ם במדינה פלסטינית בגבולות 67' בספטמבר הקרוב. נתניהו שוב מגייס את הרוב הרפובליקאי בקונגרס, בעיקר חברים וחברות מהמחנה של שרה פיילין, אבל לקונגרס אין סמכות להתערב בהחלטות הנוגעות להצבעות באו"ם. אפילו באיפא"ק מבינים בוודאי שלא כדאי להם להפוך את היהודים לאלה שאנסו את ארה"ב להיות המדינה היחידה בעולם (אולי בנוסף למיקרונזיה) שהרימה יד נגד מתן עצמאות לפלסטינים.

הדרך היחידה של אובמה לחסוך לעצמו את הבחירה בין דבר לכולרה, היא לחבר מחדש בין מחמוד עבאס לבין נתניהו. כדי שעבאס יקפיא את המהלך של הכרה באו"ם ויסכים לחדש את המשא ומתן על הסדר הקבע, נתניהו יהיה חייב להוציא מפיו את מלות הקסם, "ההסכם יתבסס על גבולות 4 ביוני 1967". אם ראש הממשלה לא יבטיח שמשפט המפתח הזה יופיע בנאום בר אילן 2, הוא יקבל אותו בנאום קהיר 2 של אובמה. וכמו שלוב לא תהיה אותה לוב, גם קהיר אינה אותה קהיר, כידוע. רק ירושלים נשארת אותה ירושלים, עד שהיא דורכת חזק מדי על היבלות בוושינגטון.

חינוך לשלום

במסגרת מאבקו בהסתה הפלסטינית נגד ישראל, נתניהו אמר למשפחת פוגל האבלה, כי "הם רוצחים ואנחנו בונים". זו, כמובן, אינה הסתה נגד הציבור הפלסטיני כולו. ואיך אנחנו בונים אמון עם השכנים? מתנדבות מחסום ווטש תיעדו במלים ובתמונות את מראות בתיהם של תושבי הכפר עוורתא הסמוך לאיתמר, שהתכבד למחרת הרצח האכזרי בביקור של חיילי צה"ל: רהיטים מנופצים, מנעולי דלתות פרוצים, מכשירי חשמל מרוסקים, קירות שבורים, תכולת ארונות מפוזרת בכל פינה, מעורבת בשאריות מזון וצואה. תושבים אחדים התלוננו על גניבת תכשיטי זהב ומזומנים.

ארבעה ימים היה הכפר בעוצר וכל הכניסות אליו נחסמו. מאות חיילים פשטו על כל הבתים, הצמידו אל הקירות את הגברים בגילאי 15-55, אזקו את ידיהם, הפשיטו אותם מבגדיהם וערכו חיפוש על גופם. יותר מ-50 גברים נלקחו למעצר. תוך כדי כך, נכנסו לכפר מתנחלים מאיתמר ולנגד עיניהם של החיילים, יידו אבנים לעבר הבתים בלוויית צעקות "מוות לערבים". שלושה בתים ניזוקו, ובכמה חצרות נפרצו המנעולים של מכסי בורות המים ומים נשפכו לכל עבר.

עם צאת החיילים את הכפר פשטו מתנחלים על אדמתו של אחד מתושבי הכפר, עקרו 120 עצי זית, ובעזרת בולדוזרים יישרו את הקרקע וסללו דרך גישה מאיתמר למאחז החדש שהקימו במקום ודרך נוספת לכיוון הכביש המוליך להתנחלות אלון מורה. הכל על אדמות הכפר, שתושביו גינו בפומבי את הרצח באיתמר. הכל תחת עיניהם הפקוחות של חיילי צה"ל ופקחי המינהל האזרחי. לפוגרומים מעין אלה התקשורת הישראלית קוראת "תג מחיר". כמו התגים בדוכן הירקות בצרכניה.

מאז 1998 היו ארבעה מקרי רצח באזור איתמר והעקבות הובילו ליישוב וסביבתו. צה"ל לא הטיל עוצר על היישוב ולא התנחל בבתיהם של התושבים. רק במקרה אחד (גור האמל, שרוצץ את גולגלתו של קשיש פלסטיני) הרוצח נתפס ונידון למאסר עולם. בשאר המקרים איש לא נעצר, או שהחשודים שוחררו מחוסר הוכחות, או שהנאשם ברח ועקבותיו לא נודעו.

"הטענות אינן מוכרות", נמסר בתגובת דובר צה"ל. "כוח צה"ל שפעל רק בכפר עוורתא, עצר מספר חשודים ברצח באיתמר ותפס עשרות אמצעי לחימה. נציגי המינהל האזרחי, שליוו את הכוח, ניהלו קשר רציף עם אוכלוסיית הכפר. צה"ל פונה לתושבים שחשים שנעשה להם עוול להגיש תלונה דרך הגורמים הרלוונטיים ובכללם המשטרה הצבאית החוקרת. העדר פרטים מדויקים מקשה על בירור האירועים לכאורה ועם קבלתם תתבצע בצה"ל חקירה מעמיקה של כל מקרה. צה"ל עושה כל שביכולתו למנוע מקרי אלימות וחיכוכים בין האוכלוסיות השונות בגזרת יהודה ושומרון. בעקבות האירועים האחרונים, תוגברו הכוחות".

אפרופו הקמפיין של נתניהו נגד ההסתה הפלסטינית, מן הראוי לציין כי "מדד ההסתה" של משרד ראש הממשלה, שפורסם למחרת הרצח באיתמר, מצביע דווקא על מגמה של ירידה בהיקף ההסתה בשנה החולפת. הנה מבחר ציטוטים מהאתר הרשמי של המשרד: "הציון המשוקלל הסופי לרבעון זה (האחרון לשנת 2010) היה נמוך במעט מאותו רבעון אשתקד, והוא הנמוך ביותר מבין חמשת המדדים הרבעונים עד כה... לרוב לא נמצאו מקרים של הסתה מפורשת לאלימות וטרור... ניתן לומר כי נרשמו פחות מקרים של הסתה ממקורות דתיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ