עמוס הראל
עמוס הראל

ההודעה על מינויו של תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי לתפקיד דובר צה"ל הבא התקבלה אתמול בדרך כלל בחיוב במטה הכללי. מרדכי, איש מודיעין בהכשרתו, עשה קדנציה מרשימה בתפקידו האחרון כראש המינהל האזרחי בגדה המערבית וזוכה להערכה רבה.

סימני השאלה סביב מינויו נוגעים בעיקר למידת התמצאותו בתחום התקשורת, ולתקופת הלימוד שיידרש לה בחודשיו הראשונים כדובר צה"ל. מנגד, קיימת תמיכה לא מבוטלת בהחלטה למנות קצין בעל רקע פיקודי, ולא איש דוברות או עיתונאי. מינויו של מרדכי לדובר צה"ל גם נראה לרבים כתחנה הכרחית שתאפשר להשאיר אותו בתוך המערכת הצבאית, לקראת מינוי עתידי לתפקיד מתאם הפעולות בשטחים.

החלטת הרמטכ"ל, בני גנץ, על מינוי מרדכי היא הראשונה בסדרת הכרעות שיצטרך לקבל בחודשים הקרובים אשר ישפיעו על פני המטכ"ל בראשותו. שורה ארוכה של אלופים עתידים לעזוב בתוך כשנה את צה"ל או להחליף תפקיד. גנץ יצטרך לקדם לפחות ארבעה או חמישה תתי-אלופים במקומם.

ראש אגף כוח האדם במטכ"ל, האלוף אבי זמיר, עתיד לסיים את כהונתו לקראת הקיץ ולפרוש מצה"ל. גם ראש אגף התקשוב האלוף עמי שפרן וראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל) האלוף דני ביטון צפויים כנראה לפרוש. בקיץ הקרוב או קצת לאחריו יסיים גם אלוף פיקוד הצפון, גדי אייזנקוט, כמעט חמש שנות כהונה בתפקיד. אייזנקוט ייצא לתקופת לימודים שאחריה הוא צפוי להתמנות לסגן הרמטכ"ל. המועמד המוביל להחליפו בצפון הוא אלוף פיקוד העורף, יאיר גולן.

גנץ יצטרך, לפיכך, לשבץ ראש אכ"א חדש, ראש אגף תקשוב, ראש אט"ל, אלוף פיקוד הצפון ואלוף פיקוד העורף. גם מפקד חיל הים, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום צפוי לפרוש עד סוף השנה. תיתכן גם פרישה של הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אביחי מנדלבליט ושל מפקד המכללות, האלוף גרשון הכהן, המשמש במקביל מפקד גיס. זו מסה גדולה יחסית של תפקידים שצריך לשבץ, הנובעת בחלקה מהתנהלות המטכ"ל בשנתיים האחרונות: הרמטכ"ל הקודם, גבי אשכנזי, היה שמרן יחסית בתחום זה ולא הרבה במינויים. ואילו יחסיו הקשים של אשכנזי עם שר הביטחון, אהוד ברק, הגבילו עוד יותר את האפשרות לשינויים מפליגים במטכ"ל.

בין המועמדים לקידום בתקופה הקרובה מוזכרים כמה שמות בולטים. תת-אלוף אורנה ברביבאי, ראש מטה אכ"א, נחשבת לבעלת סיכויים טובים להתמנות לאלופה הראשונה במטכ"ל ולהחליף את זמיר כראש אכ"א. מועמדים אפשריים אחרים לקידום קרוב: תא"ל נועם תיבון (איש סיירת מטכ"ל בעברו, שפיקד על חטיבת הנח"ל ועל כוחות צה"ל בגדה), תא"ל עוזי מוסקוביץ (קצין שריון שפיקד בעבר על אוגדה 162, כיום בלימודים), תא"ל ניצן אלון (מפקד כוחות צה"ל בגדה ובעבר מפקד סיירת מטכ"ל), תא"ל אייל זמיר (קצין שריון, כיום מפקד אוגדה 36) ותא"ל יואב הראבן (קצין תותחנים, כיום ראש מטה זרוע היבשה).

בתוך כך, ממתינים גם בשב"כ להכרעה משמעותית עוד יותר: החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על זהותו של ראש השב"כ הבא. כהונתו של הראש הנוכחי, יובל דיסקין, מסתיימת בעוד פחות מחודשיים ב-15 במאי. נתניהו מבטיח להכריע בסוגיה כבר כמה שבועות וייתכן שהדבר יקרה השבוע, לאחר עיכובים רבים שיצרו מתיחות לא פשוטה בצמרת הארגון.

למועמד המוביל נחשב סגנו הנוכחי של דיסקין, י' (שמו המלא, כמו של יתר עובדי השב"כ לבד מראש הארגון, אסור בפרסום על פי חוק השירות). מועמד מרכזי אחר הוא מי ששימש סגנו של דיסקין בתחילת כהונתו, שגם שמו מתחיל באות י'. נתניהו כבר ראיין את המועמדים וכן כמה בכירים נוספים בארגון. ההסכם הקואליציוני בין הליכוד לעבודה קובע כי נתניהו ייוועץ גם בשר הביטחון ברק באשר למינויים של ראשי זרועות המודיעין, אולם המלה האחרונה תהיה של ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ