ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל תפתח היום בקמפיין פומבי נגד כוונתם של ארגון ה-IHH הטורקי וארגוני שמאל אירופיים לשגר לרצועת עזה בחודש מאי משט נוסף, בו ייקחו חלק לא פחות מ-15 כלי שיט. סגן שר החוץ דני אילון יכנס היום בירושלים את השגרירים הזרים בישראל ויבקש מהם לסייע בעצירת המשט.

עדיין לא נקבע מועד סופי ליציאת המשט, אך במשרד החוץ אומרים כי הוא צפוי להתקיים בין ה-15 במאי, שבו מצוין יום הנכבה, לבין ה-31 במאי - יום השנה להשתלטות חיל הים על האנייה "מאווי מרמרה", שעל סיפונה נהרגו 9 אזרחים טורקים. מארגני המשט מכנים אותו "צי החירות".

לפני כחודש וחצי נפגשו במדריד מארגני המשט. בפגישה השתתפו 30 נציגים מ-15 מדינות שאזרחיהן יקחו חלק במשט. הפגישה היתה סגורה ותכניה נשמרו בחשאי. הסיבה שסיפקו המארגנים לחשאיות הרבה היתה "סידורי ביטחון". מארגני המשט אף פנו לכמה ממשלות שאזרחיהן ייקחו חלק במשט וביקשו שיערבו לביטחונם במקרה של השתלטות ישראלית על המשט.

בחודשיים האחרונים פנה משרד החוץ לשורה של ממשלות, בעיקר באירופה, כגון ספרד, בריטניה, אירלנד, שבדיה ועוד, וביקש מהן לפרסם אזהרות מסע לאזרחיהן לא להגיע לעזה בדרך הים. בריטניה ואירלנד אכן עשו זאת.

במשרד החוץ לא בטוחים כי ניתן יהיה לעצור את המשט בדרכים דיפלומטיות, אולם בזמן שנותר עד ליציאת כלי השיט לכיוון עזה יעשה מאמץ מדיני והסברתי כדי לבצע דה-לגיטימציה למשט ולמארגניו.

סגן שר החוץ אילון צפוי להדגיש היום בפני השגרירים הזרים כי המשט הוא פרובוקציה, שעלולות להיות לה השלכות מסוכנות, דוגמת האירועים שהתרחשו בשנה שעברה על "מאווי מרמרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ