עמירה הס
עמירה הס

אלמוני רעול פנים דקר אתמול בבוקר פלסטיני שרכב על חמור בקרבת הכפר א-תוואני שבדרום הר חברון. הנדקר, מחמוד עווד, בן 25 מהכפר טובא, היה לדברי חבריו בדרכו לבדיקה אצל רופא ביטא. בסביבות שבע וחצי בבוקר נשמעו בכפר צעקות לעזרה. אחד מהתושבים יצא מיד מביתו והבחין באדם שנמלט לעבר החורשה שממזרח לכפר. לדבריו, הוא זיהה את הנמלט לפי גופו ותנועותיו כאחד המתנחלים שמרבים להתנכל לתושבי הכפר. מאחז חוות מעון נמצא בחורשה שאליה, לפי הטענה, נמלט האיש. תושבי הכפר מתלוננים שחוסר מעש, כהגדרתם, של רשויות הצבא והמשטרה כנגד התנכלויות חוזרות ונשנות רק מעודד את המתנחלים להמשיך.

תושבי הכפר זיהו מיד את הפצוע, שיוצא לפעמים יחד אתם לרעיית צאן, והזעיקו אמבולנס. מתנדבת איטלקייה סיפרה שהבחינה שעווד נפצע בצד ימין של חזהו ובכתפו. אמש הוא עוד היה בבית חולים בחברון, אך נמסר שהוא מתאושש מפציעתו.

לדברי התושבים, כוח מג"ב היה במרחק של כ-200 מטר ממקום הדקירה. כוחות צה"ל ומשטרה הופיעו מיד. לאחר שהפצוע פונה הגיעו גם חוקרי שב"כ. העד שהגיע ראשון לפצוע הראה להם תצלומים של האדם שבו הוא חושד, שצולמו בעת תקרית ביום שבת האחרון.

לדברי תושבים רק שלשום בערב, יידו אלמונים אבנים על אחד מהבתים הקיצוניים בכפר. בשבוע שעבר אלמונים חיבלו בכמה עצי זית בני 15 שנה. ובשבת - לפי עדויות התושבים, פעילי שמאל ישראלים ופעילי סולידריות איטלקים - ירדה מהחורשה לכיוון הכפר חבורה של מתנחלים, שהתנכלה לרועי הצאן שיצאו עם עדרם למרעה. בחבורת המתנחלים היו שלושה רעולי פנים.

לפי עדויות - ולפי סרטון שצילם פעיל תנועת השמאל תעאיוש, נסים מוסק - המתנחלים החלו להתגרות ברועי הצאן ובפעילים, התפזרו בין ראשי הצאן והבהילו אותם בצעקות ובבעיטות. כוח מג"ב שנמצא במקום ניסה להרחיק את המתנחלים, ללא הצלחה מרובה. כוח צה"ל שבא למקום הכריז על אזור המרעה שטח צבאי סגור.

מכיוון שהצאן התקבץ לאטו ועוד לא הספיק לחזור לכפר - כמה מאנשי הכפר חששו לעזוב לבד את הילדים הרועים ונשארו בקרבתם. כפי שמראה הסרטון, מתנחלים המשיכו להסתובב בקרב העדר ולבעוט בעזים. (שתי עזים הרות הפילו ולדותיהן לאחר מכן, סיפר אחד התושבים ל"הארץ"). מוסק סיפר שאחד המתנחלים צעק לעברו שקודם הוא ישחט יהודים כמוהו. כפי שמראה סרטון הווידאו, אדם אחר צעק לעברו בצרפתית שהוא קאפו המסייע לנאצים.

שוטרי מג"ב זרקו רימוני הלם לעבר הפלסטינים, ועצרו שניים מתושבי הכפר שביקשו, לדברי התושבים, להגן על עדרם ועל הילדים הרועים. כחמישה או שישה שוטרי מג"ב גם התנפלו - כפי שמראה סרט הווידיאו - על תושב מבוגר, שנחבל והתעלף כשהשוטרים הצמידו אותו לסלע.

תושבי הכפר ופעילי תעאיוש טוענים שמדובר בשיטת התנכלות של המתנחלים שחוזרת על עצמה בא-תוואני ובאזורים אחרים בדרום הר חברון. לטענתם, צה"ל - במקום לפנות את האחראים לתקריות - מכריז על שטח מרעה או שטח חקלאי שטח צבאי סגור. בכך, לטענתם, צה"ל משרת את מטרות המתנחלים שרוצים למנוע מהפלסטינים לעבד אדמה או לצאת למרעה.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "באירוע המדובר בשבת נוצר חיכוך פיזי אלים בין המתיישבים לבין הפלסטינים והאזור הוכרז שטח צבאי סגור כדי להפסיק את החיכוך ולמנוע נפגעים. האירוע יתוחקר על ידי מפקד חטיבת יהודה, אלוף-משנה גיא חזות, בימים הקרובים".

אתמול, בבית המשפט הצבאי "עופר" ביקש עו"ד נרי רמתי לשחרר את שני תושבי הכפר שנעצרו בשבת, הקטין ח' ואמג'ד רבאעי. נציג המשטרה, רס"ר דרור בן סימון, ביקש להמשיך ולהחזיקם במעצר לשם חקירה ועקב "מסוכנות", משום שלדבריו הקטין ניסה לברוח מהמעצר. לדברי בן סימון, הקטין הודה ביידוי שתי אבנים והפליל את רבאעי ביידוי אבן אחת. בן סימון גם טען שהחיילים אמרו "שהפלסטינים יצרו התססה".

רמתי הראה בבית המשפט את סרטון הווידיאו שצילם מוסק, וביקש מהשופט סא"ל רונן עצמון "לשים לב כי המתנחלים הם אלה שתוקפים את הפלסטינים". עצמון פסק ש"יש ראיות המצדיקות בשלב זה את המשך החקירה, בעוד החשודים במעצר, הן בשל עילת מסוכנות והן בשל החשש מהימלטות מאימת הדין".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ