רה"מ נתניהו: "בניגוד להצהרות, קדימה היתה רחוקה מאוד מהסכם עם הפלסטינים"

נתניהו תקף את סיעת האופוזיציה וטען ביחס להתנחלויות כי יש להכיר בכך שהפלסטינים "טרם הגיעו להבנה שגופים שלמים יישארו במקום"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ניגח הערב (שלישי) את סיעת האופוזיציה במליאת הכנסת וטען כי בניגוד להצהרותיהם, קדימה מעולם לא היתה קרובה לגיבוש הסכם מדיני עם הפלסטינים. "בדקתי על מה הסכימו ועל מה לא. לפי אותם פרסומים הפלסטינים אמרו שהם דורשים לפרק את הר חומה, את אריאל, את מעלה אדומים. אני מניח שאתם בקדימה מתנגדים לזה", אמר נתניהו.

לדבריו, "אם אתם מתנגדים לזה, אני רוצה לדעת איפה היה ההסכם. שמעתי, מצד יו"ר האופוזיציה, עמדה שאני מסכים איתה לחלוטין: אף פליט אחד. נו הם הסכימו לזה? הייתם כל כך קרובים? אוטוטו?".

נתניהו הוסיף: "אני שמעתי מאותם גורמים, מאותם פרסומים שעמדתם (של הפלסטינים, י"ל) היתה שכוחות בינלאומיים, ורק הם, יהיו על הירדן. העמדה שלי היא שכוחות צה"ל חייבים להיות על הירדן". לאחר מכן פנה נתניהו ליו"ר קדימה, ציפי לבני, ושאל אותה: "גברתי, אינני יודע מה עמדתך. את לא בעד פירוק מעלה אדומים? אריאל? אינך בעד הכנסת אף פליט? האם את תומכת בעמדתי? אני רוצה להבין איפה היה ההסכם אוטוטו. ואם לא היה הסכם אוטוטו, אני רוצה לדעת מה אתם עסוקים כל הזמן בתקיפת ממשלת ישראל כשאתם יודעים את האמת, שהייתם רחוקים מההסכם".

לדבריו, "אנחנו צריכים לומר בפשטות. הפלסטינים טרם הגיעו להכרה במדינת ישראל, טרם הפסיקו את ההסתה, טרם הגיעו להבנה שגופים שלמים יצטרכו להשאר במקום. זו האמת, את האמת הזאת אינכם מציגים. הגיע הזמן פעם אחת שתגידו את האמת, אם לא לעם אז לעצמכם".

נתניהו. "איפה היה ההסכם אוטוטו?". תצלום: אמיל סלמן

"אתם יורים, אנחנו בונים"

נתניהו התייחס בדבריו בכנסת גם ל בגדה המערבית בעקבות הפיגוע באיתמר. "הבנייה היא אחת מהתגובות והדרכים שהציונות לאורך שנותיה מצאה כדי לענות על מעשי הרצח הללו, לא המצאנו זאת. היתה גם בנייה כבירה בלי קשר למעשי הרצח", אמר ראש הממשלה.

נתניהו ציין את קיבוץ מעלה החמישה, קיבוץ גבעת השלושה, קיבוץ נתיב הל"ה, מושב משמר השבעה ואת קרית שמונה, כיישובים שהוקמו בעקבות מעשי רצח ולזכר הקורבנות. "במקומות שבהם היו מעשי רצח ברורים, עם ישראל בנה", אמר נתניהו. "מול הרצון לעקור אותנו מכאן בכח יש לנו תגובה נוספת והיא אומרת אנחנו בונים. כן, אתם יורים, אנחנו בונים".

ואולם, יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, חלק עליו: "אדוני ראש הממשלה, נדמה לי שנתיב הל"ה היה קם בכל מקרה, קרית שמונה היתה קמה. כמובן הנצחנו את שמותיהם... רק אמרתי את המובן מאליו, לא אמרתי שום דבר אחר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ