ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה לתמוך ב"חוק המישוש"

על פי הצעת החוק, שוטרים יוכלו לחפש על גופם של מבלים בפאבים ובמועדונים, גם אם לא הוגדרו כחשודים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לענייני חקיקה החליטה היום (שלישי) כי הממשלה תתמוך בהצעת "חוק המישוש" שמקדם המשרד לביטחון הפנים. מדובר בהצעה מרחיקת לכת שצפויה לאפשר לשוטרים, לראשונה, לערוך חיפוש על גופם של מבלים במקומות בילוי המועדים לאלימות, גם אם אלה לא מוגדרים כחשודים בדבר. הוועדה תדון בהצעת החוק ביום ראשון הבא.

האגודה לזכויות האזרח והסנגוריה הציבורית כבר הבהירו למשרד לביטחון הפנים כי הן מתנגדות, עקרונית, להרחבת סמכויות החיפוש המופיעות בחוק. על פי הצעת החוק, יורחבו סמכויות החיפוש של השוטרים כך שהם יוכלו לחפש על גופו של אדם על בסיס חשש בלבד שהוא עומד לבצע מעשה אלימות או משום שהתנהגותו מעוררת חשש שהוא נושא סכין או אקדח. הסמכות לערוך חיפוש גופני נועדה לאפשר לשוטרים לאתר כלי נשק ולמנוע מעשי אלימות.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "לעתים החשש מפני שימוש בנשק לשם ביצוע מעשה אלימות איננו יכול להתבסס על חשד סביר כי אותו אדם נושא עמו נשק, למשל כאשר מדובר בכלי נשק קטן ומוצנע שלא ניתן לזהות אפשרות קיומו ממראה של האדם. עם זאת, ייתכנו נסיבות שבהן התנהגותו של האדם בנסיבות ובמקום שבהם הוא מצוי, מעוררת חשש אצל השוטר כי אותו אדם עומד לעשות מעשה אלימות, שיכול להביא לפגיעה בשלומו או בחייו של אדם אחר".

הצעת החוק היא חלק מרפורמה בתחום הביטחון האישי שתכליתה הגנה על הציבור מפני האלימות במקומות ציבוריים, ובמסגרתה אישרה ועדת השרים להקים מערך שיטור מיוחד. החוק מפרט את רשימת המקומות בהם קיים חשש מוגבר לאלימות: מועדונים, פאבים ודיסקוטקים וכן מקומות אחרים מסוגם בהם מוגש או נמכר אלכוהול. כמו כן, תופעל סמכות החיפוש גם באולמות בהם נערכים משחקים באמצעות מכונות, משחקי ביליארד, קלפים, קוביות וכן במגרשי הספורט.

החוק החדש מקנה למפקד המחוז במשטרה להכריז זמנית על מועדון או מקום בילוי כמקום בו ניתן לערוך חיפוש על הגוף גם לאנשים שאינם חשודים בדבר, לאחר שמצא כי קיים חשש ממשי לפגיעה בשלום הציבור כתוצאה ממעשה אלימות. הסמכות הזאת מוגבלת מבחינת הזמן ובכניסה למבנה ייתלה שלט המצהיר על קיומה של סמכות חיפוש במקום באותה העת.

השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' אמר כי "האלימות מתפשטת ברחובות ויש להרחיב את הסמכויות המצויות בידי השוטרים כדי להגביר את תחושת הביטחון של האזרח"‬

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ