המשטרה סגרה את החקירה בעניין הבנייה בשכונת ג'בל ארטיס בבית אל

ארגון "יש דין" מערער על ההחלטה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ארגון זכויות האדם "יש דין" הגיש ערר למשטרת מחוז ש"י, על החלטתה לסגור ללא אשמה את תיק החקירה בעניין הקמת שכונת ג'בל ארטיס בבית אל, על אדמות פלסטיניות פרטיות. החקירה המדוברת התנהלה במסגרת דיון שתלוי ועומד בבג"ץ ובו מבקשים בעלי הקרקע ו"יש דין" להרוס את המקום, שנבנה כולו על אדמות בבעלות של פלסטינים.

החקירה ביקשה לבדוק שני היבטים: האחד, שחוזי רכישת קרקע, שהוגשו לבית המשפט, זויפו. השני, הסגת גבול בבנייה במקום. החקירה נוהלה במחוז ש"י. לפני שנה וחצי, פורסם ב"הארץ", כי שמו של ח"כ דוד רותם, אז היועץ המשפטי של "אמנה" ומועצת יש"ע, עלה בחקירה. רותם היה מיופה הכוח בהסכם הרכישה. רותם היה עורך הדין אמנם, אך יש לציין כי החקירה נסגרה מבלי שרותם נחקר, כחשוד או כעד.

באחרונה החליטה משטרת מחוז ש"י לסגור את תיק החקירה בחוסר אשמה. בחקירה התברר, כי הסכם המכירה היה אמיתי, אך המוכר הונה את אמנה כי הוא לא בעלי הקרקע. התיק בעניין הסגת הגבול נסגר במקביל גם כן.

בשבועות האחרונים, פנו עו"ד מיכאל ספרד ועידו תמרי מטעם "יש דין" למשטרה בדרישה לבטל את ההחלטה לסגור את התיק. בערר שהגישו נטען כי המשטרה לא ביצעה פעולות חקירה בסיסיות, עימות נחקרים עם עדויות נחקרים אחרים, חקירה של כלל הגורמים הרלוונטיים הקשורים בהחלטה לבנות במקום ועוד. "תיק החקירה כולל ראיות ברורות ומספיקות להגשת כתב אישום נגד מעורבים בפרשה וכן שהמשטרה התרשלה שלא ביצעה פעולות חקירה אשר יכולות להניב ראיות נגד בכירים נוספים בתנועת ההתנחלויות. עיון בתיק מעלה חשד שגורמי אכיפת החוק לא רצו למצוא את האשמים", נטען עוד בערר.

ח"כ דוד רותם מסר בתגובה כי "כמו שאמרתי בזמנו, מעולם לא הייתי מעורב בעסקה. כעת מתברר שכך הוא אמת". מהמשטרה נמסר בתגובה כי "תיק החקירה נסגר מחוסר אשמה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ