בהליך מהיר ושנוי במחלקות אושר סופית "חוק הג'ובים" במליאת הכנסת

החוק צפוי להטיב בעיקר עם סיעת יהדות התורה שקידמה אותו ותוכל כעת למנות סגן נוסף מטעמה לראש העיר י-ם בשכר; קדימה: התנהגות של מאכער

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי), כמעט בחטף, בקריאה שנייה ושלישית את "חוק הג'ובים", שקידמה יהדות התורה. מדובר בחוק המתיר לראש העיר ירושלים ולראשי ערים גדולות ומאוזנות תקציבית למנות סגן ראש עיר נוסף בשכר. החוק צפוי להטיב בעיקר עם סיעת יהדות התורה שתוכל למנות סגן נוסף מטעמה לראש העיר ירושלים בשכר. ח"כ ניצן הורוביץ (מר"צ) העריך כי עלות שכרו של כל סגן תסתכם ב-130 אלף שקלים בחודש מכספי משלם הארנונה.

החוק החדש הוקפא לפני כשנה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהודיע על התנגדותו להצעת החוק. היום, בהליך מהיר ושנוי במחלוקת, אושר החוק לקריאה שניה ושלישית בוועדת הכספים - בראשה עומד משה גפני, אחד מיוזמי החוק - ובהמשך עלה להצבעה גם במליאת הכנסת.

הצעת החוק החדשה קובעת כי הסגנים הנוספים ימונו רק במועצות מקומיות המאוזנות כלכלית ובהן לפחות 200 אלף תושבים. בנוסף תוגדר גם ירושלים כעיר הזכאית לתוספת סגן בשכר. על פי הצעת החוק המקורית, שעברה בקריאה ראשונה, יוגדלו מספר סגניו של ראש עיריית ירושלים לשמונה. פקודת העיריות משרטטת מפתח ברור למספר הסגנים: בעיריה שבה יותר מ-500,000 תושבים יכהנו שישה סגנים. בעיריה שבה לא יותר מ-400 אלף תושבים יכהנו ארבעה סגנים ובעיריה שבה לא יותר מ-500 אלף תושבים יכהנו חמישה סגנים. "הדעת נותנת, על כן, שבירושלים שבה מתגוררים כ-800 אלף תושבים יכהנו שמונה סגנים", נכתב בדברי ההסבר לחוק.

ח"כ משה גפני, אחד מיוזמי החוק, אמר היום כי בבדיקה שערך, החוק החדש יחול על הערים ירושלים תל אביב, חיפה, באר שבע, נתניה ואשדוד. ח"כ יוחנן פלסנר העריך היום כי גם אם ראשי הרשויות לא זקוקים לסגן נוסף, הם לא יוכלו לעמוד בלחץ הפוליטי שיפעילו חברי המועצה לזכות בתפקיד.

ח"כ מאיר שטרית (קדימה) תקף את אישור החוק ואמר כי "כל החוק הזה נועד לסדר ג'וב לחבר מועצה בעיריית ירושלים, בשם יצחק פינדרוס, שאמור היה להתמנות לסגן ראש העיר ברוטציה עם חבר מועצה אחר מיהדות התורה ? אך זה מסרב לפרוש. סיעת יהדות התורה דואגת לסדר לפינדרוס פרנסה".

ח"כ חיים אורון (מרצ) טען שהעברתו של החוק נעשתה במסגרת דיל פוליטי בין הליכוד ליהדות התורה: "החוק הזה מקורו בחטא, תפקידו לטהר שרצים. אנחנו דנים בו היום, כי מישהו היה צריך לסדר כמה פינות לקראת ההצבעה על דוח שישינסקי מחר בוועדה. זו חלוקת ג'ובים כדי לפתור בעיות מפלגתיות שכל הציבור משלם עליה".

לדברי ח"כ ניצן הורוביץ: "טוב לדעת שבשביל עוד סגן אשכנזי מעקמים חוק, עושים מחטף ומפילים על העירייה העניה בישראל עלות של סגן כולל רכב לשכה ופנסיה. תושבי ירושלים לא רוצים בזה. עלות של 130 אלף שקל בחודש".

מקדימה נמסר כי "נתניהו שוב יורק בפרצופו של הציבור. לראשונה בתולדות הכנסת, מסדר ראש הממשלה ג'ובים בחקיקה ראשית. העברת חוק הג'ובים לסגני ראשי ערים מוכיחה שוב את אטימותה של ממשלת נתניהו אשר טוענת כי אין להפחית את מחירי הדלק והמים, אין כסף לעובדים הסוציאלים אבל יש כסף לשלמונים לעוד סגני ראשי ערים לא נחוצים. זה לא התנהלות של ראש ממשלה, זו התנהגות של מאכער".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ