בזמן שהכותרות מתמקדות במשפט משה קצב, בהפגנות בסוריה, בהשלכות רעידת האדמה ביפאן, מתנהלת לה זה שבוע, מתחת למכ"ם התקשורתי, מלחמה קטנה בגבול רצועת עזה. היישובים הישראליים סביב הרצועה סופגים מנה יומית של פצצות מרגמה ורקטות, וחיל האוויר מרבה לתקוף בעזה. מה שהחל כהסלמה נקודתית גולש במהירות יחסית לעימות נרחב יותר, שנראה כי הצדדים יתקשו לעוצרו, גם אם אין להם כעת עניין אמיתי להגיע אליו.

המתיחות הנוכחית החלה לפני שבוע, ב-16 במארס, כשישראל תקפה מהאוויר בסיס חמאס בהריסות נצרים והרגה שניים מפעילי הארגון, בתגובה לירי רקטת קסאם שנחתה בשטח פתוח. החמאס הגיב בשבת בירי 50 פצצות מרגמה ליישובים בגבולה הדרומי של הרצועה. ישראל עיכבה את מהלכיה כדי לא לשבש את חגיגות הפורים בשדרות והסביבה, אך שלשום בערב פתחה בסדרת תקיפות אוויריות, שבהן נפצעו כמה פעילי החמאס.

לשיאם הגיעו הדברים אתמול אחר הצהריים: לאחר ירי פצצות מרגמה לקיבוץ במועצה האזורית שער הנגב, ירה צה"ל אש מרגמות משלו למקום השיגור בשכונת סג'עייה במזרח העיר עזה. מהירי נהרגו ארבעה בני משפחה, בהם שני ילדים.

מהתחקיר הראשוני בפיקוד הדרום מתברר שמקום הירי הפלסטיני, מטע זיתים בגבול שכונת מגורים, זוהה בוודאות. נראה שכמה מהפצצות שנורו בתגובה סטו ופגעו בבית בשכונה, מרחק עשרות מטרים מהמטע. בצבא אומרים שבתקרית נפגעו גם פעילים חמושים שנטלו חלק בירי לישראל, ומביעים צער על הפגיעה בחפים מפשע.

הירי, הוסבר, נעשה כדי לעצור את ההפגזה על היישוב. מפקד הגזרה בחר להפעיל מערכת מרגמות מדגם "קשת", בהעדר נשק מדויק יותר שניתן היה לעשות בו שימוש מיידי, ובשל הצורך הדחוף לעצור את הירי ליישוב.

גורמים צבאיים טענו אמש שאין לישראל עניין בהסלמה, אמירה זהה לחלוטין לאמירות החמאס יום קודם לכן. עד לתקרית בסג'עייה נראה היה שהחמאס מבקש לאכוף שוב שקט. כעת התמונה שוב מסובכת יותר. בערוץ הטלוויזיה של החמאס שודרו אמש, פעם אחר פעם, תמונות תקריב של גופת הילד בן ה-11, מוחמד ג'יהאד אל-חלו, שנהרג מירי צה"ל. הזרוע הצבאית של החמאס אמנם פרסמה הודעה זהירה יחסית, אבל הפלגים האחרים התחייבו לנקמה באופן פומבי. בשעות הערב הרג צה"ל עוד ארבעה פלסטינים, אנשי ג'יהאד איסלאמי, שהיו כנראה בדרכם לשיגור רקטות. מספר ההרוגים הפלסטינים עלה לשמונה: יום קטלני כזה לא נרשם בעזה מאז "עופרת יצוקה".

ככל שעובר הזמן וגדל מספר הנפגעים, קשה יותר לעצור את ההסלמה. כשהרמטכ"ל, בני גנץ, פרש מצה"ל בנובמבר אשתקד, הוא צפה שעזה תהיה הגזרה הראשונה שתחזור להתלקח. התחזית שלו עלולה להתממש עכשיו.

מרגע שיש לפלגים הפלסטיניים הקטנים תמריץ רב יותר לפעולות נקם, מרגע שהחמאס התיר חלקית את הרסן לזרוע הצבאית שלו, הדרך להידרדרות פתוחה. צריך לזכור גם שמעייני הקהילה הבינלאומית נתונים בעיקר ללוב. ומצרים, שהיא גורם מאיים וממתן בדרך כלל כלפי הנהגת החמאס, עסוקה בצרותיה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ