שר החוץ הפלסטיני: נתניהו סירב לחדש ועדה נגד הסתה

לדברי אל-מלכי, הפלסטינים עדיין מוכנים לחדש את פעילות הוועדה שחדלה להתכנס. לשכת נתניהו: לא קיבלנו שום פנייה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מלכי, אמר אתמול כי למרות טענותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הסתה נגד ישראל ברשות הפלסטינית, נתניהו עצמו השיב בשלילה לכמה הצעות פלסטיניות לחדש את פעילות הוועדה המשותפת למניעת הסתה. בלשכת ראש הממשלה מכחישים את הטענה.

אל-מלכי אמר אתמול, בכנס של מרכז פרס לשלום באוניברסיטת תל אביב, כי כבר לפני שנה הוא החל להעלות את נושא הפעלתה מחדש של הוועדה למניעת הסתה, בשיחות עם שרי חוץ זרים. "ביקשתי שידברו עם נתניהו ושר החוץ ליברמן ויציעו להם לחדש את פעילות הוועדה", אמר אל-מלכי.

שר החוץ הפלסטיני סיפר כי מי שחזר אליו עם תשובה היה שר החוץ של קנדה, לורנס קנון, שידוע כידיד ישראל. "הוא ביקש להיפגש אתי בעצרת הכללית של האו"ם, שהתקיימה בניו-יורק בספטמבר", אמר אל-מלכי. "הוא אמר לי שהעלה את הנושא עם נתניהו, אבל קיבל ממנו את התשובה ?לא'. כששאלתי אם הוא בטוח, הוא אמר: ?הדרך שבה נתניהו השיב לי סגרה את העניין'".

אל-מלכי הדגיש עוד, כי הרשות הפלסטינית מוכנה גם היום לחדש את פעילות הוועדה ומקווה שנתניהו ייענה בחיוב להצעה. בלשכת ראש הממשלה הכחישו אתמול את הדברים. "ישראל כבר הביעה בעבר את נכונותה להשתתף בוועדה למניעת הסתה", נמסר מלשכת נתניהו. "לא הגיעה כעת כל פנייה חדשה בנושא מהצד הפלסטיני".

בלשכת נתניהו תקפו בחריפות את הרשות הפלסטינית גם אתמול. "בהסתה נלחמים בגינויים חריפים, חד משמעיים, שאינם משתמעים לשתי פנים, נגד אלימות ובחינוך לשלום", אמרו. "לא בגמגום רפה נגד טבח ילדים, ולא על ידי מסרים אנטי ישראליים בכלי התקשורת, בדרשות במסגדים ובספרי הלימוד".

הוועדה למניעת הסתה הוקמה עוד ב-1998, לפי דרישתו של ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו, במסגרת הסכם וואי. ישראל העמידה בראש הצוות הישראלי את העיתונאי אורי דן המנוח, שהיה מקורב לשר החוץ דאז אריאל שרון. הוועדה הפכה במה לחילופי האשמות הדדיים בין הצדדים. הוועדה המשיכה לפעול במהלך כהונתו של אהוד ברק כראש ממשלה, אבל הפסיקה לפעול לאחר תחילת אינתיפאדת אל-אקצה.

ביוני 2003, בעת כהונתו של אריאל שרון כראש ממשלה, הוקמה מחדש הוועדה על ידי שר החוץ דאז סילבן שלום. בראש הצוות הישראלי עמד האלוף במילואים יעקב עמידרור, שמונה על ידי נתניהו, לפני כמה שבועות, לתפקיד ראש המטה לביטחון לאומי.

בנאומו באוניברסיטת ת"א אתמול אמר שר החוץ הפלסטיני כי אם המו"מ עם ישראל יתחדש בצורה משמעותית, לפני חודש ספטמבר, תהיה הרשות הפלסטינית מוכנה להאריך את לוח הזמנים לניהול השיחות, ולהסיר את האיום לפנות לעצרת הכללית של האו"ם לקבלת הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית.

עם זאת ציין אל-מלכי, כי הוא אינו סבור שממשלת ישראל הנוכחית רצינית בכוונותיה להתקדם. "תהליך השלום, כפי שנוהל עד היום, הסתיים", אמר. "התהליך היה חסר טעם, אבל המציאות החדשה באזור תחייב את ארה"ב ואת הקוורטט לאמץ גישה חדשה. אנחנו מרגישים שפתרון שתי המדינות גוסס ונאבקים בכל כוחנו כדי לשמור עליו בחיים".

שר החוץ הפלסטיני הזהיר עוד, כי אם לא תהיה התקדמות מדינית עד ספטמבר 2011, "נאבד את אבו-מאזן ונאבד את הסיכוי לשלום". לדבריו, אם ייכפה על הפלסטינים פתרון של מדינה אחת, הם ייקחו אותו, "כל עוד המדינה תהיה דמוקרטית - קול אחד לכל אדם. נתניהו צריך להיות מודע לכך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ