יהונתן ליס
יהונתן ליס

ערב צאתה של הכנסת לפגרת האביב היא אישרה אמש את "חוק הנכבה", השנוי במחלוקת, שיסמיך את שר האוצר לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי, אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל. המליאה אישרה אתמול - בקריאה שנייה ושלישית - גרסה מרוככת של החוק, שהוא למעשה תיקון לחוק יסודות התקציב.

החוק המתוקן הוא גרסה מצומצמת לנוסח תקיף יותר שביקש להעביר ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו). לפיו, ייגזר מאסר של עד שלוש שנים על מי שיציין את יום העצמאות של ישראל כיום אבל. ההצעה המתוקנת כוללת איסור מימון פעילויות, שיש בהן שלילת קיומה של ישראל כמדינת העם היהודי או שלילת אופיה הדמוקרטי. כמו כן ייאסר מימון פעילויות שיש בהן משום תמיכה במאבק מזוין, או במעשה טרור נגד ישראל; פגיעה בכבוד הדגל, המדינה או בכבוד סמל המדינה. על פי ההצעה, יוכל שר האוצר לעכב כספים לתקצוב גופים שלא יעמדו בדרישות החוק.

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בדיון, כי "החוק המקורי אסר על אזרחים לבטא את כאבם על האסון שפקד אותם כשהפכו לפליטים. גם במהדורה ההיא זה היה חוק מסוכן. התערבות בכאבם של אנשים, ברגשות של אנשים, לא ראויה למדינה דמוקרטית. היא גם לא אפקטיבית".

ח"כ עפו אגבריה (חד"ש) פנה לח"כ דוד רותם (ישראל ביתנו), מיוזמי החוק, ואמר לו: "אתה לא רוצה ללמד ילדים יהודים ואת העם היהודי לדעת מה היה פה. שלא תחשוב שלא נלמד את הילדים שלנו שבחיפה וביפו ובעכו היו ערבים שחיו ועבדו. את האסון שקרה לעם הפלסטיני ב-1948 אנחנו נלמד. אם אתה חושב שהחוק הזה יסתום לנו את הפיות, אתה טועה".

הכנסת גם אישרה אתמול את חוק ועדות הקבלה ליישובים קהילתיים. מדובר באחד החוקים הראשונים שהונחו על שולחן הכנסת הזאת, ועורר ביקורת רבה בחודשים האחרונים. לפי הצעת החוק, שיזמו שני חברי קדימה שי חרמש וישראל חסון, יחד עם ח"כ דוד רותם מישראל ביתנו, יישובים קהילתיים קטנים יוכלו לברור את זהות התושבים המתקבלים אליהם.

מבקרי החוק טוענים שהוא יוכל למנוע מקבוצות חלשות באוכלוסייה, בהן ערבים, עולים, בני זוג חד-מיניים או משפחות חד-הוריות, להתקבל ליישובים. בהצעת החוק - שתחול רק על יישובי הנגב והגליל המונים 400 משפחות לכל היותר - נקבע ש"הקצאת מקרקעין לאדם לשם רכישת זכות במקרקעין ביישוב קהילתי, שבו פועלת ועדת קבלה, תיעשה רק לאחר קבלת אישורה של ועדת הקבלה".

לפי ההצעה, ועדת הקבלה תורכב מחמישה חברים: שני נציגי היישוב הקהילתי; נציג התנועה שהיישוב מסונף אליה או חבר בה; נציג הסוכנות היהודית או ההסתדרות הציונית; נציג המועצה האזורית שבתחום שיפוטה נמצא היישוב. ועדת הקבלה תוכל לסרב לקבל מועמד ליישוב קהילתי אם המועמד הוא קטין; אם הוא נעדר יכולת כלכלית להקים בית ביישוב הקהילתי בפרק זמן הקבוע בהסכם הקצאת המקרקעין; אם אין לו כוונה לקבוע את מרכז חייו ביישוב; אם אינו מתאים לחיי חברה בקהילה בהתבסס על חוות דעת מקצועית בלבד; אם נמצא חוסר התאמה שלו למרקם החברתי-תרבותי של היישוב, שיש יסוד להניח שיהיה בו לפגוע במרקם זה.

לנוסח הצעת החוק לקריאה ראשונה נוסף סעיף, ולפיו "ועדת הקבלה לא תסרב לקבל מועמד רק מטעמי גזע, דת, מין, לאום ומוגבלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ