אוקראינה מכחישה: לא סייענו לישראל לעצור את המהנדס העזתי

דוברי משרד הפנים ושירותי הביטחון במדינה הדפו את הביקורת מצד ארגוני זכויות אדם. עם זאת, לא ציינו כי יפנו לישראל לקבל הסברים על נסיבות היעלמו של דיראר אבו סיסי הכלוא בישראל

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

בניסיון להדוף את הביקורת עליהם מצד ארגונים לזכויות אדם מבית ומבחוץ, הכחישו היום שירותי הביטחון של אוקראינה, כי היו מעורבים או סייעו לסוכנים של ישראל לעצור ולהטיס לישראל את המהנדס הפלסטיני מעזה, דיראר אבו סיסי המוחזק בישראל.

סגן שר הפנים, ואסילי פריניק, וסגן ראשון של ראש שירות הביטחון, ולדימיר רוקיצקי, הכחישו במסיבת עיתונאים בתוקף את הטענות כלפיהם. "לשירות הביטחון של אוקראינה אין שום מידע ביחס לשאלה, כיצד הוא (אבו סיסי, י.מ) עזב את שטחה של אוקראינה. יש לנו יותר שאלות היום מאשר תשובות", אמר רוקיצקי והוסיף כי "כל שירות ביטחון מכל מדינה שהיא אינו יכול לבקש מאיתנו סיוע לעצור מישהו או לבצע מבצע, משום שעל פי החוקה האוקראינית אסור להעניק סיוע כזה לשירות ביטחון זר.

שירות הביטחון של אוקראינה לא עזר בעניין זה ולא ביצע שום מבצע, כדי לעצור את האדם המדובר". גם לדברי סגן שר הפנים פריניק, "אין לנו שום מידע על המקרה הזה ושום גורם לא נענה וקיבל סיוע מאיתנו".

עם זאת הדוברים הרשמיים של אוקראינה לא התייחסו לשאלה מה בכוונתם לעשות בנידון ואם פנו לישראל כדי שזו תספק להם הסברים בנושא. נראה כי שירותי הביטחון של אוקראינה ומשרד הפנים האחראי עליהם מצויים במבוכה, ואינם מצליחים לספק הסבר מניח את הדעת, למה שהתרחש בליל ה-19 בפברואר, אז הורד מהרכבת המהנדס הפלסטיני האחראי על תחנת החשמל היחידה הפועלת בעזה, בעת שעשה את דרכו מהעיר חרקוב לקייב.

יצוין כי ראש ממשלת אוקראינה, מיכאל אזארוב, ביקר לפני שבוע בישראל ולא התייחס כלל לפרשה זו ואף התחמק מלהשיב על שאלות בנושא. בכל מקרה, נראה כי אוקראינה אינה מתכוונת לחולל משבר ביחסים עם ישראל על רקע פרשה זו.

אשתו של אבו סיסי, שהיא אזרחית אוקראינית, דורשת מממשלתה לקיים חקירה מקיפה על נסיבות מעצרו או חטיפתו של בעלה והטסתו לישראל. שלשום התברר כי אבו סיסי הצליח להעביר באמצעות עורך דין של הארגון לזכויות אדם בעזה, שהותר לו להיפגש עמו, מידע ולפיו הוא הורד מהרכבת על ידי לובשי מדים בלווית אדם לבוש בגדים אזרחיים. לטענתו, הוא נכפת, ראשו כוסה והוא הוסע במכונית לדירה, שבה נחקר במשך זמן מה בידי שישה חוקרים שהציגו עצמם, על פי גירסה זו, כאנשי המוסד.

לאחר מכן הוא הוטס לישראל וביום ראשון השבוע התיר בית משפט השלום בפתח תקוה לפרסם את העובדה כי הוא עצור בישראל. כמו כן הותר לו לראשונה ביום ראשון להיפגש עם פרקליטתו, עו"ד סמדר בן נתן. ואולם צו בית המשפט אוסר למסור פרטים על נסיבות מעצרו ועל חקירתו.

עוד מתברר כי תשעה ימים לאחר מעצרו הורשה אבו סיסי להתקשר מבית הכלא לאשתו. באותה שיחה קצרה שארכה כדקה, הוא ביקש למסור כי הוא עצור בישראל ואת שם בית הכלא - כלא שיקמה, אשקלון. על פי החוק, מותר לשב"כ למנוע מסירת הודעה של חשוד לקרוביו על מעצרו - עד 15 יום, אך דבר זה נתון לביקורת של בית המשפט שיכול להקדים ולהורות לשב"כ, לאפשר לחשוד למסור את ההודעה עוד טרם חלפו 15 הימים.

בעקבות שיחת הטלפון הזו, הפיצו אשתו ואחיו את העובדה כי הוא עצור בישראל, אך למרות זאת חלפו עוד ימים אחדים עד שבית המשפט בישראל הסיר חלקית את צו איסור הפרסום ואיפשר לכלי התקשורת בישראל לדווח על הפרסומים הזרים בחו"ל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ