ראש הממשלה הפלסטיני, סאלם פיאד: מגנה בתוקף את פיגוע הטרור

ראש הממשלה הפלסטיני אמר כי הפיגוע "נוגד את התוכנית של בני עמנו לחירות בדרכי שלום". ברק: נחושים להחזיר את השקט הביטחוני

ניר חסון
הארץ
יאיר אטינגר
אבי יששכרוף
יהונתן ליס
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
כתבי "", השתתפו בהכנת הידיעה:, ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
הארץ
יאיר אטינגר
אבי יששכרוף
יהונתן ליס
ברק רביד
נטשה מוזגוביה
כתבי "", השתתפו בהכנת הידיעה:, ג'קי חורי

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, גינה היום (רביעי) בתקיפות את פיגוע הטרור שהתרחש ליד בנייני האומה בירושלים. פיאד אמר כי "על אף שאין בידינו מספיק ידיעות על הפיגוע שהוביל לפציעת עשרות אנשים, אני מגנה בתוקף את פעולת הטרור הזו, ללא קשר לגוף שעומד מאחוריה". פיאד איחל החלמה ובריאות לפצועים. לדבריו, "הפעולות נוגדות לחלוטין את התוכנית של בני עמנו להגיע לחירות בדרכי שלום".

העולם גינה היום את הפיגוע והביע חשש מהסלמה באזור. נשיא ארה"ב, ברק אובמה, גינה בחריפות את הפיגוע בירושלים ואת ירי הרקטות מעזה. "יחד עם העם האמריקאי, אני מוסר את תנחומי העמוקים עבור אלה שנפצעו או נהרגו", נאמר בהודעה מטעם הבית הלבן. "אין שום הצדקה לטרור. ארה"ב קוראת לארגונים האחראים לשים קץ להתקפות אלה, ואנו מדגישים כי לישראל כמו לכל העמים יש זכות להגן על עצמה". לסיכום דבריו, אובמה מסר גם תנחומים על מות האזרחים הפלסטינים בעזה אתמול. "אנו מדגישים את חשיבות השמירה על איפוק וקוראים לצדדים לעשות כל מה שביכולתם למנוע את המשך האלימות ופגיעה באזרחים".

סאלם פיאד. איחל החלמה ובריאות לפצועים. תצלום: רויטרס

שר החוץ הבריטי ויליאם הייג אמר בעקבות הפיגוע כי "הפיצוץ בירושלים מזעזע ומדאיג. מדובר בפעולת טרור מכוערת נגד אזרחים חפים מפשע. אני מגנה זאת אופן חד משמעי, ומביע את התמיכה המתמדת של בריטניה בעם בישראל לנוכח פעולות מחרידות אלו".

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון גינה גם הוא את הפיגוע בירושלים. "התקפות כאלו אינן מקובלות", אמר, "אני קורא להפסקה מיידית של כל פעולות הטרור ושל אלימות נגד אזרחים כד למנוע הסלמה נוספת.

שר החוץ הצרפתי אלן ז'ופה, גינה "בכל תוקף" את הפיגוע: "הטרור העיוור שוב היכה בירושלים. צרפת מזדהה עם העם הישראלי שנפל קורבן למעשה מזוויע זה", אמר.

זירת הפיגוע. תצלום: רויטרס

שר הביטחון, אהוד ברק, שחזר לישראל זמן קצר לאחר הפיגוע, אמר כי "לא נסבול פגיעה באזרחי ישראל - לא ביישובי הדרום ולא בירושלים. מבחינתנו, החמאס אחראי לירי הגראדים היום לעבר באר שבע ולאחריות הזו יש מחיר". ברק הוסיף ואמר כי "צה"ל ימשיך לפעול להגנת אזרחי המדינה ולבצע פעילות מונעת לאורך הגדר עם רצועת עזה. יהיו עליות וירידות, לא הכול ייגמר מחר, אך אנו נחושים להחזיר את השקט הביטחוני".

נשיא המדינה, שמעון פרס, אמר כי "אני בטוח בכוחם של צה"ל וכוחות הביטחון לגדוע את היד שמנסה לפגוע באזרחינו ולשים קץ למתקפה הנפשעת. אני גאה ביכולת העמידה של התושבים שמגלים נחישות ואומץ לב, ושולח איחולי החלמה מהירה גם לפצועים בבאר שבע".

שר הפנים, אלי ישי, קשר בין האירוע בירושלים לרצח באיתמר לפני שבוע וחצי, בביקור פצועים שערך בבית החולים שערי צדק. "אין ספק שיש כוונת מכוון מאחורי הפעולות של ארגוני הטרור - באיתמר לפני שבוע והיום בירושלים. זה יחייב אותנו לפעול, אי אפשר לעמוד מנגד. איך ומתי? אני לא אומר, צריך לעשות בחוכמה", אמר ישי.

ח"כ אחמד טיבי (רע"מ-תע"ל) גינה את הפיגוע ואמר כי הוא "דוחה על הסף כל פגיעה באזרחים ובכללם הפיגוע באוטובוס". לדבריו, "יש לגנות ההסלמה האחרונה שבה נפגעו ונהרגו אזרחים בעזה ובערי הדרום. אין להפגיז אוכלוסייה אזרחית לא בטילי גראד ולא במטוסים. יש להפסיק את ההתלקחות באופן מיידי".

סגן שר החוץ , דני אילון, אמר בראיון לרשת CNN כי "אנו רואים עליה בפעולות הטרור הפלסטיני נגד תושבי ישראל, ואנו מייחסים לכך את אופן הפעילות של הרשות הפלסטינית אשר מסיתה ונותנת אור ירוק למעשי הטרור האלה. הגינויים הפומביים של ראשי הרשות הפלסטינית מתבצעים רק בשפה האנגלית וכלפי תקשורת זרה, אך המסרים הפנימיים לעם הפלסטיני סותרים את המסרים המועברים לקהילה הבינ"ל, ואינם מציגים עמדה אחידה ומהימנה".

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, הבהיר כי "הפיגוע בירושלים הוא נתעב ומעורר זכרונות קשים. ישראל לא תוכל להשלים עם חידוש הטרור בעריה וקטל אזרחים. על הטרוריסטים להפנים שהסירוב הישראלי לחיות עם הטרור וההכרה שאין מנוס אלא להלום בו הם בבחינתקונצנזוס. על ראש הממשלה להפנים שהמשך הקיפאון המדינה יוצר קרקע פוריה לאירועים נוראיים מסוג זה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ