"אלכס מילר, מדוע ציון הנכבה הוא הסתה בעיניך?"

שיחת היום

מרב מיכאלי
מרב מיכאלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי
מרב מיכאלי

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הוא יוזם החוק המכונה "חוק הנכבה", שעבר אתמול לפנות בוקר בקריאה שנייה ושלישית בכנסת אחרי דיון סוער ביותר מול חברי הכנסת הערבים והיהודים המתנגדים אליו קשות. החוק יסמיך את שר האוצר לגרוע תקציבים ממוסדות המקבלים מימון ממשלתי אם תישמע בהם קריאה לשלילת קיומה של מדינת ישראל.

אלכס מילר, אתה מרוצה מההישג?

"אני חושב שהגענו למצב הגיוני, שהכסף הייחודי שהמדינה מייעדת לטובת הנושאים של חינוך ורווחה לא מנוצל לטובת ההסתה. לדעתי זה דבר שמתקבל בקונצנזוס מלא, שהמדינה לא צריכה לממן הסתה נגד עצמה".

קונצנזוס מלא זה ודאי לא, 37 בעד מול 25 נגד זה ודאי לא קונצנזוס.

"אני לא חושב שהמתנגדים מתנגדים בהיבט הפורמלי של מה המדינה צריכה לממן ומה היא לא צריכה לממן. אני חושב שההתנגדות היא פוליטית נטו, כי אני לא ראיתי בשום משרד ממשלתי שיש קריטריון שאפשר לקבל כסף לטובת פגיעה בסמלי המדינה. כנראה הכסף מהמדינה, שמגיע לטובת נושאים חינוכיים וחברתיים, בסופו של דבר חלקו מגיע לפעילות הפוליטית של אותם גופים או רשויות מקומיות".

למה בעיניך הנכבה זאת הסתה? הרי מדובר בזיכרון של הערבים בישראל למה שקרה להם ב-48', לקרוביהם, אנשים שמתו, שברחו או גורשו, קרה להם אסון. מדובר באנשים שלא שוללים את קיומה של מדינת ישראל, הם אזרחים שלה, מקיימים את חוקיה, משתתפים בחייה אבל זוכרים את מה שקרה להם. למה אתה רואה בזה הסתה?

"קודם כל בחוק לא כתובה המלה נכבה, כתוב ציון יום העצמאות כיום אבל. אני רואה ביום העצמאות סמל של המדינה, וכבר מגיל צעיר מלמדים אזרחים של מדינת ישראל שזה צריך להיות מבחינתם יום אבל! אז או שאנחנו רוצים חינוך לדו-קיום ולשלום, או שאנחנו רוצים שכבר מגיל צעיר תהיה שטיפת מוח לתלמידים שמסיתים אותם נגד אזרחים בתוך המדינה שלהם".

אבל איזה מין דו-קיום יתרחש אם רק יהודים יכולים להשתמש בתקציב לציון הזיכרונות שלהם וערבים לא? הרי מדובר בזיכרון, בחוויית חיים, איך אתה חושב שאפשר לאסור על זה בחוק?

"אני לא אוסר חוויה אישית של אף אחד, אני בסך הכל אוסר את המימון של המדינה בכל העניין הזה. כי המימון של המדינה הולך לדברים ברורים מאוד, כי ברגע שלוקחים את הכסף שהמדינה מעבירה לטובת קריטריונים ברורים ולוקחים את זה למימון אג'נדה פוליטית, פוגעים באנשים שהכסף צריך להגיע אליהם. אני חושב שהכסף צריך להגיע לחינוך ולא לאוטובוסים לציון יום העצמאות כיום אסון!".

אבל למה לקרוא לזיכרון של 48' אג'נדה פוליטית? ציון אסונות לקבוצות בחברה הוא מקובל: אם זה יום השואה, אם תשעה באב ואם עשרה בטבת או י"ז בתמוז, זאת לא אג'נדה פוליטית, זה זיכרון של אסון.

"קודם כל זה כן, מבחינתם, אבל אנחנו מדברים על מימון של המדינה לטובת הקריטריונים שהיא מציבה. אם את מכירה שכתוב שמותר להשתמש בכסף לטובת ציון יום העצמאות כיום אסון, אז תגידי לי, אני לא מכיר! מה שאני בא ואומר זה שלא תהיה שום גמישות עם הכסף לטובת הנושאים שמוגדרים בחוק".

לא, לא, קודם לא היה קריטריון שאסר להשתמש בכסף לטובת ציון יום העצמאות כיום אסון, אתה קבעת בחוק קריטריון חדש כזה, לראשונה. אתה חושב שמדינת ישראל לא מספיק חזקה כדי לעמוד בזה שהאזרחים הערבים שלה יציינו ביום העצמאות את האסון שקרה להם ביום הזה? מדינת ישראל חזקה בהכל, ואנחנו יכולים להתמודד עם כל דבר - אז למה צריך לאסור על זה בחוק?

"אני אסביר לך, כי זה עניין של תקציב שהוא מוגבל מאוד שהמדינה נותנת לגופים בשביל שיקדמו חינוך ורווחה, והם משתמשים בו לטובת הדברים שלא מתקבלים על הדעת לגבי המדינה והרוב קבע את זה היום!".

לא משנה מה אני שואלת אותך אתה עונה לי על התקציב, אבל הרי יש פה הרבה שאלות אחרות.

"אבל זה החוק, אני עונה לך מה שכתוב לי בחוק".

ומה אתה עונה לביקורת שהנכבה לא ממש קיימת בסדר היום של הציבור הערבי, והחוק הזה דווקא מעלה אותה לראש סדר היום שלו ויביא לציון שלה כריאקציה לחוק?

"קודם כל אנחנו רואים את זה כמעט כל שנה. אני מדבר רק על מה שקשור לתקצוב של המדינה".

במקור רצית שזאת תהיה עבירה פלילית, אילו זה היה תלוי בך זו היתה עבירה פלילית.

"נכון. כרגע אני מדבר על הרציונל שאני קידמתי אותו. כל החוקים במהלך העבודה עליהם משתנים, גם בוועדות וגם בדיונים וגם בהתייעצויות. היום מה שחשוב מבחינתי זה שהמדינה תיתן את הכסף ליעדים שהיא קבעה".

ומה אתה עונה לביקורת שהעברתם את החוק באישון לילה, ביום של גזר הדין של משה קצב, סוג של מחטף.

"אין שום קשר, החוק עבר בקריאה שנייה ושלישית לפני שבוע, הונח לפי כל סדרי הדין לפני מליאת הכנסת וזה לא קשור בנו. אותן שעות שבהן חברי הכנסת החליטו להגיש הסתייגויות - זה לא תלוי בי. אני לא רואה פה שום קשר בין אחד לשני".

ואתה לא רואה פגיעה בציבור הערבי.

"ממש לא, אני חושב שהציבור הערבי נפגע מלכתחילה כאשר אותם תקציבים לטובת הנושאים שציינתי קודם הלכו לדברים אחרים שזה דבר חמור ביותר".

אתה חושב שיותר ויותר חוקים כאלה יגרמו ליותר ערבים לרצות אולי לעזוב את ישראל ולעבור למדינות אחרות או לרשות הפלסטינית?

"ממש לא, זה לא העניין, זה איך אזרח מגדיר את האזרחות שלו בתוך המדינה שהוא חי בה - כל אותם אלה שמנסים שנים להסית במגזר כזה או אחר, ולהסית אזרחים נגד אזרחים".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ