בי-ם חוששים מפני תקופת טרור חדשה

שבע שנים חלפו מאז שתושבי הבירה שמעו קולות פיצוץ ועשרות סירנות המבשרות על פיגוע גדול. "למדנו לזהות מגיל צעיר את הרעש שנגרם ממטען חבלה", אמרו אתמול

ניר חסון
הארץ
כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
הארץ
כתב ""

אליהו גולן, שעובד סמוך לתחנה המרכזית בירושלים, לא התקשה לזהות את רעש הפיצוץ שהחריש אתמול את האזור אחרי הצהריים: "סמוך לשעה שלוש שמעתי פיצוץ אדיר, וישר ידעתי במה מדובר", סיפר, "אמנם לא היו לנו פיגועים כאלה בירושלים בשנים האחרונות, אבל בתור ירושלמי למדתי כבר מגיל צעיר, לצערי, לזהות את הרעש שנגרם על ידי פיצוץ מטען חבלה. היתה הרבה בהלה מסביב. אנשים נכנסו לחרדה, ולמשך כמה דקות היה בלתי אפשרי לדבר בטלפון כי הרשתות קרסו. אני מקווה שהפיגוע הזה לא מבשר על תחילתה של תקופה חדשה של טרור בעיר".

השאלה של גולן ריחפה אתמול באוויר בירושלים. זמן רב חלף מאז שתושבי ירושלים שמעו את פס הקול שכולל פיצוץ ועשרות סירנות מייללות. שנתיים עברו מאז "פיגועי הטרקטור", שלוש שנים מאז הפיגוע בישיבת "מרכז הרב" וכמעט שבע שנים מאז פיגועי ההתאבדות הגדולים, שהטילו אימה על חיי התושבים בעיר.

בשנים האחרונות נראה היה שירושלים מצליחה להותיר מאחוריה את הפיגועים. מספר התיירים בעיר בקיץ החולף שבר שיאים ועמד על 2.7 מיליון מבקרים. מרכז הקונגרסים בבנייני האומה, השוכן כמה עשרות מטרים ממקום הפיגוע, המה אתמול רצי מרתון מכל העולם, שהגיעו למקום כדי להירשם למרתון הבינלאומי הראשון שייערך מחר בעיר.

"איך אפשר להסביר? אתה יושב בתחנה, שומע פיצוץ. אני שבעתי קרבות בחיים שלי, אבל אף פעם לא הייתי בדבר כזה. התגובה הראשונה שלי היתה שבכיתי, ואז שכבתי על הרצפה. כנראה שלבורא עולם יש תוכניות אחרות בשבילי", כך סיפר אתמול חיים חלפון, בן 78 מקריית יערים, שהיה מטרים ספורים ממטען החבלה שהתפוצץ. "בהתחלה אתה לא מבין מה קורה. צעקות נוראיות, הדבר הראשון שאתה חושב זה אולי יש עוד פצצה", הוסיף.

רונן אוחיון, פקח בעיריית ירושלים, הוסיף: "התכוונתי לחצות את הכביש, ופתאום שמעתי פיצוץ אדיר ואחריו ראיתי ענן עשן גדול. רצתי לעבר מקור הפיצוץ ושם ראיתי אשה מבוגרת שנפלה על נערה בת 14. שתיהן שכבו על המדרכה, ויחד עם אדם נוסף הזזתי אותן משם".

בינתיים הבטיחו אתמול ראש העיר ניר ברקת, מפקד מחוז ירושלים במשטרה ניצב אהרון פרנקו, ומפכ"ל המשטרה רב ניצב דודי כהן, כי הפיגוע לא יעצור את המרתון (ראו ידיעה בעמוד 2). בעוד פחות מחודש אמורה הרכבת הקלה להתחיל בנסיעותיה, ובקיץ מתוכננים שורה של אירועי ענק במרכז העיר. ואולם, אתמול הופסקו נסיעות המבחן וברקת - שנלהב לשווק את ירושלים כעיר תיירות ותרבות - יודע היטב שהכל תלוי בהמשך הרגיעה הביטחונית. זו אותה רגיעה שנכון לאתמול נראה שהתערערה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ