בשבוע הבא: יריית הפתיחה במרוץ לראשות העבודה

הם ננטשו על ידי מנהיגם ונחשבים למפלגה מתה, אבל חברי העבודה מלאי חיים לקראת הקרב על ההנהגה. ביום ראשון יתכנסו כדי להתחיל, אולי, עידן חדש

מזל מועלם
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מזל מועלם

ביום ראשון הקרוב תתכנס ועידת מפלגת העבודה במוזיאון חיל האוויר בהרצליה, ותכריז רשמית על תום עידן אהוד ברק במפלגת העבודה באמצעות האקט הסמלי של "ביטול חוקת ברק".

מצבה הכספי הקשה של המפלגה הביא את היו"ר הזמני, השר לשעבר מיכה חריש, למצוא את האולם הכי זול בסביבה ולוותר על כינוס מפואר בגני התערוכה. אחרי ככלות הכל, כבר מזמן צריך היה להפנים שמפלגת העבודה אינה משחקת במגרש של המפלגות הגדולות. במקרה הטוב, מדובר במפלגה בינונית כיום.

הוועידה תפתח רשמית גם את הקרב על ראשות המפלגה שמסתמן להיות סוער, ייצרי וגדוש מתמודדים: חברי הכנסת שלי יחימוביץ', יצחק הרצוג ויו"ר מרכז השלטון המקומי שלמה בוחבוט כבר הכריזו רשמית על התמודדות. אליהם צפויים להצטרף בקרוב היו"ר לשעבר של מפלגת העבודה ח"כ עמיר פרץ ואיש העסקים הירושלמי אראל מרגלית. כולם אמורים לנאום ביום ראשון, כך שתהיה זו יריית הפתיחה בקרב.

לוועידה זו יבואו שמונת חברי הכנסת של המפלגה, בלי האויב המשותף ברק, מאוחדים כלפי חוץ סביב שורת הסכמות, בהן מועד הפריימריז: 12.9.11, והחלטה אחת היסטורית שהתקבלה השבוע בשקט תקשורתי לקול מחאת הקיבוצים: לראשונה בתולדות מפלגת העבודה לא יוכלו הקיבוצים להתפקד באמצעות המחאות קולקטיביות, כפי שהיה נהוג.

להחלטה ההיסטורית קדמו ויכוחים נוקבים, סערת יצרים ומאבקי כוח פנימיים שחשפו עד כמה ההרמוניה החיצונית שמפגינים בעבודה רחוקה מהמציאות הפנימית. הכל התחיל כשהוחלט על ביטול ההתפקדויות ההמוניות בצ'קים למעט ההתפקדות הקולקטיבית בקיבוצים, והתקבלה החלטה שמעתה כל התפקדות תיעשה באמצעות כרטיס אשראי או הוראת קבע. במשך שנים נהגו הקיבוצים להעביר לקופת המפלגה המחאה אחת שכללה את כלל החברים. זו היתה התפקדות מאורגנת לכל דבר, היתה בה עוצמה פוליטית שלא כולם במפלגת העבודה נהנו ממנה, ומי שכן נהנה, כמו אהוד ברק ונציגת הקיבוצים אורית נוקד, פרש לפני חודשיים לסיעת עצמאות.

הניסיון להשאיר את זכות ההתפקדות הקולקטיבית רק לקיבוצים עורר את זעמם של עמיר פרץ, ראלב מג'אדלה ובנימין בן אליעזר. אלה דרשו שאם מבטלים את ההתפקדות הקולקטיבית שיהיה דין אחד לכולם, כולל לקבוצים.

באחת הישיבות הסוערות טענו נציגי התק"ם כלפי פרץ, בן אליעזר ומג'אדלה שהם מנסים לפגוע בכוחם ההיסטורי של הקיבוצים במפלגה. פרץ ענה: "אינני זקוק לכם כדי לתמוך בתנועה הקיבוצית, כל חיי תמכתי ועזרתי לכם. אתם בסך הכל משתמשים בעשרות אלפי המתפקדים שלכם כדי להטיל אימה על כל המתמודדים. המתפקדים שלכם המליכו את האיש מאקירוב והצביעו עבור אורית נוקד".

בהמשך שלף פרץ מייל בו קוראת יחימוביץ' לפעיליה לקיים מפקד ערכי וחופשי ללא מתפקדי ארגזים. "למי את מתכוונת?", שאל בהתרסה את מי שגייס ב-2006 בחגיגיות למפלגת העבודה לאחר שנבחר לראשותה. "הרבה זמן שתקתי, ולא עוד", ירה פרץ לעבר יחימוביץ', "נמאס לי לשמוע את ההטפות האלה. את חייבת את הבחירה שלך לכנסת לארגזים. לאנשים האלה שבאו מערי הפיתוח והשכונות. את מנסה להדביק לאנשים האלה תוויות באמצעות קמפיין מתוחכם".

הנוכחים היו המומים. השתררה דממה בחדר. זה לא סוד שיחסי פרץ ויחימוביץ' קרים ועויינים, אך השניים מקפידים שלא להתגושש בפומבי. בתגובה יחימוביץ' פתחה את המחשב הנייד וניסתה להראות לפרץ שהמייל לא יצא מכתובתה, וכי הנייר שהוא מחזיק נטול כתובת. פרץ לא השתכנע. "אם זה לא יצא ממך אז תגני את זה", המשיך.

יחימוביץ' בתגובה להאשמה: "אני מאוד לא אוהבת את המושג מפקד ארגזים ופוסלת את השימוש בו, יש לו הקשרים גזעניים. אני עושה מפקד פתוח, גדול וחופשי והייתי שמחה שיגיע לגודל של מפקד ארגזים. ב-2006 נבחרתי רק למקום התשיעי וב-2008 לרביעי, כך שאין קשר בין התיאור לבין המציאות. ברור שנבחרתי בזכות עצמי".

פרץ בתגובה: "אני מתכוון להגן על כל חברי המפלגה ואינני מביט לאחור בזעם אלא באהבה אל העתיד המשותף, ואעשה הכל לאחד את כל שורות המפלגה".

בינתיים הושגה שלשום פשרה שלפיה לא יתקיים מפקד קולקטיבי בכל המגזרים, למעט הקיבוצים שלא הופרטו.

אם יתממשו התחזיות ופרץ יצטרף למרוץ, מערכת היחסים הטעונה בינו לבין יחימוביץ', לא תוכל להישאר נחלת הדיונים הפנימיים.

יחימוביץ' כבר מצויה בעיצומה של ההתמודדות. היא מינתה מנהל מטה, איש העסקים לשעבר עופר קורנפלד. בקרוב תנהל את הקמפיין ממשרדים ששכרה. היא מקיימת פעילות גיוס עניפה באמצעות האינטרנט גם של כספים וגם של מתפקדים, מדלגת בין הסניפים. יחימוביץ' מאמינה שכך תביס את מתחריה, שפועלים עדיין במרחב מפלגתי מיושן.

עד שפרץ ייכנס רשמית להתמודדות. האויב של יחימוביץ' הוא השר לשעבר הרצוג, שפועל כחיית שטח ומתברג למקומות הראשונים בכל ההתמודדויות במפלגה. אלוף בתחזוקת פעילים, משקיע את כל יכולותיו בגיוס מתפקדים, ולאחרונה פקד את שני נכדיו של בן גוריון.

מי שמכיר את פרץ, מספר שבשבועות האחרונים חזר הזיק אל עיניו שהיו כבויות הרבה זמן. הוא לא נח כמעט, חורש את השטח, מגיע אל פעיליו עד לבתיהם. מעין מסע התעוררות בניסיון לכבוש בשנית את ראשות העבודה. פרץ צפוי לקבל את תמיכתם של חברי הכנסת איתן כבל, דניאל בן סימון ומג'אדלה.

ומה קורה בזירת מרגלית? הוא מתחמק מלהצהיר שיתמודד על ראשות העבודה, אולם אנשים שנפגשים עמו מתרשמים כי כבר החליט להתמודד, והוא פועל על פי תוכנית מובנית שאמורה להביאו לראשות העבודה.

בקיצור, אם לשפוט על פי המאבקים הפנימיים, בעבודה נמצאו סימני חיים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ