ההסלמה בדרום היא "הטלפון בשלוש בלילה" של ראש הממשלה בנימין נתניהו

נתניהו והטרור

אלוף בן
אלוף בן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלוף בן
אלוף בן

ירי הגראד מרצועת עזה אל באר שבע ואשדוד מציב בפני ראש הממשלה, בנימין נתניהו, את המבחן הקשה ביותר מאז שחזר לשלטון. זה "הטלפון בשלוש בלילה" שלו, המשבר הביטחוני שבו אמור נתניהו להתבלט בניסיונו. הוא הבטיח שיהיה "חזק מול החמאס", ועכשיו שעת הפירעון.

עד שפרץ המשבר הנוכחי, טענו נתניהו וחסידיו שאצלו אין טרור. עובדה, הם אמרו, בשתי תקופות כהונתו נרשמו מעט פיגועים. גם חילופי המהלומות בין ישראל ל"חמאסטאן" בעזה התנהלו בעוצמה נמוכה בשנתיים האחרונות, על אף שהקרדיט לשקט בדרום ניתן לממשלת קדימה בראשות אהוד אולמרט, שיצאה למבצע עופרת יצוקה.

נתניהו הסביר, ואולי אפילו האמין, שהאויב מפחד מ"מדיניות אפס הסובלנות" שהנהיג נגד פיגועים וירי רקטות. שעצם נוכחותו בשלטון, עם הרקורד שלו כמומחה למלחמה בטרור, מרתיע את החמאס, הג'יהאד האיסלאמי וגדודי חללי אל-אקצה מחידוש המאבק האלים נגד ישראל.

בשבועיים האחרונים התברר שאין זה המצב. ספק אם רוצחי משפחת פוגל מאיתמר, שטרם נתפסו, התלבטו בשאלה מיהו ראש ממשלת ישראל לפני שיצאו לטבח הלילי. גם מפעילי הרקטות והמרגמות בעזה אינם מתרגשים מנתניהו. נראה שגם מניחי מטען הנפץ ליד האוטובוס בקו 74 בירושלים התעניינו יותר בסידורי האבטחה ודרכי המילוט שיאפשרו להם לפגוע ולברוח, מאשר באיוש של לשכת ראש הממשלה הסמוכה.

עכשיו נדרש נתניהו להראות שיש לו פטנט ייחודי, שיחזיר את השקט מבלי להסתבך במבצע צבאי גדול, ומבלי להיראות כסמרטוט הפוחד להכות בחמאס. תגובתו לפיגוע באיתמר - האשמת הרשות הפלסטינית בהסתה ובניית מאות דירות בהתנחלויות - נועדה להרגיע את ה"בסיס" שלו בימין ולרצות את המתנחלים, כדי שיימנעו מפעולות נקם. בגדה המערבית נשמר בינתיים שקט יחסי (עדיין לא ברור מי אחראי לפיגוע בירושלים). אבל מול עזה, נתניהו עושה אותו דבר כמו קודמיו.

הסביבה המדינית מורכבת יותר משהיתה ערב עופרת יצוקה. באמריקה שולט ברק אובמה, שלא יתלהב מפעולה ישראלית מרובת הרג והרס בעזה המכותרת. מצרים בתקופת מעבר פוליטית, והממשלות במדינות ערב בסכנת קריסה, שתקשה עליהן לתת גיבוי לפעולה ישראלית גדולה נגד החמאס. בו בזמן, המלחמה בלוב נותנת גיבוי לתקיפות אוויריות במדינה ערבית, שבהן נהרגים גם אזרחים. מי שמפציץ רחוק מביתו כדי להגן על תושבי בנגזי, יתקשה לגנות את מי שיפציץ כדי להגן על הבית ולהציל את תושבי באר שבע, אשקלון ואשדוד.

הקו המוסרי שקבעה המלחמה בלוב ברור: מותר לתקוף מהאוויר, אבל לא להכניס כוחות קרקע ולא לכבוש. נתניהו ינסה, בוודאי, שלא לחרוג מהתבנית הזאת ולא ימהר להחזיר את גדודי החי"ר והטנקים לעומק הרצועה.

ירי הגראד משרת את הקו המדיני של נתניהו, המנסה לבלום את ההכרה הבינלאומית במדינה פלסטינית. הנה ההוכחה הניצחת, שכל שטח שישראל תפנה בגדה ייהפך לבסיס לשיגור רקטות וטילים אל תל אביב וירושלים. למנהיגי המערב יהיה קשה לסתור את הטענה הזאת, כשעזה תוקפת את ערי ישראל והרקטות מתקרבות לגוש דן. הם יצטרכו לתמוך, לפחות במס שפתיים, בדרישות הביטחוניות של ישראל בגדה.

גם ההשלכות הפוליטיות של ההסלמה מורכבות. אינתיפאדות וגלי טרור מחזקים את הימין בדעת הקהל ופוגעים בשמאל. אבל הימין מפוצל היום בין נתניהו, המדבר על "תקיפות" לצד "אחריות ותבונה", לבין אביגדור ליברמן, המצטייר כנוקשה וחסר מעצורים, ונהנה מתפקיד שר החוץ, המאפשר לו לדבר הרבה מבלי לשאת באחריות לביצוע. ירי מתמשך מעזה מול היסוס ישראלי יחזק את ליברמן. תגובה אפקטיבית נגד החמאס תעזור לנתניהו, אבל רק אם תהיה קצרה ומפתיעה, תשלב נכון כלים צבאיים ודיפלומטיים ולא תוביל להסתבכות. מבחנו של נתניהו יהיה במציאת דרך ביניים כזאת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ