ליברמן ונתניהו למערב: כמו שעוצרים את קדאפי, כך צריך לעצור את המשטר בטהראן

ראש הממשלה קרא לרוסיה לסייע לעצור את הגרעין האיראני. שר החוץ אמר שיש ליישם את המדיניות המופעלת בלוב גם בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כתבת "הארץ" באירופה

פאריס. שר החוץ אביגדור ליברמן, שביקר אתמול בפאריס, רמז כי צרפת צריכה לבחון מקרוב גם את סוריה ואת איראן, ולשקול לנהוג בהן כפי שהיא נוהגת בימים אלה בלוב. "אסור להיות בררנים כשעומדים על עקרונותיך", הסביר ליברמן לשר החוץ של צרפת אלן ז'ופה בפגישה שהתקיימה אתמול בבוקר. היתה זאת הפגישה הרשמית הראשונה בין ליברמן לז'ופה, שנכנס לתפקידו בחודש שעבר לאחר שקודמו פרש בגלל שערורייה.

גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, השוהה ברוסיה, אמר כי את המשטר האיראני יש לעצור כפי שמתייחסים למשטר קדאפי. "אם נדרשנו לרסן את קדאפי, עלינו לעצור את המשטר בטהראן באותו אופן", אמר נתניהו בראיון לערוץ הטלוויזיה הרוסי וסטי. נתניהו קרא אתמול לנשיא רוסיה, דימיטרי מדוודב, לסייע בעצירת התחמשותה של איראן בגרעין.

ליברמן לא קרא במפורש להתקפה צבאית של צרפת נגד סוריה ואיראן, אך אמר כי ישראל "מברכת על עמדת המערב, שהחליט להגן על אזרחים חפים מפשע ממשטרים אכזריים ורודניים". לדברי משרד החוץ, ליברמן אמר כי הוא "מקווה גם שהמדיניות כלפי לוב תיושם כלפי איראן וסוריה, בהן עשרות חברי אופוזיציה נרצחים בשרירותיות ובחוסר חמלה, על בסיס יום יומי".

ז'ופה לא הגיב להתבטאות, ובמקום זאת בחר לקשור את ההתפתחויות האחרונות בלוב לאירועים בין ישראל לרשות הפלסטינית. לדברי משרד החוץ הצרפתי, ז'ופה אמר לליברמן כי ההתפתחויות באזור "מעוררות תקווה, יחד עם ההזדמנות להתקדם לקראת פתרון בעימות הישראלי-פלסטיני".

ההפגנות באזור "יצרו אפשרויות חדשות בכל מקום", אמר ז'ופה לליברמן, והדגיש כי "יש לכבד את משאלת החירות והדמוקרטיה בכל מקום, ולאסור את השימוש בכוח נגד אזרחים חפים מפשע". לדבריו, צרפת מגנה את השימוש בכוח, "וקוראת לדיאלוג בכל מקום".

הפגישה בין שני שרי החוץ התקיימה כמה ימים לאחר שז'ופה אמר לוועידת החוץ הפלסטינית כי הכרת האיחוד האירופי במדינה פלסטינית, גם ללא הסכם שלום עם ישראל, "היא אפשרות שניתן לקחת בחשבון".

גם ראש ממשלת צרפת, פרנסואה פיון, דיבר השבוע על סוגיית המדינה הפלסטינית. פיון אמר לאסיפה הלאומית כי צריך להקים מדינה פלסטינית כבר השנה. "יש לחדש את תהליך השלום ללא עיכוב", אמר. לדבריו, "2011 חייבת להיות שנת הקמתה של המדינה הפלסטינית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ