ההרוגה בפיגוע בירושלים: מארי ג'יין גרדנר תיירת בת 55 מבריטניה

11 פצועים עדיין מאושפזים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ההרוגה בפיגוע שאירע שלשום ליד התחנה המרכזית בירושלים היא מארי ג'יין גרדנר, תיירת בת 55 מבריטניה. גרדנר נפצעה באורח אנוש מפיצוץ מטען החבלה, וכוחות ההצלה העבירו אותה לחדר המיון בבית החולים הדסה עין כרם. היא הגיעה לבית החולים ללא רוח חיים, עם פגיעות רסיסים קשות בכל חלקי הגוף. הרופאים ביחידה לטיפול נמרץ הצליחו להשיב לה את הדופק, אך זמן קצר לאחר מכן חלה שוב החמרה במצבה. לבסוף נאלצו הרופאים לקבוע את מותה.

גרדנר לא נשאה עליה ארנק או מסמכים מזהים, ולאחר שאיש לא בא לנסות ולאתר אותה, הבינו בבית החולים כי מדובר ככל הנראה באזרחית זרה. בשלב הזה פנה בית החולים, בסיוע משרד החוץ, לשגרירויות זרות בארץ, בניסיון למצוא אזרחית זרה השוהה בישראל ומתאימה לתיאורה הפיזי של גרדנר. סמוך לחצות באותו יום היא זוהתה כאזרחית בריטית, אך שמה נאסר לפרסום עד אתמול בצהריים, אחרי שנמסרה הודעה לבני משפחתה בבריטניה.

גרדנר נולדה בעיר קטנה בצפון סקוטלנד ונודעה באהבתה לשפות. לכן גם באה לירושלים בינואר האחרון. הפרויקט האחרון שבו היתה מעורבת היה סיוע בתרגום כתבי הקודש לשפת שבט איפה, המדוברת בבנין ובטוגו. לפני בואה לישראל, חיה גרדנר בטוגו 20 שנה. בארץ היא השתתפה בתוכנית של בית הספר לתלמידים מחו"ל באוניברסיטה העברית בשיתוף עמותה המסייעת למתרגמים ולחוקרים להעמיק את הידע שלהם בעברית המקראית.

"מארי באה לכאן כסטודנטית של התנ"ך העברי וארכיאולוגיה - כל מה שצריך לדעת בצורה מדויקת יותר כשעוסקים בתנ"ך העברי", אומרת מרים רונינג מפינלנד, מתרגמת של התנ"ך. "היא היתה אשה שקטה, רגישה, מופנמת וחדורת מוטיבציה".

שגריר בריטניה בישראל, מתיו גולד, בא אתמול אחר הצהריים לזירת הפיגוע סמוך לבנייני האומה בירושלים והניח במקום זר תנחומים מטעם מדינתו. גולד גינה את הפיגוע והגדיר אותו "מתקפת טרור דוחה נגד אזרחים חפים מפשע". גולד גינה גם את ירי הרקטות על יישובי הדרום מרצועת עזה, ואמר כי לונדון מודאגת מההסלמה בדרום. "אנו קוראים לכל הצדדים להשיב את השקט ולמנוע אלימות נוספת", הוסיף גולד. לדבריו, שגרירות בריטניה נמצאת בקשר עם משפחתה של גרדנר. טקס הנחת הזר עורר עניין רב בקרב עוברי אורח. אחד מהם אמר: "טוב שהם באו לגנות את הפיגוע, אבל אני שואל את עצמי אם הם היו באים לכאן אם היו עשרה הרוגים ישראלים ולא הרוגה בריטית אחת".

בבתי החולים בירושלים נותרו אמש 11 פצועים מהפיגוע ביום רביעי, כולם עמדו סמוך לקיוסק שבו התפוצץ המטען או שהו באוטובוס הסמוך, ונפגעו בגופם מרסיסים. חמישה מהפצועים מאושפזים בבית החולים הדסה עין כרם: אחת מהם במצב קשה מאוד, אחד במצב קשה והשאר במצב בינוני. בבית החולים הדסה הר הצופים אושפזו לאחר הפיגוע 18 פצועים. רובם שוחררו לביתם כבר ברביעי בערב, והיתר שוחררו אתמול בבוקר. בבית החולים שערי צדק מאושפזים חמישה פצועים, כולם במצב בינוני.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ