בעקבות הירי בדרום: 150 אלף ילדים לא לומדים, קניוני הדרום דווקא מלאים

באשדוד הציעו לתלמידים לימודים ברשת, אך היו מי שהעדיפו להתייחס להשבתה כאל חופש. באשקלון נרשם בלבול רב בשל מחלוקת על ההשבתה בין ועד ההורים לראש העיר

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניר יגנה

בעוד מטחי הרקטות לעבר יישובי הדרום נמשכים, גוברים הוויכוחים והבלבול סביב החלטת ראשי הערים להשבית את הלימודים. כ-150 אלף תלמידים - מבאר שבע, אשדוד, אשקלון וקריית גת - יישארו היום בבית. ואולי אין זו הגדרה מדויקת: אמנם רבים מהילדים ומבני הנוער אכן העבירו אתמול את היום בביתם, מול הטלוויזיה והמחשב, אך היו גם מי שבחרו לבלות את היום החופשי הלא מתוכנן בקניונים. באשדוד מרכזי הקניות היו מלאים כאילו היה זה יום שגרתי.

בעוד בתי הספר בבאר שבע ואשדוד היו אתמול ריקים, באשקלון נרשם בלבול רב ותלמידים רבים הופיעו לבית הספר. הבלבול נגרם בשל המחלוקת הפומבית בין ועד ההורים העירוני לבין ראש העיר, בני וקנין. בעוד הוועד הכריז על השבתת מוסדות החינוך, החליט וקנין להיענות להמלצת פיקוד העורף ולקיים לימודים - בניגוד להחלטה שקיבלו ראשי העיר האחרים.

סופי חוטובלי פנחס, חברת ועד ההורים, אמרה כי היא "לא חושבת שבסמכותו של ראש העיר לקבל החלטה שכזאת. זו החלטה שאמורה להתקבל על ידי הדרג המדיני, היות שתפקיד הממשלה להעניק ביטחון לאזרחים. פחות מחצי מהתלמידים באשקלון הגיעו לבתי הספר, ולא ניתן היה לקיים יום לימודים כרגיל. המגמה היא להמשיך את ההשבתה. אי אפשר לבקש מאתנו לחזור לשגרה כל עוד לא נותנים לנו את המיגון הנדרש לבתי הספר".

ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי, החליט כבר שלשום להשבית את מערכת החינוך בעיר, לאחר נפילת גראד. "יש התרחשות בעיר", סיפר לסרי, "התפוצץ טיל לאחר שנתיים של שקט. עם זאת, העיר שוקקת ופעילה באופן רגיל. ההיגיון בהשבתת הלימודים מאוד פשוט: ההחלטה התחייבה כדי לא לסכן את התלמידים. המיגון במוסדות החינוך הוא חלקי, וטיל לעבר גן או כיתה היה פוגע בחוסן הלאומי. אי אפשר לקחת סיכון. עד שלא נשתכנע שההסלמה חלפה לא נחזיר את התלמידים לבתי הספר. האחריות לשלומם של הילדים היא עליי ולא על שר החינוך".

משיחה עם כמה תושבים עולה כי רבים באשדוד תומכים בהחלטת ראש העיר, אף שההשבתה מקשה על ההורים העובדים. "אני מאוד שמח על ההחלטה של ראש העיר", אמר עופר צבאן, תושב העיר, "אנחנו מנסים לשדר לילדים תחושה של חוסן וביטחון. חלק מהילדים חיים בתחושה של פחד וחרדה כשיש אזעקה והם לא עם המשפחות שלהם. היו הרבה ילדים - וביניהם גם הילדים שלי - שלא ישבו מול הטלוויזיה אלא למדו מהבית עם המורים באופן ממוחשב".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ