החמאס איים על אבו מאזן: אל תבוא לרצועת עזה - מדיני ביטחוני - הארץ

החמאס איים על אבו מאזן: אל תבוא לרצועת עזה

"לא נערוב לביטחונך", רמזו בארגון לעבאס

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אבי יששכרוף

בכירים בזרוע הצבאית של חמאס הודיעו בימים האחרונים לאנשיו של יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן) כי אם יבוא לביקור ברצועה עזה, לא יערבו לביטחונו. כך נודע ל"הארץ" ממקורות פלסטיניים. הדברים התפרשו ברשות כאיום מרומז, וביקורו של אבו מאזן ירד בשלב זה מהפרק.

לא מעט פרשנים פלסטינים ברצועת עזה קשרו את ההסלמה של הימים האחרונים לרעיון שהעלה לפני עשרה ימים ראש ממשלת חמאס, איסמעיל הנייה, כי עבאס יבקר ברצועה. אבו מאזן השיב בתגובה כי הוא מוכן לבוא "כבר מחר" לעזה, כדי לנהל שם משא ומתן מואץ עם החמאס על הקמת ממשלת אחדות. הרשות אף פנתה בערוצים המקובלים לישראל ולחמאס כדי לתאם את בואם של עבאס ופמלייתו. ישראל הסכימה למעבר המשלחת.

אולם זמן קצר לאחר מכן החלו בכירים בהנהגה המדינית של החמאס בדמשק לתקוף את עבאס ולטעון כי אינו כן בכוונותיו לבקר בעזה. מוחמד נזאל, מראשי הארגון בדמשק, טען כי אבו מאזן מנסה ליצור "ספין", ואינו מעוניין בפיוס עם חמאס. למרות הדברים המשיכו אנשיו של עבאס במגעים עם צמרת חמאס בעזה, אולם ל"הארץ" נודע כי בימים האחרונים הועבר לרשות מסר מראש הזרוע הצבאית של החמאס, אחמד אל-ג'עברי, כי לא יהיו ערבויות לביטחונו של אבו מאזן אם יבקר ברצועה.

יו"ר הרשות הפלסטינית ובכירים בפתח נפגשו אתמול עם כמה מחברי הפרלמנט של החמאס, ובראשם מי שכיהן כיו"ר הפרלמנט השייח עזיז דוויק. אחד ממשתתפי הפגישה, עזאם אל-אחמד, אמר כי עד כה אין שום התפתחויות באשר לביקורו של עבאס בעזה.

השר לעניינים אזרחיים ברשות, חוסיין א-שייח, שמונה על ידי אבו מאזן לתאם את ביקורו ברצועה, אמר ל"הארץ" כי חמאס חושש מהביקור של עבאס בעזה ושאפילו הזמנתו של איסמעיל הנייה גרמה להם מבוכה רבה. לדבריו, בכירים בחמאס העבירו בימים האחרונים מסרים לרשות כי הם דורשים שהמשא ומתן בין הארגונים יתחיל מנקודת האפס, ללא קשר להבנות שכבר הושגו, אחרת לא יסכימו לביקור.

א-שייח אמר כי חמאס חשש שמאות אלפי פלסטינים ייצאו לרחובות עזה כדי לקבל את פניו של עבאס. "היתה להם הזדמנות היסטורית לסיים את הפיצול, אך הנהגת חמאס בדמשק החליטה להכשיל את יוזמתו של אבו מאזן, בין היתר מאחר שהיא רוצה להוכיח שהיא זו שמקבלת את ההחלטות בארגון ולא מנהיגי חמאס בעזה".

נציגי הפלגים הפלסטיניים בעזה - חמאס, הג'יהאד האיסלאמי, ועדות ההתנגדות והחזית העממית - נפגש אתמול לדון בהסלמה באזור. בתום הפגישה, הודיע חמאס כי הארגונים קיבלו את דרישתו ויסכימו להפסקת אש בתנאי שישראל תפסיק את התקיפות ברצועה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ