צה"ל לא יפרוס את מערכת כיפת ברזל בדרום בקביעות

בחודשים הקרובים מתכנן צה"ל לנייד את שתי הסוללות שנקלטו לעת עתה למקומות שונים בארץ, כמו למשל לגבול הצפון

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אנשיל פפר
אנשיל פפר

צה"ל אינו מתכוון לפרוס בתקופה הקרובה את מערכת כיפת הברזל באופן קבוע כדי להגן על היישובים שמסביב לרצועת עזה. בחודשים הקרובים מתכנן צה"ל לנייד את שתי הסוללות שנקלטו לעת עתה למקומות שונים בארץ, כמו למשל לגבול הצפון. אתמול, הוחל בפריסה המבצעית הראשונה של סוללת כיפת ברזל, צפונית לבאר שבע, על אף שנמשך השקט היחסי באזור עזה, ולא נרשמו שיגורים של רקטות או פצצות מרגמה לעבר ישראל.

הסוללה הראשונה על מרכיביה - המשגרים, המכ"ם וקרון השליטה והבקרה - נפרסה בשטח מדברי מצפון לבאר שבע, כשלוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר מתפעלים אותה בתצורה מבצעית. בחיל האוויר הדגישו עם זאת כי כרגע מדובר בניסוי מבצעי, וכי יעברו עוד כמה ימים עד שתגיע המערכת ליכולת יירוט וירי - אם יהיה בכך צורך. מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת-אלוף דורון גביש, אמר אתמול שמתחילת השבוע, יפרסו לוחמי ההגנה האווירית את כיפת ברזל במרחבי הדרום. "מדובר בשלב האחרון של הניסוי המבצעי, ובשבועות הקרובים נעבור בכמה אתרים באזור כדי לבחון את הבשלות המבצעית של המערכת".

סוללה אחת של כיפת ברזל אמורה לספק מטריית הגנה למרחב בגודל עיר בינונית. כעת נפרסת סוללה אחת, וסוללה שנייה, שגם היא נקלטה בחיל האוויר, תיפרס בהתאם להוראות הדרג המדיני. אתמול, לראשונה זה כמה שבועות, לא היו שיגורים של רקטות או פצצות מרגמה מרצועת עזה. האירוע החריג היחיד היה תקיפה של חיל האוויר נגד חוליית שיגור של הג'יהאד האיסלאמי במחנה הפליטים ג'בליה. לפי דיווחי הפלסטינים, בתקיפה נהרגו שני פעילים ונפצעו שנים נוספים. בצה"ל מפרשים את הרגיעה ברצון של החמאס למנוע הסלמה כרגע ובלחץ שהארגון הפעיל על הג'יהאד האיסלאמי לחדול משיגורים.

שר הביטחון אהוד ברק אמר אתמול בישיבת הממשלה כי "בעשרת הימים האחרונים ספגו ארגוני הטרור בעזה מכות קשות: 13 מחבלים נהרגו, נפגעו תשתיות טרור, וכחלק מחילופי האש נהרגו גם ארבעה בני משפחה אזרחים. כמו כן, נפצעו עשרות מחבלים. בשטחנו, ביישובי עוטף עזה והדרום, נפלו יותר ממאה פצצות מרגמה ורקטות. לשמחתנו לא היו אבדות בנפש. נפגעו שלושה אזרחים ונפגעו כמה מבנים". ברק הוסיף כי אין לישראל עניין להסלים את המצב וכי חשוב לשמר את שגרת החיים.

חברי ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ביקרו אתמול בבאר שבע ונפגשו עם ראשי הרשויות בדרום, כדי לשמוע על המצב. אולם, לא כל ראשי הרשויות מרוצים מאופן פריסתה של המערכת. ראש העיר שדרות, דוד בוסקילה, התלונן כי "החליטו להציב את הסוללה בבאר שבע כדי להשתיק את כולם. כולנו זקוקים אבל אין מספיק סוללות, אנחנו היינו קורבן שנים. צה"ל לא יצא לעופרת יצוקה בגלל שדרות ועוטף עזה אלא בגלל באר שבע ואשדוד". בוסקילה פנה לראש העיר באר שבע, רוביק דנילוביץ', ואמר לו: "אל תתלהב מהסוללה שהציבו בשטח שלך, אני לא בטוח שהיא שלך. יש לה גלגלים וכנראה יזיזו אותה".

יושב ראש הוועדה, ח"כ שאול מופז מקדימה, תקף בחריפות את מדיניות הממשלה והאשים כי היא "מכרסמת בהתרעה של ישראל וביכולת ההתקפית של גורמי הביטחון". לדבריו, "אנחנו היינו צריכים לגבות מחיר". מופז אמר כי ההרתעה שנוצרה במבצע עופרת יצוקה נשחקה וכי בעתיד "היכולת לשמר את ההרתעה תהיה הרבה יותר קשה מכיוון שהמדיניות שגויה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ