שיחת היום | "זהבה גלאון, האם לכנסת הזאת התגעגעת?"

שיחת היום

יהונתן ליס
שיחת היום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
שיחת היום

זהבה גלאון תושבע היום כחברת כנסת מטעם סיעת מרצ, במקום יו"ר המפלגה, חיים אורון, שהתפטר בשבוע שעבר. מאז שנאלצה לפרוש מן הכנסת בשל תוצאת הבחירות האחרונות, החלה גלאון לכתוב עבודת דוקטורט באוניברסיטת בר אילן והגישה תכנית שבועית בערוץ הכנסת, יחד עם העיתונאי חגי סגל.

זהבה גלאון, האם התגעגעת לכנסת? האם לכנסת הזאת התגעגעת?

"אני חייבת להודות שאני חוזרת לכנסת ברגשות מעורבים. אני שמחה לחזור, אבל מבינה גם שזאת לא אותה הכנסת שהכרתי: זו כנסת שאין בה מחויבות אמיתית להגנה על הדמוקרטיה, שאין בה מחויבות להגנה על זכויות האדם.

ראיתי בחודשים האחרונים את השטף של האקטיביזם החקיקתי של הצעות מפלות וגזעניות. את הניסיונות להעביר את חוקי הנאמנות, את הקמת ועדות החקירה הפרלמנטריות ואת חוק ועדות הקבלה, שכל המטרה שלהם היא השתקה של יריבים פוליטיים.

הכנסת הזאת מסיתה נגד מיעוטים ומבקשת לפגוע באקדמיה חופשית. לצערי, משהו רקוב בממלכת דנמרק וחשוב להתריע על זה. פתאום הכנסת הופכת לאיום אסטרטגי על מדינת ישראל. קשה לי לחזור לכנסת כזאת, ועם זאת, אני שמחה לחזור אליה.

מה את חושבת על גוש השמאל בכנסת הנוכחית?

"אני מזהה בכנסת הזאת תחושה של התקרנפות. אני רואה חברי כנסת מכל מיני סוגים: בבחירות הם אמרו שהם מרכז, אבל כעת מצטרפים לכל הצעת חוק של הימין הקיצוני. במקרה הטוב, הם נעלמים בשעת ההצבעה על החוקים האלה.

אני רואה חברי כנסת ניאו-ליברלים שמשלימים עם צעדים, כל עוד הם לא פוגעים בטייקונים ובבעלי ההון. אני רואה שרים וחברי כנסת תועלתניים, ואני מכוונת בעיקר לאהוד ברק, שיושבים בקואליציה אף שהיא מובילה לאסון, בעיקר שר הביטחון.

רואה זן מוזר של שמאלנים שחושבים שאם הפנימו את עולם המונחים של 'אם תרצו', אז יסלחו להם על השמאלנות שלהם".

אם כך, אילו ערכים תביאי אתך לכנסת החל ממחר?

"בעיניי, אני מגיעה לכנסת ממקום שבו המאבק לדמוקרטיה וזכויות אדם איננו מאבק שמאלני. הוא איננו מאבק שיפי נפש מתעסקים אתו. בדמוקרטיה יש כללי משחק. המיעוט מסכים לשלטון הרוב, אבל אם הרוב משתמש בכוחו לרדוף את המיעוט, לרוב כזה אין לגיטימציה לשלוט.

אני רואה את התופעה הזאת לא רק בכנסת, אלא גם ברשויות המדינה: שרים מבזים ברגל גסה פסיקות של בג"ץ שעוסקות בהגנה על אוכלוסיות מוחלשות. הנחיות של בג"ץ הפכו להמלצות בלבד, כמו למשל ההנחיה של בג"ץ למגן את היישובים בעוטף עזה. במקום ליישם את הפסיקות, מיד משתלחים בבג"ץ ויוזמים הצעות חוק שנועדו להגביל את בית המשפט.

מישהו לא מבין שמימוש זכויות אדם עולה כסף. אני שואלת את עצמי איך הגענו למצב הזה. אני זוכרת את מנחם בגין נלחם להגן על זכויות האדם. איפה המפלגה של בגין היום? כל מאבק להגנה על מיעוטים הופך להיות פוליטי. זה מטריד אותי".

האם למרצ, בהרכב של שלושה חברי כנסת בלבד, יש יכולת לפעול במצב של אופוזיציה, כשדווקא בכמה מן המאבקים בענייני "נאמנות-אזרחות" היא לא הצליחה לגבש חזית אחידה?

"אני לא באה מעמדה של פרשנית פוליטית ולא אומרת עד כמה הכל נורא. אני לא שותפה לתחושת הנכאים על כך שהכנסת הזאת לא מצליחה למלא את ייעודה כמגנה והמבצרת של השוויון.

המכה הזאת של החקיקה יוצרת הזדמנות לשמאל, הזדמנות גדולה. אנחנו צריכים להפסיק את המודל הזה של פוליטיקה של פחד שמאיימים עלינו ומפחידים אותנו.

יש דרך ליצור מנהיגות של תקווה ולא של פחד. אני מאמינה שאפשר ליצור תקווה. צריך לומר שאנחנו לא מפחדים, למרות האינקוויזיציה המוזרה של הממשלה".

מה עומד על סדר היום שלך כחברת כנסת שחוזרת למשכן אחרי שנתיים?

"מפה אני יוצאת למאבק לסיום הכיבוש, לפינוי ההתנחלויות, לסולידריות וצדק חברתי.

אי אפשר להפריד בין חתירה לצדק חברתי וסולידריות להפסקת הכיבוש. אנחנו רואים שהממשלה, עד עכשיו, לא הצליחה לפתור את בעיית העובדים הסוציאליים, אבל במקביל ממשיכה להגדיל את תקציב הבטחון. הדברים האלה קשורים, אי אפשר להפריד ביניהם. השלטון פועל כיום באמצעות פוליטיקת הפחד".

ואת כל אלה אפשר לעשות באמצעות מפלגה שכוחה מדולדל? האם למרצ יש בכלל סיכוי בבחירות הבאות או שיש צורך להקים התארגנות סוציאל-דמוקרטית חדשה?

"אני נכנסת לכנסת במקומו של חיים אורון, שבמחווה אצילית פינה לי את מקומו. זה לא סוד שמרצ ספגה מכה קשה בבחירות האחרונות. השמאל הפרלמנטרי הצטמק, אבל אני מציעה לא להספיד אף אחד. כבר ראינו מפלגות שהוספדו והסומק חזר ללחיים שלהן.

המטרה המרכזית שלנו היא שיהיה כאן גוש של 61 מנדטים שאינם מימין. בגוש כזה יש מקום לשמאל מוסרי. המטרה היא להעלות את אחוז השתתפות של מצביעי מרכז-שמאל והקמת גוש חוסם.

אם יגידו שחיבור של מפלגות לריצה משותפת יגדיל את מספר המצביעים, אתמוך בזה. אם יתברר שריצה בנפרד תהיה אפקטיבית יותר, אתמוך בריצה בנפרד. מוקדם מדי לקבוע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ