ישראל שוקלת לבטל ביקור שר החוץ של ארגנטינה בגלל יחסיה עם איראן

התובע הארגנטיני מכחיש את הדיווח על הצעה להקפיא את חקירת הפיגועים נגד היהודים וישראל

שלמה פפירבלט
יהונתן ליס
(סן חוסה)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה פפירבלט
יהונתן ליס
(סן חוסה)

משרד החוץ עשוי לבטל את ביקורו בארץ של שר החוץ הארגנטיני, הקטור טימרמן, בעקבות הדיווחים על הבנות דיפלומטיות בין איראן לארגנטינה על הפסקת חקירת חשדות לפיגועים נגד הקהילה היהודית ושגרירות ישראל במדינה, המיוחסים לאיראן. גורמים במשרד החוץ אמרו אתמול כי הם לא פוסלים את האפשרות שישראל תדחה את ביקורו של השר המתוכנן לשבוע הבא, אם יתברר כי הדיווחים בנושא מהימנים. עד כה לא העביר משרד החוץ הארגנטיני הבהרות כלשהן המאששות או מפריכות את הדיווח.

"אם יתברר שהדברים נכונים, מדובר במהלך חמור מאוד של הממשל בארגנטינה ונצטרך להגיב לו בהתאם", אמרו גורמים בירושלים. מאחר שהמידע לא אומת, משרד החוץ עדיין לא דן בנושא באופן רשמי. דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, הסכים אתמול לומר רק כי, "אנחנו ממתינים להבהרות רשמיות של משרד החוץ הארגנטיני בנוגע לידיעה שפורסמה".

דובר משרד החוץ בבואנוס איירס, אשר התבקש להגיב על הידיעה, השיב כי התגובה צריכה לבוא מהשר עצמו. ההערכה היא כי התגובה תגיע אחרי חופשת סוף השבוע בארגנטינה. התובע הכללי של ארגנטינה, ד"ר אלברטו ניסמן, אמר אתמול: "חקירת הפיגועים נמשכת, אנו מתקדמים ביותר ואיני מוציא מכלל אפשרות הוצאת צווי מעצר נוספים נגד איראנים. זה מגוחך, אבסורדי ולא רציני להעלות על הדעת כי החקירה יכולה להיפסק". בראיון לסוכנות הידיעות היהודית (Jewish News Agency), אשר מופיע באתר האינטרנט של הקהילה היהודית בארגנטינה (ItonGadol) הוסיף ניסמן, "המידע אשר פורסם על כך באחד העיתונים מתבסס על מסמך דיפלומטי איראני, מניסיוני לגבי המעשים והתגובות של האיראנים בכל הקשור לחקירת הפיגועים - אי אפשר לסמוך על דבר היוצא מהם, ועוד פחות על מה שהם אומרים".

כאמור, בניגוד מוחלט להצהרות הפומביות של ממשלת ארגנטינה, פרסם שלשום בבואנוס איירס היומון הידוע "פרפיל", בכותרת ראשית, כי "שר החוץ של הנשיאה כריסטינה קירשנר ניהל באחרונה משא ומתן סודי עם איראן על עסקה, לפיה ?ישכחו' הארגנטינאים את פיגועי הטרור נגד מרכז הקהילה היהודית בעיר ושגרירות ישראל - בתמורה לשיפור היחסים בין המדינות". בינתיים, כלי התקשורת בארגנטינה מפרסמים בהרחבה את הסיפור, שחשף העיתונאי פפה אליאצ'ב.

בפיגוע בשגרירות ישראל ב-1992 נהרגו 29 בני אדם, ו-242 נפצעו. שנתיים מאוחר יותר, ביולי 1994, היו אחראים שליחיה של איראן, על פי מה שעלה בחקירות השונות, לפיגוע בבניין - AMIA מרכז הקהילה היהודית בעיר - בו נהרגו 85 בני אדם.

בקרב אנשי הקהילה היהודית הגדולה בבואנוס איירס שוררת מבוכה גדולה וחוסר רצון להגיב באופן גלוי על הדברים. אחד מראשי הארגונים היהודיים במדינה אמר אתמול בעילום שם: "אנחנו המומים. מופתעים. אם זה נכון, מדובר בשיא חדש של צביעות".

בשיחה עמו אומר אליאצ'ב, עיתונאי בכיר, איש רדיו וטלוויזיה, כי בסופו של דבר, "בתור ארגנטינאי, זה סיפור עצוב מאוד עבורי". בניגוד לחברי הקהילה היהודית, אליאצ'ב אומר שלא היה מופתע כאשר הגיע אליו המידע. "אם מסתכלים על התמונה הכללית, אין סיבה להיות מופתעים. ארגנטינה מנהלת מדיניות של התקרבות עם מדינות כמו סוריה ודומות לה. הנשיא אסד התקבל בבואנוס איירס בכבוד גדול, ארגנטינה הכירה בעצמאות פלסטין, ושר החוץ טימרמן יצא לפני ימים מספר נגד ההתקפה האווירית על צבאו של קדאפי, עליה החליטה מועצת הביטחון של האו"ם", הוא מסביר. לדבריו, יש בארגנטינה לובי חשוב הפועל כל הזמן מאחורי הקלעים לפתיחת דף חדש ביחסים עם איראן. "לעומת המדיניות הגלויה של הממשלה, הטוענת כי היא מתעקשת להביא לדין את האיראנים הקשורים לפיגועי הטרור, מתנהלים בסתר דברים הפוכים לגמרי".

"אני, וכמוני אחרים, מאמינים כי הקטור טימרמן נבחר על ידי הנשיאה כריסטינה קירשנר להיות תחילה שגריר ארגנטינה באו"ם, ואחר כך שר חוץ, בין השאר כיוון שהוא יהודי שאינו מסתיר את יהדותו ואת קשריו עם הקהילה - ולכן יכול לשמש עלה תאנה למדיניות שהיא תיכננה", הוא אומר.

אליאצ'ב מעריך כי גם הסיפור שפרסם לא ישנה את הגישה הרשמית של הממשלה. "אין לי ספק כי הם לעולם לא יודו בגלוי כי הם מוכנים להפסיק את החקירה ואת הניסיון להביא את החשודים לדין - ללא ספק הם יגידו כי מדובר בשטויות, וכי הפרסום הוא שגוי לחלוטין".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ