ירושלים: חשדות נגד עובדים חרדים מערערים קואליציית ברקת

מתיחות במועצת העיר ירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מתיחות פרצה בימים האחרונים בין ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, לבין שותפיו הקואליציוניים החרדים. העילה לסכסוך היא דרישתו של מנכ"ל העירייה לפטר תשעה עובדים חרדים המועסקים באגף לחינוך חרדי של העירייה. זאת בשל טענה כי העובדים רימו ברישום שעות הנוכחות שלהם. החשדות נגד העובדים הועלו בעקבות חקירה שערכה מבקרת העירייה באמצעות חוקרים פרטיים.

בעירייה יש דיווחים שונים לגבי איומים שנשמעו מצד יצחק פינדרוס, סגן ראש העיר וממלא מקומו של ברקת מיהדות התורה - והנהנה העיקרי מחוק הג'ובים שהתקבל בכנסת בשבוע שעבר - לפרוש מהקואליציה. אתמול הכחיש פינדרוס כי איים לפרוש, אולם הצעדים שננקטו נגד העובדים מהאגף לחינוך חרדי גרמו למבוכה וכעס בסיעתו. בשבוע שעבר זומנו העובדים למנכ"ל העירייה ונאמר להם שאם לא יתפטרו מתפקידם יחל הליך משמעתי נגדם. מקצת העובדים הם פקידים בכירים, כמו ברוך הלפגוט, מנהל מחלקת תלמודי תורה וישיבות, וכן רכז גני ילדים באגף, אפרים דייטש, שהוא אחיו של חבר מועצת העיר יוסי דייטש. יצוין כי כל העובדים שזומנו לבירור ממשיכים לעבוד כרגיל, ובסיעת יהדות התורה מעריכים כי לא יפוטרו בסופו של דבר.

"ממצאי החקירה עדיין לא הגיעו אלי ולכשיגיעו ודאי אוכל להתייחס לגופם", אמר אתמול פינדרוס. "אין ספק שעובד שאינו מבצע את תפקידו חייב לתת על כך את הדין, אך יחד עם זאת הקריאה לתשעה אנשים אחד אחרי השני בזמן הפיגוע והניסיון לדרוש מהם להגיש מכתב התפטרות נראה בעיני יותר כלינץ' מאשר מינהל תקין. כל זאת מבלי שהנתונים יגיעו לידי - כממונה על החינוך החרדי במועצת העיר - עד לרגע זה".

באופן אנונימי, טענו גורמים ביהדות התורה כי מדובר בהתנכלות לעובדים בשל היותם חרדים. ראש העיר ברקת אינו האיש שסופג את רוב האש, אלא המנכ"ל החדש של העירייה, יוסי היימן. גורם ביהדות התורה אמר על תת-אלוף במילואים היימן, לשעבר קצין חי"ר וצנחנים ראשי, כי "האיש חושב שהוא רמטכ"ל. הוא איש חסר ניסיון שלא מבין את תפקידם של חברי מועצה ולא סופר אותם".

מהעירייה נמסר בתגובה כי היא "רואה בחומרה התנהלות זו ופועלת למיגור התופעה. מנכ"ל העירייה בתיאום עם יו"ר ארגון העובדים וראש מינהל משאבי אנוש החליטו לפתוח בהליך משמעתי נגד עובדים אלו, אשר לאחריו יוחלט על הצעדים שיינקטו כלפיהם".

אמש בשעות הערב הוחרפה המתיחות וזאת בשל פתיחתו של "טעמים בעתיקה", פסטיבל אוכל עירוני המתקיים בארבעת הרבעים בעיר העתיקה. זה כמה שבועות שהחרדים בירושלים - החל בנציגי הרבנות הראשית, דרך נציגי יהדות התורה וכלה בעיתונות החרדית - מנהלים מאבק מר בניסיון למנוע את הפסטיבל, שאותו הם מכנים "פסטיבל הטריפות". אתמול, עם פתיחתו, הפגינו נגדו קומץ צעירים חרדים. כמו כן, רב העיר העתיקה וכמה תושבים חרדים פנו למשטרה וביקשו להרחיק מבית כנסת "החורבה", שנמצא ברובע היהודי, דוכני מזון ודוכן למשקאות אלכוהוליים שהוצבו במקום במסגרת הפסטיבל. כמו כן הם דרשו - מטעמי צניעות - למנוע מזמרות להופיע במקום, כפי שתוכנן.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ