הארץ
יוסי מלמן
ברק רביד
שירות ""

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב (שני) על מינויו של יורם כהן לתפקיד ראש שירות הביטחון הכללי ה-12. כהן, שכיהן כסגן ראש הארגון בעבר, הוזכר כאחד המועמדים הבולטים להחליף את ראש השב"כ היוצא, יובל דיסקין. הוא ייכנס לתפקידו בעוד כחודש וחצי, בכפוף לאישור ועדת טירקל, ויהיה ראש השב"כ הראשון החובש כיפה. בתקופה האחרונה התנהל קמפיין מצד רבנים וגורמים שונים בימין למען מינויו של כהן.

כהן, יליד הארץ בן 51, הוא תושב ירושלים, נשוי ואב לחמישה ילדים. הוא למד בישיבה התיכונית "מדרשת נעם" בפרדס חנה ושירת בסיירת גולני. בתום שירותו הצבאי, הוא התגייס ב-1982 לשירות הביטחון הכללי ומילא שורת תפקידים שונים, וביניהם רכז נפת רמאללה, ראש חטיבת הסיכול ביהודה, ראש האגף לסיכול טרור ערבי-איראני וכן ראש מרחב ירושלים, יהודה ושומרון. כהן בעל תואר ראשון ושני במדעי המדינה מאוניברסיטת חיפה, בוגר המכללה לביטחון לאומי וכן עבר קורס מנהלים בכירים בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת פנסילבניה בארה"ב.

נתניהו הודיע על המינוי בכנס קק"ל שנערך הערב. הוא אמר במהלכו כי "בשנים האחרונות זכינו לשירות חשוב ויעיל של ראש השב"כ היוצא, יובל דיסקין, והתרומה שלו היא חשובה וחלקה עלומה, אך התודה שלנו היא גלויה. אני בטוח שאני מודה לו אני עושה זאת בשם כל אזרחי ישראל. עסקתי לא מעט בחודשים האחרונים בשאלת מחליפו". לדבריו, "הבחירה היתה מתוך ארגון שהוא מצוין, האנשים הם מצוינים".

ראש הממשלה סיפר כי "יורם הצטרף לשב"כ לפני כ-30 שנה. הוא עשה מגוון רחב מאוד של תפקידי פיקוד ומטה, והגיע לתפקיד סגן ראש השב"כ וכיהן בו במשך שלוש שנים. יורם היה בחוד החנית של העשייה בשנים הללו ובייחוד בשנים האחרונות". לדברי רה"מ, כהן "הוא איש שטח - הוא צמח מן השטח הוא מכיר את השטח, והשטח מכיר אותו. אני משוכנע גם שהוא מכיר את כל האתגרים שעומדים בפנינו ואני משוכנע שהוא יביא את היכולות, המנהיגות והניסיון כדי לענות על האתגרים הללו".

דיסקין, ראש השב"כ היוצא, יסיים בעוד כחודש וחצי כהונה ארוכה של כשש שנים. גם הוא, בדומה לכהן, שימש כסגן ראש הארגון לפני שמונה לתפקיד. במשך כהונתו הוא זכה להערכה רבה מצד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ