יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה שנייה ושלישית שני חוקים שנויים במחלוקת: החוק לשלילת אזרחות למורשעים בעבירות טרור והחוק לשלילת הפנסיה מחבר הכנסת לשעבר, עזמי בשארה. נשיאות הכנסת החליטה לדחות את ההצבעה על הקמת ועדות חקירה פרלמנטריות לארגוני השמאל עד לאחר הפגרה, שתסתיים באמצע חודש מאי.

"חוק האזרחות", שאושר בקריאה שנייה ושלישית, מאפשר לבית המשפט לשלול את אזרחותו של מי שהורשע בריגול, ריגול חמור, בגידה וסיוע לאויב במלחמה. את הצעת החוק יזמו חברי הכנסת דוד רותם ורוברט אילטוב מסיעת ישראל ביתנו.

יו"ר ועדת הפנים של הכנסת, ח"כ דוד אזולאי מש"ס, ציין בדיון כי השב"כ התנגד לחוק. בנוסף הוא תיאר שורה של מגבלות שהוכנסו לחוק, ובראשן האיסור לבטל אזרחות ישראלית לאדם שלא מחזיק באזרחות אחרת בנוסף.

"אזרחות ונאמנות הולכים יחד"

ח"כ רותם מסר הערב לאחר אישור החוק שיזם כי "כל מי שיבגוד במדינה ויבצע מעשי טרור צריך לדעת - אזרחות ונאמנות הולכים יחד. אין אזרחות בלי נאמנות".

יו"ר סיעתו ושר החוץ, אביגדור ליברמן, אמר כי "עוד הבטחה של ישראל ביתנו לבוחריה מולאה הערב במלואה - בלי נאמנות אין אזרחות. מי שפוגע במדינה לא יכול ליהנות מאזרחותה ומפירותיה. החוק, שאושר סופית בכנסת, יעזור להתמודד עם התופעה בה מנצלים את הדמוקרטיה בכדי לחתור תחתיה, ומי שנקרא אזרח משתף פעולה עם האויב. לצערי היינו עדים למקרים כאלה אפילו מבין חברי כנסת ישראל".

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר מנגד כי "העוקץ האמיתי של החוק נמצא במישור הסמלי, במישור הסימבולי, באמירה: אזרחות במדינת ישראל היא אזרחות מותנית. היא לא אזרחות טבעית, היא לא אזרחות אוניברסלית, היא לא אזרחות ששייכת לכל אזרח באשר הוא. היא אזרחות שמותנית בהתנהגות".

על פי ההצעה, לבית המשפט תהיה הסמכות לבטל את אזרחותו הישראלית או לשלול את מעמד תושב הקבע של אדם שעסק בפעילות ריגול עבור ארגון טרור. מטרת ההצעה להרתיע כל אדם, בפרט אזרח ישראלי או תושב קבע במדינה, מלהשתתף או לסייע לכל ארגון טרור באשר הוא בסיוע או בביצוע פעולות חבלניות, באופן ישיר או עקיף נגד מדינת ישראל או תושביה ולשלול את זכאותו לקצבה, מענק, תמיכה, שכר או סיוע כלכלי, הניתנים על ידי המדינה או גוף מתוקצב על ידה.

"אנו שמים סוף להפקרות"

מיד לאחר מכן אישרה המליאה, ברוב של 29 חברי כנסת מול 8 מתנגדים, את החלטת ועדת הכנסת לפיה ישללו תשלומי הפנסיה מחבר הכנסת לשעבר עזמי בשארה. הליך שלילת התשלומים הושלם הערב לאחר שמליאת הכנסת אישרה בחודש שעבר את החוק המאפשר לכנסת לשלול מחבר כנסת מכהן או מחבר כנסת לשעבר את תשלומי השכר והפנסיה, והתשלומים הנלווים להם, כולם או חלקם, במקרה בו הוא נמנע מלהתייצב לחקירה, למשפט או לריצוי עונש מאסר שנגזר עליו.

בשארה נמלט מישראל לאחר שהתברר לו כי הוא דרוש לחקירה בחשד לביצוע שורה של עבירות ביטחוניות. הפנסיה החודשית אשר הועברה לח"כ לשעבר עומדת על סך של 7,228 שקלים.

ח"כ יריב לוין (ליכוד) אמר לאחר ההצבעה במליאה כי "אנו שמים היום סוף להפקרות ולמצב האבסורדי לפיו בשארה אשר בגד במדינה, עשה שימוש ציני בזכויותיו כחבר כנסת וזלזל ברשויות, ממשיך לקבל ממדינת ישראל אלפי שקלים מדי חודש. בגידה לא תהיה עסק משתלם, ואנו מחויבים לרדוף את הבוגדים ולא לממן את הנאות החיים שלהם". יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין (ליכוד), שהיה בין יוזמי המהלך, אמר כי "הכנסת עשתה היום צדק עם הציבור בישראל. בוגד שברח מישראל ולא עמד לדין לא זכאי לאגורה אחת מכספי משלם המסים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ