ישראל מאיימת: נפעל באופן חד-צדדי אם תכירו בפלסטין

שגרירים בכ-30 מדינות התבקשו להעביר "מחאה דיפלומטית", בניסיון לסכל מהלך להכרה במדינה פלסטינית. אבו מאזן רמז כי יפרוש אם המגעים לא יחודשו עד ספטמבר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל מאיימת לנקוט צעדים חד-צדדיים, אם הרשות הפלסטינית תמשיך במהלכיה לקבל מהאו"ם הכרה במדינה בגבולות 1967. בשבוע שעבר פנתה ישראל ל-15 חברות מועצת הביטחון של האו"ם וכמה מדינות בולטות נוספות באיחוד האירופי והזהירה מפני מהלך מסוג זה.

לדברי פקידים בכירים במשרד החוץ בירושלים, מנכ"ל משרד החוץ, רפאל ברק, שיגר מברק מסווג ליותר מ-30 שגרירויות ישראליות ובו הנחיות להגשת מחאה דיפלומטית "לדרג הגבוה ביותר האפשרי", בנוגע לפעילות הפלסטינית לקידום הכרה בינלאומית במדינה פלסטינית. זאת, במסגרת העצרת הכללית של האו"ם שתתכנס בניו יורק בחודש ספטמבר.

המסר הישראלי המאיים הוא עליית מדרגה בניסיונות בירושלים לסכל את המהלך הפלסטיני באו"ם. ההחלטה להגביר את הפעילות הדיפלומטית בעניין התקבלה בעקבות הדלפת מסמך פנימי של אש"ף לסוכנות הידיעות הצרפתית לפני כשבוע. במסמך הודגש כי הפלסטינים החליטו לוותר על אופציית המשא ומתן עם ישראל לטובת מהלכים חד-צדדיים באו"ם, לקבלת הכרה במדינה פלסטינית בגבולות 1967.

החידוש במסר הישראלי לאותן מדינות היה שבפעם הראשונה איימה ישראל באופן רשמי ב"פעולת תגמול". השגרירים התבקשו להדגיש כי "אם הפלסטינים ימשיכו בהליכים החד-צדדיים שלהם, ישראל תגיב במהלכים חד-צדדיים משלה".

השגרירים הדגישו עוד כי מדיניות הקהילה הבינלאומית בעניין הכרה אפשרית במדינה פלסטינית, ובמיוחד מדיניותן של רוב חברות האיחוד האירופי, עודדה את הפלסטינים לנטוש את המגעים עם ישראל ולנוע מהר יותר לכיוון מהלך באו"ם. השגרירים הדגישו כי המהלכים הפלסטיניים מנוגדים להסכמי אוסלו ולא יביאו להקמתה של מדינה פלסטינית, גם אם זו תקבל הכרה מהאו"ם - מה שעלול להוביל לאלימות.

גורמים במשרד החוץ ציינו כי בשלב זה לא התקבלה החלטה מה יהיו צעדי התגמול הישראליים להכרה במדינה פלסטינית באו"ם. ראש הממשלה נתניהו טרם קיים דיון משמעותי בנושא בפורום ממשלתי כלשהו. גורמים פוליטיים בימין העלו בשבועות האחרונים רעיונות כגון החלת החוק הישראלי על הגדה המערבית או סיפוח של גושי ההתנחלויות הגדולים למדינת ישראל.

דיפלומטים אירופים אישרו ל"הארץ" כי מדינותיהם קיבלו מסר בלשון זו מדיפלומטים ישראלים לפני כמה ימים. אחד הדיפלומטים ציין כי "כששאלנו מה יהיו צעדי התגובה של ישראל לא קיבלנו תשובה רצינית". דיפלומט אירופי בכיר אחר ציין כי "לאור המשך הקיפאון המדיני, נראה שהכרה בינלאומית במדינה פלסטינית בספטמבר תהיה בלתי נמנעת".

בחודש ספטמבר צפוי המהלך הפלסטיני להגיע לשיאו מכמה סיבות. ראשית, נאומו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בעצרת הכללית של האו"ם בספטמבר האחרון, שבו הכריז על רצונו לראות בעוד שנה את פלסטין כחברה חדשה באו"ם. שנית, ישראל והפלסטינים הסכימו כי המשא ומתן שנפתח ב-2 בספטמבר 2010 בוושינגטון יימשך כשנה. שלישית, בחודש ספטמבר הקרוב תגיע לסיומה תכניתו של ראש הממשלה הפלסטיני סלאם פיאד לבניית מוסדות המדינה הפלסטינית העתידית.

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), נפגש ביום ראשון ברמאללה עם הח"כ לשעבר, יוסי ביילין, והדגיש בפניו כי "אחרי חודש ספטמבר הרשות לא תנהל יותר מו"מ עם ישראל". עם זאת, בכירים פלסטינים רבים הדגישו בימים האחרונים כי אם יחודש המו"מ לפני ספטמבר ותושג התקדמות, הפלסטינים יהיו מוכנים לדחות את המהלך לקבלת הכרה במדינה פלסטינית באו"ם.

"אפשר לקיים מו"מ של שלושה חודשים כדי לנסות ולהשיג התקדמות עד ספטמבר, אבל נתניהו צריך בזמן הזה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות", אמר אבו-מאזן לביילין. הוא הדגיש כי הפלסטינים לא יחדשו את האלימות כלפי ישראל, אך רמז לגבי תסריט של התפטרותו או פירוק הרשות הפלסטינית: "אין לי את חודש אוקטובר 2011 בלו"ז שלי".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ