המשנה לראש הממשלה והשר לנושאים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, בירך הערב (שני) על מינויו של יורם כהן לראש שירות ביטחון כללי ה-12. "היתה התמודדות בין שני מועמדים רציניים מאוד, שניהם כיהנו כסגני ראש השירות ושניהם עתירי ניסיון", אמר יעלון. לדבריו, "כל בחירה במקרה הזה היא טובה ואני מקווה שי' (המתמודד הנוסף, מ"מ) יישאר בשירות. עבדתי עם יורם כהן עוד בכהונתי כרמטכ"ל בזמן מלחמת הטרור הפלסטינית, שם הוא הוכיח כראש מרחב יכולות מודיעיניות מבצעיות ופיקודיות גבוהות מאוד ויצירתיות מרשימה".

ראש השב"כ והשר לשעבר ח"כ אבי דיכטר בירך גם הוא על המינוי ואמר כי "מדובר באיש מצוין שעשה את כל המסלול מלמטה ולא דילג על שום תפקיד. חכם מאוד, חד, ידען ודעתן". לדבריו, כהן "מאוד יצירתי, מבין שטח במגזר הערבי ובעל חשיבה מסודרת. היו לראש הממשלה שני מועמדים מצוינים והוא לא היה יכול ליפול. הוא איש חכם מאוד חד וידען ודעתן", הוסיף דיכטר.

סגן ראש השב"כ בעבר, ח"כ ישראל חסון, אמר בתגובה למינוי כי "מאוד התרגשתי כאילו מדובר בבני. עם ישראל הרוויח הערב בגדול. הוא האיש הנכון בזמן הנכון". לדבריו, "חלק גדול מאוד מהיכולות ומההישגים של השירות - יש לו בהם הרבה יותר מטביעת אצבע. הוא עשה את רוב שירותו ביהודה ושומרון, אבל יש לו ראייה רחבה ויכולת בלתי רגילה של ראייה מערכתית".

עם זאת, היו כאלה שידעו גם לסמן מכשולים עתידיים בדרכו של כהן. "העובדה שהוא דתי היא משמעותית", אמר בכיר לשעבר בשירות, "משום שצריך להניח שאחת מהזירות המרכזיות שיורם יצטרך להתמודד בה היא מול המתנחלים. זאת זירה שמצד אחד יש לו בה יתרון עצום מכיוון שהוא מבין את השפה. מצד שני, יש לו בעיה עצומה שאני מקווה שידע להתמודד איתה".

לדברי הבכיר, "היסוד של השירות הוא הממלכתיות. ועבור ראש השירות, השאלה באיזו מידה אתה מצליח לגבש מדיניות שמתעלמת מתפיסת העולם האישית שלך. זאת ההתמודדות החשובה ביותר. אני מאמין שהוא יצליח בזה, וזה מעולה כי בשנים האחרונות, לא הצלחנו להתמודד כראוי עם תופעות כמו 'תג מחיר'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ