ניר חסון
ניר חסון

לאחר שנה של קיפאון בבנייה במזרח ירושלים, תדון בעוד שבועיים הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בהקמתן של 1,608 יחידות דיור חדשות מעבר לקו הירוק. הוועדה אמורה לדון בהקמת שכונה חדשה בהר חומה, שכוללת 983 יחידות דיור, וכן בהקמת 625 יחידות דיור בפסגת זאב. אתמול הוכנסו השינויים בסדר היום של הוועדה, שכבר נחתם.

על פניו, ניכר שבהחלטה לדון בתוכניות הללו יש משום שינוי של ממש במדיניות ועדת התכנון המחוזית בשנה האחרונה. במארס 2010, בעת ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בישראל, אישרה הוועדה את הקמתן של 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה.

בעקבות האישור פרץ משבר חמור ביחסים בין הממשל האמריקאי לבין ישראל. ראש הממשלה החליט לשנות את הליכי התכנון באזור ירושלים, וועדת התכנון העבירה לאישור לשכת ראש הממשלה תוכניות רגישות מבחינה מדינית.

בעקבות זה, כמעט שלא נדונו תוכניות בינוי גדולות מעבר לקו הירוק. לטענת הימין, הדבר הביא להחמרת משבר הדיור בירושלים, שכן רוב הבינוי המסיבי המתוכנן לאוכלוסייה היהודית בירושלים מצוי מעבר לקו הירוק.

באחרונה, ככל הנראה בעקבות התוכנית להורדת מחירי הנדל"ן, הוחלט במשרד הפנים לשנות את המדיניות ולהעלות את שתי התוכניות לדיון. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי נתניהו ויועציו לא עודכנו מראש בהחלטה.

על פי לוח הזמנים המעודכן, התוכנית להרחבת שכונת הר חומה תעלה לאישור ב-14 באפריל בוועדת המשנה להתנגדויות. התוכנית, המכונה "הר חומה ג", אמורה לכלול 983 יחידות דיור וכן מתחמי מסחר, גנים, כבישים ועוד. מדובר בהרחבה של השכונה שבדרום העיר, שהאזורים הסמוכים לה מהווים את עתודת הדיור המשמעותית ביותר לירושלים בשנים הקרובות.

התוכנית השנייה היא להרחבת שכונת פסגת זאב צפון והקמתן של 625 יחידות דיור חדשות. שתי התוכניות הן ביוזמת הממשלה ומתוכננות להיבנות בשטחים השייכים למינהל מקרקעי ישראל.

שינוי נוסף בלוח הזמנים נוגע לתוכנית להרחבת 2,200 דירות בשכונת רמת שלמה, במסגרתה תאושר בנייה של קומות נוספות על בניינים קיימים. המשמעות היא תוספת של כמה מאות יחידות דיור.

גורמים במשרד הפנים הכחישו שחל שינוי במדיניות והבהירו כי אין כוונה לעשות פרובוקציה מול הממשל האמריקאי. לדבריהם, ההבנות שהושגו עם לשכת ראש הממשלה בעקבות משבר ביידן - תישמרנה.

גורמים בוועדה המחוזית אמרו אתמול כי יו"ר הוועדה, רות יוסף, נזהרה מאוד בשנה האחרונה שלא להסתבך בתוכניות בעלות רגישות מדינית, וכי התוכניות לא היו עולות ללא הנחיה או לכל הפחות אישור של שר הפנים, אלי ישי.

"על נתניהו לעצור את מרתון הבנייה במזרח ירושלים שמוביל שר הפנים לפני שייגרם לישראל נזק מדיני כבד", אמר מזכיר "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, בתגובה לפרסום התוכניות אתמול בחדשות ערוץ 2.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ