ראש השב"כ החדש: בציונות הדתית נוהל קמפיין נגד המועמד שהפסיד

גורמים מקרב המתנחלים טוענים כי רדף אנשים על לא עוול בכפם

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

בציונות הדתית התנהל בחודשים האחרונים קמפיין נגד מועמדותו של סגן ראש השב"כ שהפסיד במרוץ לראשות הארגון.

י' היה עד לפני כמה חודשים ראש אגף יהודים וזרים בשב"כ, האחראי בין היתר על החטיבה היהודית בשב"כ. במסגרת תפקיד זה, פעל בחיכוך גבוה עם אוכלוסיית המתנחלים והימין הקיצוני. לטענת פעילים, י' עירב דעות פוליטיות ורדף אנשים על לא עוול בכפם. בין היתר מדובר במקרים בהם הוצאו צווי הרחקה לפעילי ימין מאזור יצהר, מקרה בו תושאל בשב"כ חייל שהניף כרזות בכותל, או מקרה של מעורבות בהליכי גיוס לצבא וכן החקירה הנוקשה של חיים פרלמן.

בשל טענות שעלו נגדו ונגד ראש השב"כ, ביקש לפני חצי שנה הרב חיים דרוקמן, ח"כ לשעבר ומרבני הציונות הדתית, להיפגש עם ראש הממשלה, בין היתר בעניין זה. נתן אשל, יועצו של נתניהו, הפנה אותו למזכיר הצבאי יוחנן לוקר, וזה אמר כי השב"כ אינו בסמכותו. בשל כך, הוחלט להעביר את המאבק לפסים גלויים, ובערוץ 7, אתר הבית של המתנחלים, הועלתה ידיעה בכותרת "מתח וזעם בשירות הביטחון הכללי". בידיעה נכתב "דאגה וזעם על רקע כוונתו של דיסקין להמליץ על מינויו של י', שמונה בחודשים האחרונים לסגנו ושימש בעבר ראש האגף היהודי בשרות הביטחון הכללי. בשב"כ שוררת אווירה קשה ואף חלק מבכירי השירות ?הרימו גבה' נוכח מינויו של י' כמספר 2 וכמועמד להחליף את ראש השירות. י' היה אמור לפרוש מהשירות לאחר מילוי תפקידו כראש אגף בשירות".

עוד נכתב בידיעה כי "י' הוא האיש שהיה אחראי לפגיעה במרקם היחסים בין הציבור היהודי ביהודה ושומרון, ישיבות הסדר והציבור הדתי לאומי לבין שירות הביטחון הכללי. מרקם היחסים והאמון הרב שאפיינו את שני הצדדים באו לידי ביטוי בגיוסם ובהתנדבותם של רבנים ובני הציבור הדתי לאומי לשרת במערך המודיעין והביטחון של מדינת ישראל.

נודע כי התנהלותם בשנה החולפת של ראש האגף י' וראש החטיבה א' גרמה לזעם רב ואכזבה ציבורית קשה נוכח המגמות הפוליטיות שבאו לידי ביטוי בהתנהלותם מול הציבור הדתי לאומי בשנה החולפת".

הידיעה המשיכה בכך ש"יצוין כי בין כשלונותיו של י': הובלתו באזיקים של ראש ישיבת עוד יוסף חי, הרב יצחק שפירא, חקירת רבנים וראשי ישיבות בציבור הדתי בעקבות פרסום מאמרים תורניים, חקירתו הלא מוסרית תוך פגיעה ברגשותיו של איש הימין חיים פרלמן, ?הם היו הבסיס לפעילותו הנכשלת של האגף היהודי בשרות הביטחון הכללי', נמסר לערוץ 7.

לדעת אישי ציבור ורבנים, אסור לראש הממשלה לחזור על תקדים כרמי גילון, לפיו ימונה ראש שב"כ אשר בסיס תפישתו הביטחונית היא מלחמתו ומאבקו נגד יהודים. יש חשש כבד בקרב מביני דבר גם בתוך שירות הביטחון הכללי שמינוי של אדם לא מתאים יגרום לנזקים בתפיסה המבצעית של השב"כ. ?שירות הביטחון הכללי אמור להגן על אזרחים יהודים במקומות רגישים ולא להילחם נגדם', מסרו הגורמים שאתם שוחח לאחרונה ערוץ 7".

לפני שלושה שבועות, שוחח נתן אשל עם רב בכיר בציונות הדתית, ומסר לו כי י' לא ימונה לתפקיד ראש השב"כ. אשל הוסיף כי שר הביטחון אהוד ברק תומך בג', מועמד שלישי, אך ראש הממשלה טרם החליט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ