רון נחמן: החוק נועד להשתלט על עיריית אריאל

הצעת חוק לקבוע צינון למנכ"לי עיריות שרצים לראשות העיר מעוררת תסיסה בכנסת

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

ח"כ אלכס מילר (ישראל ביתנו) הגיש לפני כשבועיים הצעת חוק בכנסת, ולפיה מנכ"לי רשויות מקומיות יידרשו להמתין שנתיים לפני שיוכלו לרוץ בבחירות לראשות העיר. ההצעה, שקיבלה את אישור ועדת השרים לענייני חקיקה, מעוררת תסיסה רבה, בנימוק שעומדים מאחוריה אינטרסים פוליטיים של ח"כ מילר. זאת, אף שיש קונסנזוס בדבר הצורך בתקופת צינון במעבר מתפקידי פקידות לתפקידים ציבוריים.

במרכז השלטון המקומי הביעו חשש שהסיבה להצעת החוק של מילר היא האפשרות שראש עיריית אריאל, רון נחמן, יוחלף בשל מחלת הסרטן שלקה בה, או משום שייבחר לתפקיד יו"ר מפעל הפיס. נחמן עצמו טוען שמילר, תושב אריאל, מעוניין שראשות העיר תועבר לסיעתו, ושהצעתו נועדה לסכל את מועמדות מנכ"לית העירייה, חנה גולן, הממלאת את מקומו של נחמן בהיעדרו.

חיזוק לטענה זו נמצא בעובדה שמילר ביקש להדגיש, בהצעת החוק, שהיא תחול גם על יהודה ושומרון, אזור שהחוק הישראלי אינו חל עליו. ביחס לסעיף זה אמרו במשרד המשפטים שהדבר אינו מקובל, אך הם אינם מתנגדים לכך.

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדת הפנים של הכנסת, בהצעת החוק של מילר - שקיבלה את תמיכת הממשלה - התעוררה לגביה מחלוקת. למרות ההסכמה שצינון הוא דבר חיובי, נטען כי דין מנכ"ל אינו צריך להיות שונה מדין פקידים אחרים בעירייה, ושיש בהצעת החוק החמרה מכוונת כלפי מנכ"לים. היום אין הבחנה בין מנכ"לים לעובדי עירייה אחרים. מכולם נדרש צינון של 90 יום.

מילר עצמו הדף את טענות רון נחמן בוועדת הפנים, ואמר כי "קיים חשש לשוחד בחירות כאשר מנכ"לי עירייה, שאינם נבחרי ציבור, יכולים לנצל את הכוח שבידיהם לקדם את האג'נדה שלהם ולהיבחר". נציג משרד הפנים בדיון תמך בדעת מילר וציין ש"יש חשש שהמנכ"ל ינצל את הסמכויות שבידיו כמנהל הדרג הביצועי, ולכן יש הצדקה להפריד את ענייני המנכ"ל מעובדים אחרים".

מנגד טען נחמן, שנתמך על ידי יו"ר איגוד מנכ"לי העירייה, דוד בנימין, המשמש גם בתפקיד מנכ"ל עיריית רמת גן: "הצעת החוק מתייחסת רק למנכ"לים, אבל לבכירים בעירייה, כמו מהנדס העיר וגזבר העירייה, יש קשר הדוק יותר עם התושבים". נחמן הוסיף ש"הצעת החוק של מילר נולדה בחטא וכל מטרתו היא להבטיח את ניצחון ישראל ביתנו במערכת הבחירות הקרובה באריאל, אם אמות או אתמנה ליו"ר הפיס".

לדברי נחמן, מספר המנכ"לים שנבחרו לראשי ערים קטן, אך ראשי הערים רבים הם אנשי חינוך לשעבר. כדוגמה למנכ"ל שהיה לראש עיר ציין נחמן את מאיר דורון שנבחר לראשות עיריית רמת השרון לאחר שהיה מנכ"ל עיריית תל אביב.

שלשום דנה ועדת השרים לענייני חקיקה בערר של השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן (ליכוד), על אישור הוועדה את החוק של מילר. בדיון הוחלט שהממשלה תגיש את החוק כהצעה ממשלתית, ובה בעת יבדוק משרד הפנים אפשרות להנהגת צינון גם לנושאי משרות אחרות ברשויות המקומיות, מלבד משרת המנכ"ל. הערר של ארדון נדחה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ