כ-1,500 מפגינים צעדו בפתיחת אירועי "יום האדמה" בלוד

המפגינים צעדו במחאה על הרס בתים בעיר וחלקם הציתו תמונות של שר החוץ ליברמן. "זו לא מטרת ההפגנה", גינה חבר הוועדה העממית בלוד את המעשה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אירועי "יום האדמה" נפתחו הערב (שלישי) בצעדה של כ-1,500 מפגינים בלוד. חברי ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל בחרו בלוב לפתיחת האירועים במחאה על הריסת בתיהם של משפחת אבו עיד בעיר.

המפגינים צעדו מהאוהל בו מתגוררים בני המשפחה מחוסרי הדיור ועד לבניין העירייה. הם הניפו דגלי פלסטין ושלטים שעליהם נכתב "די לטיהור האתני". בין המפגינים היו גם חברי הכנסת הערבים שהזהירו את הממשלה מפיצוץ ביחסים עם ערביי ישראל אם תימשך מדיניות "החקיקה הגזענית" והדרת האזרחים הערבים. חלק מהמפגינים שרפו במהלך הצעדה תמונות של שר החוץ, אביגדור ליברמן.

שריפת תמונות שר החוץ. תצלום: אתר פאנט

אברהים אבו סעלוק, חבר הוועדה העממית בלוד, גינה את שריפת תמונותיו של ליברמן ואמר כי "זאת לא מטרת ההפגנה, מי שעשה זאת עשה זאת על דעת עצמו. אנו רוצים להראות שמדיניות ההריסה היא לא פיתרון".

"מפגינים שבאים להפגין ביום האדמה רק עם דגל פלסטין לא באים עם מסר של שלום", אמר בתגובה להפגנה יו"ר הוועדה הקרואה בלוד, מאיר ניצן. לדבריו, "יש גורמים פוליטיים קיצוניים שמנסים להתסיס את הקהילה בלוד".

מנגד אבו סעלוק ביקש להדגיש כי ההפגנה היא בראש ובראשונה נגד הריסת הבתים בעיר. "אני רוצה שכולם ישמעו את הזעקה שלנו", אמר אבו סעלוק, "צריך למצוא פיתרון דחוף לבעיה. הרשויות מדווחות על 1,600 בתים בלתי חוקיים ברחבי העיר, אם יבצעו את ההריסה כמו שעשו במקרה של אבו עיד, נקלע לבעיה הומנטרית קשה מאוד. יש כאן בעיה והרשויות מתעלמות ממנה. האנשים כאן חיים כמו במחנה פליטים".

ההפגנה בלוד, הערב. תצלום: טלי מאייר

ההפגנה הערב היא חלק ממאבק ממושך בהריסת בתיהם של משפחת אבו עיד, שהובילה לכך ש-50 מאנשי המשפחה, בהם גם 30 ילדים, נותרו ללא קורת גג. מאז הריסת הבתים בדצמבר לא נמצא פיתרון דיור למשפחה. בתחילת החודש הושבתו ליום אחד הלימודים בבתי הספר במגזר הערבי במחאה על מדיניות הריסת הבתים והיעדר פיתרון למשפחה. בתחילת החודש נהרסו גם תשתיות ההכנה לקרוואנים עבור בני המשפחה, שהיו מיועדים לשמש כפיתרון מגורים זמני. יו"ר הוועדה הקרואה בלוד, מאיר ניצן, אמר על כך בעבר ל"הארץ": ידעתי שיש פה בנייה בלתי חוקית וגיבשתי פיתרון בנושא. הפיתרון שלי הוא לא להמשיך אותה ולכן אני הורס כל התחלת בנייה. גם מבנה זמני הוא עדיין מבנה. אני רוצה למנוע מצב שזורקים אנשים מהבית ולכן לא נותן להם לבנות אותו באופן לא חוקי.

ההפגנה בלוד, הערב. תצלום: טלי מאייר

ביישובים הערביים בישראל יציינו מחר (רביעי) 35 שנים לאירועי "יום האדמה". ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה על שביתה כללית במערכת החינוך בכל היישובים הערביים בגליל, במשולש ובנגב. התהלוכה המרכזית תתקיים בכפר עראבה. במקביל תתקיים עצרת בכפר הלא מוכר אלעראקיב בנגב, זאת על רקע אירועי השנה האחרונה במהלכה פונו תושבי הכפר מהשטח ובמקרים רבים הפינוי הפך להיות אלים והסתיים בהתנגשויות עם כוחות המשטרה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ