דו"ח מבקר המדינה | מיליונים מבוזבזים ע"י המוסד

בדו"ח פומבי ראשון על המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, בחן המבקר את "תנופת הבנייה במתחם המטה של הארגון"

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

חשדות להטיית מכרז, חוזים ללא מכרזים, העדפות קבלן ובזבוזים של עשרות מיליוני שקלים הם רק חלק מהממצאים החמורים שמצא מבקר המדינה מיכה לינדנשטראוס במוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים.

זו הפעם הראשונה שהמבקר מפרסם ברבים דו"ח על המוסד. עד היום כל דו"חות המבקר על הארגון היו חסויים, הועברו לידיעת ראשיו, ראש הממשלה וועדת השניים (יושבי ראש ועדת החוץ והביטחון והוועדה לביקורת המדינה).

לינדנשטראוס. ליקויים רבים. תצלום: דרור ארצי

הבדיקה עסקה הפעם ביחידת הלוגיסטיקה של המוסד והתמקדה בעיקר בתחום הבינוי. בתנופת בנייה שנרשמה בשנים האחרונות, נוספו מספר בניינים במתחם המטה של המוסד - שלפי פרסומים זרים שוכן בפי גלילות - בשטח כולל של אלפי מטרים רבועים. בין השאר, נבנו מתחם "משרדים ייעודיים", שופצו והורחבו המטבח וחדר האוכל וכן נוספו בנייני משרדים.

תנופת הבנייה האמורה, בה ניתן להבחין בקלות במהלך נסיעה בכביש החוף, החלה בתקופת כהונתו של מאיר דגן, שפרש לפני כמה חודשים מתפקידו. מבקר המדינה מצא "ליקויים רבים וחמורים, כולל העדר תכנון סדור לפרוייקטים, אי קיום חובת מכרז, גידול משמעותי בעלויות ופערים של עשרות אחוזים בין אומדנים להצעות במכרזים שמעידים על התנהלות לא ראויה".

מאות אלפי שקלים לשכירת בניין נטוש

בין השאר, גילה המבקר כי נמסרה עבודה לקבלן לבניית חדרי משרדים על שטח של 2,050 מ"ר בעלות של מיליוני שקלים ללא מכרז. במקרה אחר של בניית "המשרדים הייעודיים", ההתקשרות עם הקבלן והחוזה שנחתם עמו, נעשו ללא אישור של ראשי המוסד - ככל הנראה של עובדים אחראיים בדרגי הביניים שאינם מצוינים בדו"ח. ראש המוסד אישר את ההתקשרות בדיעבד, רק לאחר חתימת החוזה.

במקרים נוספים, גילה מבקר המדינה כי "ההתקשרות היתה על פי היכרות אישית ללא הצעה חלופית ובדרך כלל בלי שוועדת המכרזים קיימה דיונים". אחד מאותם קבלנים הגיש הצעת מחירים נמוכה במיוחד והתעורר חשד של מבקר המדינה כי הוא קיבל מידע מוקדם על תכנית הבנייה.

תכניות הבנייה השתנו חדשות לבקרים, עניין שהביא לגידול בהוצאות ולבזבוז כספים. בנוסף, הן לא תאמו את תכנית האב שאושרה מלכתחילה. במהלך הבנייה לא הייתה הקפדה על נהלי הבטיחות ועובדים עבדו ללא קסדות מגן, הבידוד בכבלים חשמליים לא היה תקין, שטחי בניה לא גודרו ועוד.

במקרה אחר מצא המבקר כי אחת היחידות של המוסד שכרה משרדים בשטח של 350 מ"ר, מחוץ למטה, בבניין מסחרי, נטשה אותו ב-2006 אך המשיכה לשלם כל אותם שנים מאות אלפי שקלים דמי שכירות. המבקר מגדיר התנהלות זו כ"בזבוז כספי ציבור".

אין חשד לפלילים

כמו כן, בדק המבקר את יחידת הרכב של המוסד וגילה כי נהגים שם עובדים שעה אחת פחות - עד ארבע וחצי אחר הצהריים - משאר עובדי המוסד ומקבלים שכר עבור שעות נוספות על פי חישוב ממוצע ולא לפי דיווח פרטני. כמו כן, הוא מצא שעובדי מוסד המקבלים אחזקת רכב משתמשים בכלי רכב של הארגון שלא לנסיעות מבצעיות, ביטחוניות או לשם הובלת מטענים, גם אם מדובר בנסיעות למרחקים קצרים מאוד ממטה המוסד. דבר זה, על פי המבקר, "יוצר בעקיפין תוספת שכר חריגה לאותם עובדים ומגדיל שלא לצורך את תקני הרכב ואת ההוצאות".

המבקר ממליץ כי ראש המוסד יפעל בהקדם לבדיקת הליקויים ותיקונם ויפיק גם לקחים במישור האישי, כלומר נגד אותם עובדים שהיו אחראים על הליקויים שנתגלו".

המבקר אינו מסתמך אך ורק על פעילות ראש המוסד ובכיריו לביעור הנגע, אלא ממליץ גם ליועץ המשפטי לממשלה ולחשב הכללי במשרד האוצר לעשות זאת. במקביל, ממליץ לינדנשטראוס גם לראש הממשלה להגביר את מעורבותו בפיקוח על המוסד, לא רק בסוגיות מבצעיות אלא גם בנושאים טכניים ולוגיסטיים מובהקים.

המבקר לא מצא בכל אותם ליקויים חמורים שנתגלו חשד למעשים פליליים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ