מזל מועלם
שיחת היום

ח"כ אבי דיכטר, קדימה, לשעבר ראש השב"כ, מכיר היטב את ראש השב"כ הנבחר יורם כהן כפקודו, ומעריך מאוד את פעילותו היצירתית בתחילת שנות האלפיים בסיכול פיגועים ביהודה ושומרון. על הבחירה שעשה נתניהו יש לו דברים טובים להגיד, בניגוד לדעתו על אופן ההודעה בכנס קק"ל, שהיה בבחינת טעות שאסור שתחזור על עצמה.

הופתעת מבחירת יורם כהן, בניגוד לכל ההערכות?

"היו שני מועמדים מצוינים והיה צריך לבחור. אי אפשר היה ליפול בבחירה הזו. אני זוכר את הדילמה הזאת במינוי יובל דיסקין מול עופר דקל. אז, כראש השירות הייתי צריך לעזור לאריאל שרון להחליט. בסופו של דבר, ראש הממשלה צריך לבחור מישהו שמתאים לתפישת העולם שלו. במקרה הזה, זה צרות של עשירים".

זו היתה סטירת לחי ליובל דיסקין?

"לא יודע על מי המליץ יובל. הוא הרי מכיר את שניהם היטב. הוא מינה את יורם לסגנו, ואתה לא ממנה משהו לתפקיד כזה, אלא אם אתה משוכנע שהוא יוכל להתמודד בעתיד על תפקיד ראש הארגון. אני משוכנע שיובל ראה בשניהם מועמדים להתמודד על התפקיד, ובטוח שליובל יש דברים טובים להגיד על יורם ועל המועמד השני".

התקשרת לברך?

"ודאי. מיד כשנודע לי התקשרתי ליורם והצעתי לו כל עזרה שיבקש. בעיניי זו זכות וגם חובה. התקשרתי גם לזה שלא מונה. זו ממש היתה שיחה אישית ולא אוכל להגיד מה נאמר בה, רק אומר שנחמד לברך וקשה לשוחח עם מי שלא קיבל".

האם לדעתך נתניהו הושפע, כפי שפורסם, מלחץ הימין והרבנים, ומינה את חובש הכיפה מטעמים פוליטיים?

"להגיד את זה, זה לעשות עוול לאנשים דתיים. לכיפה אין משמעות בהקשר של מינוי ראש שב"כ. אנשי ימין קיצוני אף פעם לא ראו בחובש כיפה מישהו משלהם, כי מבחינתם מה שקובע זה איך הוא פועל או לא פועל מולם. זה מה שהופך לשנוא או אהוב. אני מכיר מקרה קונקרטי של איש שירות חובש כיפה, מתגורר ביו"ש, שנלחם במחבלים והרבה אנשים מימין ומשמאל חבים לו את חייהם. כשעבר לעבוד בזירה היהודית הם מיררו את חייו. לכן הבעיה היא אם הוא פועל נגדם באופן אגרסיבי כמו שצריך לפעול נגד ימין קצוני. אם יורם יפעל נגדם בנחרצות כפי שהוא מחויב, הוא לא יהיה חביבם. אני מכיר את יורם ללא קשר לכיפה, ומשוכנע שלאף אחד שמתכוון לעסוק בטרור לא יהיו חיים קלים מול שב"כ בראשותו. אני לא מציע לבנות על הכיפה של יורם שום דבר אופרטיבי, לגבי האופן שבו יפעל כנגד מי שמסכל ביטחון המדינה. אני גם לא מאמין שראש הממשלה לקח זאת בשיקוליו".

אתה שותף לביקורת על ראש הממשלה שהודיע על מינויו בכנס של קק"ל לעיני מצלמות הטלוויזיה?

"לחלוטין. עם ישראל ואנשי השב"כ ראויים לשמוע מי מונה לראשות השב"כ במעמד מכובד ורציני ולא בכנס של קק"ל, שאני מאוד מעריך. אני לא חושב שעל מנכ"ל הקק"ל מודיעים בכנס השב"כ. אני לא זוכר שהודיעו על מינוי הרמטכ"ל בכנס של נעמ"ת או על ראש המוסד בכנס של חובבי הדיג במעגן מיכאל. אני מקווה שכולם ילמדו את הלקח, כולל ראש ממשלה ויימנעו מלחזור על כך".

מדוע יורם הוא האיש הנכון בזמן הנכון?

"הוא חכם מאוד. אמיץ מאוד, ממלכתי מאוד. אין לו מורא ממנהלים או מפקודים. היו לנו לא מעט ויכוחים, ואני יכול לומר שתענוג להתווכח אתו. כמפקד יכולתי לראות שיש לו את מאפייני האישיות שמהם עשויים ראשי ארגונים".

הוא יוכל לעמוד מול ראש הממשלה?

"ראיתי אותו בסקירות מול ראש ממשלה ושר ביטחון, והוא היה ללא שום מורא. בתחומים שבהם היה מקצוען אמר את הדברים ללא כחל ושרק. הוא אדם שיציג את העובדות ולא פרשנות עליהן. אין לו בעיה לומר אמירות מאוד ברורות גם אם מביכות על דברים שלדעתו אינם נכונים. הוא לא חסך ביקורת מגופים מחוץ ובתוך השירות שלא עשו מלאכתם נאמנה, לדעתו, או שעמדותיהם נראו לו לא סבירות. הוא בעל ראיית עולם מאוד רחבה. למרות זאת, ברגע שהתקבלה החלטה מנוגדת לעמדה שהציג, הוא ביצע אותה כאילו היתה החלטה שלו".

מול איזה אתגרים יעמוד?

"מזרח תיכון חדש, קודם כל. מה שהחל בתוניסיה ישפיע גם על עזה ובירושלים המזרחית. תמיד האתגר המשמעותי הוא באותו תחום שאתה לא מסוגל לדעת מה הולך לקרות בו, אבל מריח בחושים המודיעיניים שלך שזה מה שהולך לקרות. אם אתה ערוך מבעוד מועד אתה יכול לצמצם נזקים ולמנוע. ביום הראשון לתפקידו, 15 במאי, צפויים להתקיים מצעדים אל עבר יעדים ישראליים בארץ ובחו"ל. כך שאין לו אין לו מאה ימי חסד".

אירוע שאתה זוכר?

"בפעילות המבצעית צריך להיות מאוד יצירתי. יורם עשה זאת בצורה יוצאת מן הכלל, כשהביא כראש מרחב יהודה ושומרון ב-2003-2005 לסדרה של מבצעים יוצאי דופן. תקופה משמעותית בלחימה בטרור. הוא מחבר את הקצוות של כולם בצורה מאוד מקצועית".

על פי פרסומים, יורם כהן תמך בביצוע עסקת שליט בניגוד לעמדת דיסקין. האם מינויו יקדם את העסקה?

"אני לא מכיר שום סיטואציה שיורם תומך ויובל מתנגד. הדברים הרבה יותר מורכבים. יובל כראש שב"כ הוביל לא מעט מהלכים בעניין של שחרור שליט ובאחריות רבה מאוד.

עצם העובדה שמדברים על עסקה מלמדת שליובל יש חלק לא מבוטל בהתפתחויות של העסקה. בנוסף, ראש שב"כ הוא רק אחד הגורמים שעוסקים בסוגיה הזאת".

ההסלמה בדרום?

"היא לא החלה בשבוע האחרון, אם קוראים ל-2010 שנה שקטה. אזכיר 130 רקטות ופצצות מרגמה מעזה. אני חושב שבנושא הזה מעבר לתוכניות ההתקפיות חייבות להיות תוכניות של ביצוע הגנה אקטיבית בהיקפים הרבה יותר גדולים. זה לא מספיק. החשיבה האסטרטגית של התמודדות עם רקטות מעזה חיבת לעבור מהפכה במערכת הבטחונית. כיפת ברזל לא נותנת מאה אחוז הגנה אך היא רכיב מאוד משמעותי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ