המוסד יצא בזול מבדיקת מבקר המדינה

בלי בקרה

יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי מלמן צרוב
יוסי מלמן

שנים טוענים כי יש להדק את הפיקוח על המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, שפועל ללא בקרה ראויה למדינה דמוקרטית. כעת בא מבקר המדינה ואומר זאת במפורש.

אפשר לומר לו "בוקר טוב אליהו", אך אפשר גם לשבח אותו על כך שהעז לומר זאת במפורש ולהביא זאת לידיעת הציבור. בכך מעז המבקר לפרוץ עוד תקרת זכוכית של ארגון שהיה חסין לביקורת. המבקר ממליץ לראש הממשלה האחראי על הארגון, ולוועדת השרים המאשרת את פעולותיו, שלא להסתפק במעקב אחר המבצעים החשאיים שלו, אלא גם על ההתנהלות היומיומית של כל המערך העצום שמאחוריהם, מה שבצה"ל קוראים "תומך לחימה".

הדו"ח החריף במיוחד מצביע על זלזול של הנהגת המוסד, בראשות מאיר דגן, בכספי ציבור.

המוסד התרחב וגדל מאוד בשנים האחרונות. כל שלושת ראשי הממשלה בתקופה זו, אריאל שרון, אהוד אולמרט, וכעת בנימין נתניהו, העבירו לו תקציבים מיוחדים בסך מיליוני שקלים לצורך מבצעים חיוניים של פעילות איסוף וסיכול, בעיקר נגד תוכנית הגרעין של איראן.

ההשבחה של מבצעיו מצריכה, מטבעה, גיבוי בעורף - במטה. אבל תנופת הבינוי הזאת, שעליה מצביע המבקר, הביאה גם לכל אותם ליקויים של פזרנות, התעלמות מכללי מינהל תקין ואף חשד להטיית מכרזים ומסירת עבודות למקורבים. המבקר אינו אומר כי יש חשד במעשים אלה לפלילים, אבל בכך הוא עושה חסד גדול למוסד. אפשר להניח כי אם היה מדובר בארגון אחר, נניח המוסד לביטוח לאומי, המבקר היה דורש להעביר אותם לחקירת משטרה.

המוסד הוא ארגון חשוב וחיוני לביטחון ישראל. על אף הממצאים החמורים, אסור להרחיק לכת במסקנות כאילו מדובר בארגון מושחת. אנשיו, העובדים בו, הם בהחלט מן המעולים שיש במינהל הציבורי של ישראל. אבל, דו"ח המבקר צריך לשמש להם נורת אזהרה: עם כל החשיבות למעשיהם העלומים במחשכים ועם כל תרומתם לביטחון הלאומי, הרי לא כל מטרה חשובה ככל שתהיה, מקדשת את האמצעים. לא צריך לבנות בניין, חיוני ככל שיהיה להשבחת המבצעים, כאילו מדובר בכספים שזכו בהם מן ההפקר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ