ביהמ"ש הורה לחשוף מסמך שקבע "רף תזונה מינימלי" לתושבי עזה

בית המשפט המחוזי בתל אביב חייב את לשכת מתאם הפעולות בשטחים לפרסם מסמך מ-2008 שהציב "קווים אדומים" לתזונת תושבי הרצועה. השופטת: "אין כל מניעה לפרסם טיוטה"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

בית המשפט המחוזי בתל אביב הורה ללשכת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) לפרסם מסמך פנימי מ-2008, שקבע את היקף התזונה המינימלי בקלוריות הנדרש לקיומם של תושבי רצועת עזה. השופטת רות רונן הורתה למתפ"ש לפרסם גם את שמות בעלי התפקידים שיישמו את ההגבלות על מעבר סחורות לרצועה. במתפ"ש ביקשו לעכב את פרסום המסמך כדי לאפשר להם לשקול לערער על ההחלטה.

הוראת בית המשפט היא שלב נוסף במאבק שמנהלת עמותת "גישה, המרכז למען החופש לנוע" נגד מדיניות המצור על רצועת עזה. באוקטובר 2009 עתרה העמותה, על פי חוק חופש המידע, וביקשה לחשוף את המסמכים הקשורים במדיניות הגבלת כניסתן של סחורות אזרחיות לרצועת עזה. קדמו לעתירה פניות ישירות למתפ"ש ולמשרד הביטחון - שלא נענו.

באוקטובר 2010, שנה לאחר הגשת העתירה, הסכימה המדינה לחשוף שלושה מסמכים הנוגעים לנושא. ממסמכים אלו התברר, כי במשך כשלוש שנים נעזרו קציני לשכת מתאם הפעולות בשטחים בנוסחאות מתמטיות כדי לפקח על כמויות מוצרי המזון ומצרכים בסיסיים אחרים שהוכנסו לרצועה. מטרת הנוסחאות היתה לוודא שהכמויות לא יחרגו מהמינימום והמקסימום, כפי שהוגדרו.

את קוויה הכלליים של מדיניות המצור התוו שר הביטחון אהוד ברק, סגנו מתן וילנאי וממלא מקום מתאם הפעולות דאז, האלוף (מיל') עמוס גלעד, לאחר ההשתלטות הביטחונית של חמאס על הרצועה ביוני 2007. לשכת המתפ"ש סירבה לחשוף את התפקידים ושמות נושאי התפקידים שיישמו מדיניות זו. כמו כן, היא סירבה למסור את המסמך, שכותרתו "צריכת מזון ברצועת עזה - קווים אדומים", שעצם קיומו - בצורת מצגת - נחשף לראשונה בכתבה של יותם פלדמן ואורי בלאו ("הארץ" 13 ביוני 2009).

משרד הביטחון והמתפ"ש טענו, באמצעות עו"ד ניצן בן ארויה, כי מדובר בטיוטה שהוצגה במסגרת דיונים פנימיים בלבד, שלא שימשה ואינה משמשת בסיס לקבלת החלטות. עוד טענו, כי המסמכים שנחשפו נמסרו לעותרת רק לאחר שבוצע שינוי במדיניות. לדבריהם, כל עוד המדיניות היתה בתוקף, פרסום המסמכים המנחים אותה היה פוגע בביטחון המדינה ובקשרי החוץ שלה, וחשש זה צומצם ברגע שהמדיניות שונתה.

המשיבות לעתירה התנגדו לפרסום מצגת "קווים אדומים", בנימוק שחיסיון הוא שמאפשר לממלאי תפקידים להביע בחופשיות את עמדותיהם בנושאים רגישים. במתפ"ש הבהירו בהזדמנויות שונות כי המסמך האמור נועד לזהות מצוקות במלאי המזון הבסיסי ומצרכים חיוניים אחרים ברצועת עזה, כדי למנוע מחסור מבעוד מועד.

בפסק הדין שנשלח לצדדים בשבוע שעבר, קובעת רונן כי העובדה שמדובר בטיוטה אינה מספקת כדי למנוע את פרסומה. כמו כן קבעה שאין במצגת חילופי עמדות "אלא עבודה שהוכנה על סמך מידעים ונתונים שונים, לצורך דיון בשאלת כמות המזון שתוכנס לרצועת עזה". עוד קבעה כי המשיב לא הבהיר ונימק את טענתו כי המידע הוא מידע רגיש שאין לגלותו. "חובת ההנמקה היא אחת החובות החלה על הרשות כאשר היא מחליטה לסרב לבקשה לגלות מידע. לו היה המשיב מבהיר ממה נובעת רגישות המידע, איזה חלק מהמידע הוא רגיש וכד', בית המשפט יכול היה להעביר את ההנמקה תחת שבט ביקורתו", כתבה.

השופטת ציינה כי מלבד הצורך בשקיפות של כל פעולות השלטון, חוק חופש המידע קובע במפורש שיש אינטרס ציבורי בגילוי מידע הנוגע בבריאות הציבור, בטיחותו ובשמירה על איכות הסביבה. "אף בהנחה שהמחוקק לא כיוון את דבריו ל'ציבור' שאינו חלק מאזרחי המדינה או תושביה... המסמך דנן מתייחס לנושא של שמירה על בריאות הציבור או בטיחותו, כאשר הוא מתייחס לכמויות המזון המינימליות ההכרחיות לציבור בעזה".

רונן קיבלה, עם זאת, את טענת המדינה שלפיה אין למסור ל"גישה" מסמכים הנוגעים למדיניות הסגר הנהוגה כיום, וזאת מכיוון שהבקשה המקורית לחשיפת מסמכים לא כללה אותם. היא הביעה תקווה שהמתפ"ש ומשרד הביטחון יענו בהקדם לבקשה חדשה של "גישה", לכשתוגש, "וככל שמדובר במידע שניתן לגלותו - הוא יימסר לעותרת, בלא לחייב אותה להגיש עתירה נוספת". המדינה חויבה לשלם ל"גישה" החזר הוצאות בסך 12 אלף שקלים.

עו"ד תמר פלדמן מ"גישה" אמרה שבכוונתה להגיש בקרוב בקשה לגילוי המסמכים שמנחים את המדיניות הנהוגה היום. שלשום ביקשה לשכת המתפ"ש מבית המשפט המחוזי לעכב את ביצוע ההוראה הראשונה (פרסום המצגת), כדי לשקול הגשת ערעור לבית המשפט העליון. "בימים אלו נבחנת האפשרות להגשת ערעור", נמסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ