מזכ"ל האו"ם באן קי-מון: הכיבוש אינו יכול להימשך

כך אמר הלילה מזכ"ל האו"ם בהצהרה חריגה בחריפותה המגנה את מדיניות ישראל. לראשונה טען באן באופן חד משמעי גם לחלוקת ירושלים

שלמה שמיר
ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלמה שמיר
ניו יורק

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון תקף הלילה (רביעי) באופן חריף את המשך הבנייה בהתנחלויות והמשך הכיבוש, לדבריו, והביע תמיכה חד משמעית בקידום הקמת מדינה פלסטינית.

בהצהרה ששלח לכינוס ארצות אמריקה הלטינית המתקיים בבירת אורגוויי מונטיווידאו תקף מזכ"ל האו"ם בחריפות חריגה את מדיניות ישראל מול הפלסטינים. "הכיבוש שהתחיל ב-1967 אינו יכול להימשך עוד מבחינה מוסרית ומדינית וחייב להסתיים". כמו כן תקף באן את מדיניות ההתנחלות ביהודה ושומרון. "הבנייה של ישראל בגדה המערבית ובמזרח ירושלים היא בלתי חוקית על פי החוק הבינלאומי והיא מנוגדת למפת הדרכים", אמר.

המזכ"ל גינה גם את "הרס בתים פלסטינים במזרח ירושלים". "לפלסטינים זכות לגיטימית להקים מדינה עצמאית ובת-קיימא משלהם", טען והוסיף כי, "לישראל זכות לחיות בשלום ובביטחון בגבולות בטוחים ומוכרים".

מזכ"ל האו"ם משתתף בפיסגת הארצות השותפות בקואליציה נגד מנהיג לוב מועמר קדאפי המתקיימת בלונדון. את הצהרתו התקיפה קרא בכינוס הארצות הלטיניות במונטיווידאו עוזרו אוסקר פרננדז-טראנקו. "תאריך היעד שנקבע להשלמת התוכנית להקמת המדינה הפלסטינית מתקרב והולך ולכן יש להגביר את המאמצים לגלות מוצא מהמבוי הסתום (של התהליך המדיני)".

לראשונה טען המזכ"ל באופן חד משמעי לחלוקת ירושלים. "חייבת להימצא דרך להפוך את ירושלים לבירה של שתי המדינות, ישראל ופלסטין תוך הבטחת המקומות הקדושים המקובלים על כולם".

בלי שינקוב במפורש באחריות הפלסטיינים אמר עוד באן כי, "חייבת להתבצע פעולה נגד הסתה ונגד הערכה למבצעי פעולות אלימות". עם זאת שיבח את הפלסטינים על המאמצים של כוחות הביטחון שלהם לשמור על הבטחון בשטחים שתחת שליטתם".

בהמשך הצהרתו תקף המזכ"ל את ההסגר על רצועת עזה ותבע מישראל לפתוח את המעברים בהתאם להחלטה של מועצת הביטחון 1860 על הפסקת 'עופרת יצוקה'.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ