עברה בקריאה ראשונה הצעת החוק למניעת הסתננות

ההצעה, שעברה ברוב של 42 קולות, מעוררת מחלוקת. ארגוני הסיוע טוענים שמדובר במחטף הנעשה ביום האחרון של מושב החורף של הכנסת

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הצעת החוק למניעת הסתננות עברה היום (רביעי) בקריאה ראשונה בכנסת, ביום האחרון של מושב הכנסת. הצעת חוק, שעברה ברוב של 42 קולות, עוסקת בגורלם של מסתננים ומבקשי מקלט. לטענת ארגוני הסיוע מדובר במחטף שעורכת הממשלה כשההצעה הונחה על שולחן הכנסת רק לפני יומיים. כעת תועבר ההצעה לוועדת הכנסת, שם יוחלט איזו ועדה תכין את ההצעה לקריאה שניה.

באגודה לזכויות האזרח ומוקד סיוע לעובדים זרים טוענים כי לא מדובר במקרה "מדובר בהצעת חוק דרקונית ובלתי מוסרית, שמתנערת מחובותיה של מדינת ישראל כלפי פליטים ומבקשי מקלט. במדינה דמוקרטית אין מציעים הצעת חוק שכזו, וודאי שאין מעבירים אותה במחטף ברגע האחרון לפני צאת הכנסת לפגרה".

בעקבות אישור חוק המסתננים, השר אלי ישי אומר כי ימשיך לנהל מלחמת חרמה נגד המסתננים. "לא אתן למתחסדים לאיים על המפעל הציוני", אמר היום השר ישי.

הצעת החוק, שהונחה על שולחן הכנסת ביום שני, הינה הצעת חוק חדשה שגיבשה הממשלה, לאחר שבחודש יולי 2010 נאלצה למשוך את הצעת החוק הקודמת שהניחה בשל ביקורת ציבורית חריפה, אז הוחלט כי יתוקן החוק הקיים משנת 1954.

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי תכלית החוק הינה הרתעתם של מבקשי המקלט שנכנסים לישראל בשנים האחרונות מלבוא לארץ על ידי מעצר ממושך, והתגברות על הוראות חוק הכניסה לישראל, שמחייבות לשחרר ממעצר את מי שאי אפשר לגרשו מהארץ. "הצעת החוק נועדה, בעיקרה, לאפשר החזקה של מסתננים במשמורת למשך תקופה ארוכה באופן משמעותי מזו הקבועה בחוק הכניסה לישראל", מנמקת הממשלה את הצעת החוק.

על פי ההצעה, מסתננים ומבקשי מקלט שייכנסו לישראל דרך גבול מצרים יוכלו להיות מוחזקים במעצר עד 3 שנים באם לא מומש צו הגרוש נגדם. זאת בניגוד לקביעת חוק הכניסה לישראל שאפשר מעצר של עד 60 יום. העצורים שהיו זכאים לבוא בפני דיין בית דין לביקורת משמורת תוך 96 שעות יוכלו להיות מובאים בפניו על פי הצעת החוק החדשה עד 14 יום מיום המעצר. עוד עולה מהצעת החוק כי ביקורת תקופתית על המעצר לא תתקיים מדי חודש, כפי שקובע חוק הכניסה לישראל, אלה מדי חודשיים.

בנוסף, אם מבקש מקלט מגיע לישראל ממקום שבו לפי חוות דעתם של גורמי הביטחון מתבצעת פעילות העלולה לסכן את בטחון ישראל (למשל, חבל דארפור שבסודאן), אי אפשר יהיה לשחרר את מבקש המקלט וילדיו ממעצר. זאת, גם אם קיימות נסיבות הומניטאריות המצדיקות את השחרור, ואין כל עדות לכך שמבקש המקלט עצמו היה מעורב אי פעם בפעילות ביטחונית.

כאמור הצעת החוק הינה תיקון לחוק משנת 1954, שנועד במקורו להתמודד עם בעיות ביטחוניות הנובעות מהסתננות, ותלוי בקיומו של מצב חירום. ההצעה מבטלת את תלותו של החוק בקיומו של מצב חירום, אך אינה מבטלת את ההוראות הפליליות המחמירות ואף מחילה אותן על כל מי שאינו תושב או אזרח ישראל, שנכנס לארץ שלא דרך מעבר גבול מוסדר. הצעת החוק, תאפשר העמדה לדין פלילי של כל מסתנן ומבקש מקלט או כל מסייע או נותן מחסה, כשהעונש בצד העבירה יהיה עד 5 שנות מאסר.

"אנו שותפים לדעה, לפיה למדינת ישראל הזכות לשמור על גבולותיה, לקבוע כללים ביחס לכניסה אליה ולפקח על הבאים בשעריה" אומר עו"ד עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח, "יחד עם זאת, כמדינה שקמה כדי לספק בית לפליטים, ואשר הייתה מעורבת מאוד בניסוח האמנה בדבר מעמדם של פליטים משנת 1951, כל אמצעי הננקט על ידי המדינה חייב לקחת בחשבון את החובה המוסרית והמשפטית שלא לכלוא פליטים ומבקשי מקלט ולא להענישם".

עו"ד יונתן ברמן ממוקד סיוע לעובדים זרים הוסיף: "מדינת ישראל רשאית לאמץ חקיקה לטיפול בכניסה לישראל שלא דרך מעברי גבול, ואולם על חקיקה שכזו להתייחס לכלל היבטי התופעה. על מנת לקיים את החוק הבינלאומי ולהבטיח טיפול הומאני בפליטים, על החוק להגדיר במפורש מיהו "פליט" ומיהו "מבקש מקלט", לקבוע את אופן הטיפול השונה בהם, ולייסד מנגנונים שיבטיחו את הטיפול המתחייב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ