אלפים ציינו את יום האדמה: "ישראל מידרדרת"

תהלוכה לציון 35 שנה ליום האדמה הסתיימה בעצרת בכפר עראבה בצפון. בחלק מהיישובים הערביים הוכרזה שביתה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

אלפי בני אדם השתתפו היום (רביעי) בתהלוכה לציון 35 שנים ליום האדמה בסכנין ובכפר עראבה. המפגינים נשאו דגלי פלסטין ודגלים שחורים. בתום התהלוכה נערכה עצרת בכיכר המרכזית בכפר עראבה ובה נאמו בכירים במגזר הערבי. בהתאם להסכמות שהושגו, המשטרה לא נכנסה ליישובים והסתפקה בהצבת ניידות בצירים מרכזיים בכניסה לעראבה ולסכנין. במהלך ההפגנה והעצרת לא נרשמו אירועים מיוחדים.

יו"ר ועדת המעקב של ערביי ישראל, מוחמד זיידן, אמר במהלך העצרת בעראבה כי היחס המפלה מצד ממשלת ישראל מתבטא באופן ברור בהצעות החוק הגזעניות שאושרו באחרונה בכנסת. "ישראל מידרדרת לכיוונים מסוכנים ביחסה לאזרחים הערבים", הוא אמר.

התהלוכה היום בצפון. תצלום: עבדאללה שמא

זיידן התייחס גם להפגנות נגד המשטר בעולם הערבי ואמר כי ערביי ישראל תומכים בחופש, דמוקרטיה ובזכויות אדם. הוא קרא למנהיגי ערב להפנים ולקלוט את המסר של עמיהם, אך הזהיר ממעורבות בינלאומית שיכולה להכתיב אינטרסים מערביים. כמו כן, הוא קרא לאחדות בקרב הפלגים הפלסטיניים.

ראש מועצת עראבה, עומר נסאר, טען במהלך העצרת כי היישובים הערביים עדיין מתמודדים עם מחסור חמור בשטחים לבנייה. הוא קרא לממשלת ישראל לפעול לאלתר להרחבת שטחי השיפוט של היישובים הערביים. "אי אפשר להמשיך במדיניות החנק כלפי האוכלוסייה הערבית, כשבמקביל הממשלה כל הזמן מדברת על פיתוח והרחבת היישובים היהודים בכל רחבי הארץ", אמר.

התהלוכה היום בצפון. תצלום: עבדאללה שמא

ועדת המעקב של ערביי ישראל הכריזה כי יום האדמה יצוין היום בשביתה כללית, הכוללת גם את מערכת החינוך, בכל היישובים הערבים בגליל במשולש ובנגב. ואולם הכרזה זו זכתה להיענות חלקית בלבד, בעיקר ביישובים סכנין ועראבה, וכן בפעם הראשונה בקרב חלק מהיישובים הדרוזים בכרמל. במקביל לאירוע המרכזי בעראבה, התקיימה עצרת בכפר הלא מוכר אלעראקיב בנגב על רקע אירועי השנה האחרונה, במהלכה פונו תושבי הכפר מהשטח. עבור ועדת המעקב, המקום נחשב לסמל המאבק על האדמות.

אירועי יום האדמה החלו באופן רשמי כבר אמש בתהלוכה שהתקיימה בלוד. התהלוכה, בהשתתפות כ-1,500 איש ובהם ראשי המפלגות הערביות, יצאה ממתחם משפחת אבו עיד בעיר. המתחם שבו התגוררה המשפחה נהרס לפני מספר שבועות. המפגינים נשאו את דגלי פלסטין ושלטים בגנות מדיניות הריסת הבתים בלוד ובנגב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ