המבקר יחקור את פרשת הטיסות: "לא תקין לנסוע על חשבון נדבנים"

הוועדה לביקורת המדינה אישרה את בקשת לינדנשטראוס לקבל סמכויות של ועדת חקירה. ריבלין: "זה מחטף"

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומר זרחין

מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, צפוי להודיע היום כי החליט לפתוח בבדיקת פרשת הנסיעות של ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, שזכתה לכינוי פרשת ביבי-טורס. בדיקת המבקר באה בעקבות פרסום תחקיר ערוץ 10 על נסיעותיו של הזוג נתניהו במימון בעלי הון, בין היתר בתקופה שנתניהו כיהן כחבר כנסת וכשר האוצר. לינדנשטראוס אמר אתמול כי ברמה העקרונית, אין זה תקין כי אנשי ציבור נוסעים לחו"ל על חשבון נדבנים ותורמים.

לקראת הכרעתו ביחס לאופי והיקף הביקורת, פנה אתמול לינדנשטראוס באופן יוצא דופן לח"כ יואל חסון, יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, וביקש כי הוועדה תצייד את ניצב-משנה בדימוס נחום לוי, היועץ למאבק בשחיתות הציבורית במשרד המבקר, בסמכויות הניתנות לוועדת חקירה. על פי סמכויות אלה יוכל לוי, שצפוי לעמוד בראש צוות הביקורת, לזמן לעדות כל אדם ולבקש ממנו להציג מסמכים.

היום יכנס המבקר דיון מיוחד עם הצוות הבכיר במשרדו. הצוות, שבדק השבוע היבטים שונים של ממצאי התחקיר, יכריע באשר להיקף ואופי הביקורת. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, קרא אתמול למבקר שלא לעשות שימוש בסמכויות הנרחבות שניתנו לו, משום שאלה הושגו לדבריו במחטף. חסון טען שהוועדה כונסה באישור ריבלין.

בשלב זה התברר לאנשי הביקורת כי צפויים להיות קשיים בבדיקת הפרשה, לאור העובדה כי חלק גדול מהמעורבים הם תושבי חוץ או גורמים שאינם נתונים לביקורת מבקר המדינה. לפיכך, לא ניתן יהיה לגבות מהם עדויות ולבקש מהם מסמכים על חלקם בפרשה. בנוסף, אחד הגופים שהוזכרו כמממני הנסיעות, הבונדס, אינו גוף הנתון לביקורת של משרד מבקר המדינה.

העובדה כי המבקר דאג לצייד את לוי בסמכויות של ועדת חקירה צפויה לצמצם חלק מהמגבלות, ולאפשר נגישות לגורמים שאינם כפופים לביקורת. ואולם, ברור כי גם עם הסמכויות שבהן צויד אתמול לוי הוא לא יוכל, למשל, לזמן את הנדבנים מחו"ל למתן עדות בישראל כדי לקבל את גרסתם. בחלק מהפרשיות, גרסאות הנדבנים הן המפתח לאישוש העובדות.

בפני המבקר עמדו מספר אפשרויות: האחת, להודיע כי לאור הקשיים בעריכת הביקורת אין ביכולתו לבדוק את הפרשה. אפשרות אחרת היא לקבוע מתווה של בדיקה מוגבלת ומצומצמת יותר, כך שניתן יהיה לחקור ולאסוף ממצאים בנושאים שונים שעלו בתחקיר. אתמול רמז המבקר על אפשרות נוספת: "אם המשטרה היא הפתרון, יש לפנות ליועץ המשפטי לממשלה". יחד עם זה, ההערכה היא כי היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, לא יורה על חקירה פלילית בנושא של חשד לניגוד עניינים, על כל המשמעויות של ניהול חקירה חובקת עולם ועריכת חיקורי דין.

בתחקיר ערוץ 10 נטען שראש הממשלה טס במימון אנשי עסקים וגופים פרטיים כשהיה אדם פרטי בתחילת העשור וכן לאחר שובו לפוליטיקה, בעת כהונתו כחבר כנסת ושר האוצר. במסגרת התחקיר, שעסק בין השאר בקשריו של ראש הממשלה עם בעלי הון זרים בעשור האחרון, נחשפו 16 נסיעות שלכאורה מנוגדות לכללי האתיקה.

השתתף בהכנת הכתבה: יהונתן ליס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ