אבו מאזן רמז: אפרוש בספטמבר אם לא תוסכם הקמת מדינה פלסטינית

מזכ"ל האו"ם תקף את ישראל: יש לסיים את הכיבוש, ירושלים צריכה להיות בירת שתי המדינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן) רומז כי הוא עלול לעזוב את תפקידו בחודש ספטמבר, אם עד אז לא יתחדש המשא ומתן בין ישראל והרשות ולא תתקבל הסכמה על הקמת מדינה פלסטינית.

בפגישה במוקטעה ברמאללה בין אבו מאזן לבין חברי "המועצה לשלום וביטחון" שבה חברים מפקדים בכירים בצה"ל לשעבר, אמר עבאס כי בכוונת הרשות הפלסטינית לפעול לקראת הקמת מדינה פלסטינית ולהביא להכרזה הדדית עם ישראל על ההקמה. אולם לדבריו אם לא יהיה הסכם בין הצדדים ולא יתחדש המו"מ המדיני בין הצדדים, בכוונת הרשות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם. עבאס נשאל באשר לתרחיש האפשרי להתפתחויות לאחר ההצבעה בעצרת הכללית ואמר כי הוא מבקש להישאר לא ברור בכוונה. אך לדבריו, "אם נחזור בידיים ריקות (מהאו"ם, א"י) נכנס את ההנהגה הפלסטינית כאן להחליט מה יהיה הצעד הבא... לנו יש שלטון עצמי ואין לנו עצמאות, הכיבוש כאן ולא כאן. בכל רגע הם יכולים לבוא. הם יכולים לפלוש לשטחינו. הם יכולים לעשות כל דבר. הם יכולים למנוע ממני כראש הרשות לצאת דרך בית אל. אני צריך אישור בכל פעם שאני צריך לצאת או לחזור... זו הרשות שלנו. זו לא רשות... אז מה עלינו לעשות. מה תהיה התשובה שלנו אם אין תקווה. אני לא יכול להשיב על כך כעת אך אתם יכולים לדמיין מה תהיה התשובה".

אבו מאזן נשאל מה יקרה ביום שלאחר הכרה במדינה פלסטינית בעצרת הכללית ושב והבהיר כי הרשות תפנה לעצרת רק במקרה של חוסר ברירה. "אבל אם אתם לא רוצים משא ומתן ואתם לא רוצים הסכם... אז מה עלינו לעשות? תענו לי אתם ושהוא (נתניהו, א"י) יענה לי. השלטנו ביטחון כאן בארבע השנים האחרונות והדברים יציבים כעת: חוק וסדר, הכלכלה מתקדמת, יש חיים נורמליים בכל מקום בגדה. אנא מכם, אנו צריכים לנצל את ההזדמנות הזאת כדי להמשיך. אם הם לא רוצים אנו נעזוב. אנו נעזוב. אנו לא יכולים להישאר במקום הזה בעבור שום דבר". בתשובה לשאלת "הארץ" אם התכוון כי הרשות הפלסטינית תפורק, השיב עבאס כי לא אמר זאת. לדבריו, התכוון כי עולות לא מעט שאלות סביב השאלה "מדוע להישאר כך" במצב הנוכחי.

הוא שב ואמר כי אין בכוונתו להכיר במדינת ישראל כמדינת היהודים.

לדבריו ימשיך לחתור לפיוס עם החמאס מאחר שללא אחדות פלסטינית לא ניתן יהיה להגיע להסכם שלום בין הפלסטינים וישראל. עבאס הדגיש כי רעיון הסכם הביניים אינו מקובל עליו לחלוטין. עם זאת אמר כי הרשות תהיה מוכנה לקבוע לוח זמנים ליישום הסדר הקבע. באשר לאפשרות שיהודים, תושבי התנחלויות, יבחרו להישאר לגור במדינה הפלסטינית שתקום, אמר אבו מאזן כי לא יפסול זאת. "אני לא נגד היהודים או הישראלים. כלומר אם ישראלי מסוים בוחר להיות במדינה הפלסטינית, לא אשלול זאת כי הוא יהיה אזרח במדינה".

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון הצטרף אתמול באופן מוצהר וחד-משמעי למגמה המתפשטת בזירה הבינלאומית שתומכת בהכרזה על מדינה פלסטינית עצמאית.

באן שהה בלונדון לרגל פסגת שרי החוץ של ארצות הקואליציה נגד קדאפי אך שלח הצהרה כתובה לכינוס של ארצות אמריקה הלטינית המתקיים במונטיווידאו, שהוקראה על ידי עוזרו אוסקר פרננדז טראנקו.

"הכיבוש שהתחיל ב-1967 איננו יכול להימשך ואיננו יכול להתקיים מבחינה מוסרית ומדינית וחייב להסתיים", הצהיר בבוטות והוסיף, "חייבת להימצא דרך שירושלים תהיה הבירה של שתי המדינות, ישראל והפלסטינית, תוך הבטחת סידורים למקומות הקדושים".

כמו כן תקף את מדיניות ההתנחלות. "הבנייה של ישראל בגדה המערבית ובמזרח ירושלים היא בלתי חוקית על פי החוק הבינלאומי והיא מנוגדת למפת הדרכים". המזכ"ל גינה את "הרס הבתים הפלסטינים במזרח ירושלים".

בהמשך הצהרתו תקף המזכ"ל את הסגר על רצועת עזה ותבע מישראל לפתוח את המעברים בהתאם להחלטה של מועצת הביטחון 1860 על הפסקת "עופרת יצוקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ