הכנסת יוצאת היום לפגרת האביב בסופו של מושב חורף סוער

היו"ר ריבלין: "המליאה התאפיינה בעריצות הרוב ובחוסר כבוד כלפי המיעוט"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס
חוקים במחלוקת

חברי הכנסת יוצאים היום לחופשה שתימשך שישה שבועות, במסגרת פגרת האביב, בתום אחד המושבים הסוערים בתולדותיה. במוקד הדיונים בחודשים האחרונים עמד מאבק מתמשך על זכויות האדם והאזרח, סביב סדרת חוקי הנאמנות-אזרחות שיזמה ישראל ביתנו. החקיקה הקצינה באופן משמעותי את היחסים בתוך המשכן, בין ימין ושמאל ובין חברי הכנסת הערבים ליהודים.

הגרעין המרכזי בחקיקה של ישראל ביתנו עדיין לא צלח: חוק הצהרת הנאמנות, המחייב כל אדם המבקש להתאזרח להצהיר אמונים למדינה "יהודית דמוקרטית", הוקפא בינתיים. כמוהו גם הרפורמה המקיפה שייחל ליברמן להעביר בתחום הגיור. גם ההקלות בנישואין לזוגות מעורבים, שאחד מהם אינו מוגדר כיהודי, לא הצליחו בינתיים לזכות בתמיכת הקואליציה. אפילו היוזמה המפורסמת להקמת ועדת בדיקה פרלמנטרית לארגוני השמאל, מהלך שהגו ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) וח"כ דני דנון (ליכוד), כשלה ברגע האחרון: ההצבעה על הקמת הוועדות נדחתה למושב הקיץ, אך היא צפויה ליפול לאחר שחברים רבים בקואליציה הודיעו כי לא יתמכו בה.

ישראל ביתנו יוצאת לחופשת הפסח עם הישג מוגבל בלבד לבוחריה: בשבוע החולף אישרה מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית שני חוקים מבית היוצר של חבר המפלגה ויו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, דוד רותם: החוק הראשון שנכנס לספר החוקים הוא "חוק שלילת האזרחות", המאפשר לבית המשפט לשלול את אזרחותו של מי שהורשע בריגול, ריגול חמור, בגידה וסיוע לאויב במלחמה. הצעת החוק מתייחסת, במהותה, לציבור הערבי בישראל ולא תחול על עבריינים מן הצד הימני של המתרס, דוגמת יגאל עמיר או חברי מחתרות טרור יהודיות.

על אף שהשב"כ הצהיר כי הוא מתנגד לחוק ולא רואה בו תועלת במאבק בטרור, החליטה ועדת הפנים לקדמו. ח"כ רותם אמר לאחר אישור החוק כי "כל מי שיבגוד במדינה ויבצע מעשי טרור צריך לדעת - אזרחות ונאמנות הולכות יחד".

מנגד, לדברי ח"כ דב חנין (חד"ש), "העוקץ האמיתי של החוק נמצא במישור הסמלי, באמירה: אזרחות במדינת ישראל היא אזרחות מותנית. היא לא אזרחות טבעית, אלא מותנית בהתנהגות".

החוק השני שמביאה ישראל ביתנו לבוחריה, כהישג בתום המושב החולף, הוא חוק ועדות הקבלה ליישובים קהילתיים: ח"כ רותם חבר לשני חברי קדימה, שי חרמש וישראל חסון, וביחד הם ניסחו הצעה שתאפשר ליישובים קהילתיים קטנים לברור את האוכלוסייה שתגור בהם. מתנגדי החוק טענו שהוא יאפשר ליישובים אלה למנוע קבלה של אוכלוסיות מוחלשות ובהן ערבים, עולים, משפחות חד-מיניות ומשפחות חד-הוריות.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הציע הצעת פשרה שהתקבלה לבסוף, וצמצם את החוק רק ליישובים בנגב והגליל שגודלם לא עולה על 400 בתי אב. אלא שאפילו היועצת המשפטית של ועדת החוקה, עו"ד סיגל קוגוט, הביעה ספק אם הנוסח החדש יוכל לעמוד במבחן בג"ץ. סיעת קדימה התפלגה בהצעות השנויות במחלוקת: חברים מקדימה יזמו את חוק ועדות הקבלה ונחשבו תחילה לתומכים בחוק הנכבה, עד שהוחלט על משמעת סיעתית נגדו. רובה המוחלט של סיעת קדימה לא התייצב כלל להצבעות בחוקים השנויים במחלוקת, לאחר שחברי הכנסת של הסיעה העדיפו להתקזז עם יריביהם ולא נכחו במשכן כדי להביע מחאה אקטיבית.

הצעת חוק שנויה במחלוקת נוספת שעברה השבוע, רגע לפני היציאה לפגרה, היא החוק שיאפשר את שלילת הפנסיה מהח"כ לשעבר עזמי בשארה. ההצעה, שיזם יו"ר ועדת הכנסת ואחד הח"כים הפעילים במשכן, יריב לוין (ליכוד), עוררה כעס בקרב הסיעות הערביות וחברי כנסת מהשמאל. חבר הכנסת חיים אורון, רגע לפני פרישתו, טען שפנסיה היא זכות מוקנית שאי אפשר לשלול אותה. חברי הכנסת הערבים הדגישו כי מדובר ב"חיסול חשבונות" באמצעות שלילת כספו האישי של בשארה שממילא נצבר עבורו כדמי פנסיה. בשארה קיבל עד כה 7,229 שקל מדי חודש ולא יוכל לקבל את יתרת התשלומים עד שלא יתייצב במשטרה להמשך חקירתו. ח"כ לוין הצדיק השבוע את החקיקה הפרסונאלית שיזם: "גם לטירוף יש גבול - לא ייתכן כי בוגד יקבל כספים מאותם אזרחים אשר לבתיהם כיוון את טילי החיזבאללה. אנו שמים היום סוף להפקרות ולמצב האבסורדי לפיו בשארה, אשר בגד במדינה, עשה שימוש ציני בזכויותיו כחבר כנסת וזלזל ברשויות, ממשיך לקבל ממדינת ישראל אלפי שקלים מדי חודש".

הזעזוע הגדול ביותר שהיכה במערכת הפוליטית במושב החולף היתה פרישתו של אהוד ברק וארבעה מחבריו ממפלגת העבודה והקמת סיעת העצמאות. המהלך הזה סתם את הגולל, בינתיים, על פיצול דומה בקדימה, שהיה מסימני המושב הקודם. לפי הסקרים, הטלטלה הנוכחית הביאה דווקא אנרגיות חדשות למפלגת העבודה וספק אם העצמאות תעבור את אחוז החסימה.

שיאן החקיקה בכנסת במושב הנוכחי הוא ח"כ יריב לוין. מדובר בהישג של ממש היות שמדובר בחבר כנסת טרי שזו לו הקדנציה הראשונה. לוין חוקק תשעה חוקים במושב החולף, שעברו קריאה שניה ושלישית ובסך הכל מאז תחילתה של הכנסת הנוכחית השלים חקיקה של 15 חוקים.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין לא חסך את ביקורתו מהתנהלות חברי הכנסת לאורך כל המושב החולף. גם אתמול, רגע לפני הפגרה, ביטא את חוסר שביעות רצונו מעמיתיו בכנסת. "מדובר בעריצות הרוב ובחוסר סבלנות של הרוב בכנסת כלפי המיעוט", אמר ריבלין זמן קצר לפני שהמריא מכאן לביקור היסטורי בפרלמנטים השלווים של ניו זילנד וטונגה.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ