הארץ
שירות ""

שר הביטחון, אהוד ברק, ביקר הבוקר (חמישי) בסוללה המבצעית הראשונה של מערכת כיפת ברזל שהוצבה באזור באר שבע. לדברי ברק, מדובר ב"הישג יוצא דופן של הטכנולוגיה הישראלית, של התעשיות הביטחוניות, הישג מבצעי של חיל האוויר, ופריסה במהירות נעדרת-תקדים של סוללה מבצעית ראשונה של כיפת ברזל".

ברק, שביקר במקום יחד עם מפקד חיל האוויר, האלוף עידו נחושתן, אמר כי הסוללה "תדלג מפה למקומות אחרים, והיא תשתתף מעכשיו, יחד עם אחיותיה שתבואנה עד שנכונן הגנה רחבה לאזרחי המדינה כנגד רקטות וטילים". לדברי שר הביטחון, "זהו לא פתרון של 100%. ייקח מספר שנים והוצאות לא קטנות כדי להצטייד, אבל בכוונתנו לעשות את הדברים האלה ולפעול".

(ברק והאלוף נחשותן, היום. תצלום: אלי הרשקוביץ)

עוד אמר ברק, כי "בעבר, במלחמת ששת הימים, מלחמת יום הכיפורים או מלחמת לבנון הראשונה, לא היתה אפשרות לצד השני לנסות לפגוע באופן מאסיבי באזרחי המדינה בעומק מדינת ישראל, והיום זה ישנו. לא רק במלחמות, אלא גם ביניהן, גם בשגרה וגם בלחימה, לסוללות הללו וליחידה המבצעית של כיפת ברזל, יחד עם היחידות שתבואנה הלאה, יהיה תפקיד חשוב מאוד בהגנת אזרחי המדינה".

שר הביטחון ציין כי אל הסוללות של כיפת ברזל יצטרפו בעוד כמה שנים גם השכבה הנוספת, "שרביט קסמים", "ולצידן ה'חץ' הוותיק וה'סופר חץ', שיצטרף בשנים הקרובות. במהלך העשור הקרוב אנחנו נגיע להגנה מאסיבית יותר של המדינה".

בוללה אחת - הגנה לעיר בינונית

הסוללה הראשונה על מרכיביה - המשגרים, המכ"ם וקרון השליטה והבקרה - נפרסה בשטח מדברי מצפון לבאר שבע, כשלוחמי מערך ההגנה האווירית של חיל האוויר מתפעלים אותה בתצורה מבצעית. בחיל האוויר הדגישו עם זאת כי כרגע מדובר בניסוי מבצעי, וכי יעברו עוד כמה ימים עד שתגיע המערכת ליכולת יירוט וירי - אם יהיה בכך צורך.

מפקד מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר, תת-אלוף דורון גביש, אמר כי "מדובר בשלב האחרון של הניסוי המבצעי, ובשבועות הקרובים נעבור בכמה אתרים באזור כדי לבחון את הבשלות המבצעית של המערכת".

סוללה אחת של כיפת ברזל אמורה לספק מטריית הגנה למרחב בגודל עיר בינונית. כעת נפרסת סוללה אחת, וסוללה שנייה, שגם היא נקלטה בחיל האוויר, תיפרס בהתאם להוראות הדרג המדיני. אתמול, לראשונה זה כמה שבועות, לא היו שיגורים של רקטות או פצצות מרגמה מרצועת עזה. האירוע החריג היחיד היה תקיפה של חיל האוויר נגד חוליית שיגור של הג'יהאד האיסלאמי במחנה הפליטים ג'בליה. לפי דיווחי הפלסטינים, בתקיפה נהרגו שני פעילים ונפצעו שנים נוספים. בצה"ל מפרשים את הרגיעה ברצון של החמאס למנוע הסלמה כרגע ובלחץ שהארגון הפעיל על הג'יהאד האיסלאמי לחדול משיגורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ