מקורביו של נתניהו על דבריו בעניין אבו סיסי: הוא לא הפר צו איסור פרסום

פרטי החקירה עדיין אסורים בפרסום

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמש בערוץ 2, כי איש החמאס דיראר אבו סיסי מסר "מידע בעל ערך", עומדים לכאורה בסתירה לצו איסור הפרסום בתיק זה.

סגנית נשיא בית משפט השלום בפתח תקווה, השופטת ליה לב און, שהסירה ב-20 במארס את צו איסור הפרסום על עצם מעצרו של אבו סיסי, החליטה כי עד ל-17 באפריל ייאסר "פרסומם של פרטי החקירה ונסיבות המעצר". דיווח על מידת שיתוף הפעולה של אבו סיסי בחקירתו נכלל בעליל במונח "פרטי החקירה".

מקורבי נתניהו, שנשאלו אמש אם ראש הממשלה הפר את צו איסור הפרסום של השופטת לב און, טענו כי לפני שהתראיין "בדק נקודה זו עם גורמי צבא וביטחון בכירים וקיבל את אישורם", וכי משום כך לא הפר את הצו.

השב"כ, המנהל את חקירת אבו סיסי, סירב להתייחס לסוגיית הפרתו של צו איסור הפרסום ולשאלה אם התנהל בעניין זה מגע כלשהו עם נתניהו. ואולם, אפילו אם יקבע השב"כ לאחר מעשה כי במהותם לא גרמו דברי נתניהו נזק ביטחוני ולא שיבשו את החקירה, לא השב"כ ולא ראש הממשלה מוסמכים להחליט על פעולה בניגוד לנוסח המפורש של הצו, ללא פנייה מחודשת לשופטת שחתמה עליו. ככל הידוע, לא היתה כל פנייה כזו, שבעקבותיה היה הצו המתוקן מופץ מחדש.

קציני משטרה המבקשים משופטים להטיל צווי איסור פרסום על חקירות רגישות מקפידים, בדרך כלל, לכלול בצו היתר לחוקרים לפרסם בהמשך לפי שיקול דעתם פרטים שהבאתם לידיעת הציבור תסייע לקידום החקירה. אם אין אזכור מפורש לכך בבקשה ובצו, על המשטרה (או השב"כ) לשוב לבית המשפט כדי לבקש להסיר את הצו או לתקנו. לדרג פוליטי אין כל מעמד בהקשר זה ואין לו סמכות להחליט ביוזמתו על פרסום פרטי חקירה שנאסרו לפרסום באופן גורף.

לפי הנוהל בצנזורה הצבאית, אילו עיתונאי היה מגיש לאישורה ידיעה על כך שאבו סיסי מסר לחוקריו "מידע בעל ערך", היתה הצנזורה מבקשת מהיועץ המשפטי של הצנזורה חוות דעת, האם ידיעה כזו תהווה הפרה של הצו. אילו פורסמה הידיעה ללא הגשה מוקדמת לצנזורה, היה על השב"כ להחליט אם בנסיבות העניין ברצונו לפעול משפטית נגד אמצעי התקשורת שפרסם את הידיעה. דברי נתניהו, שמקורביו טוענים שאמירתם תוכננה מראש, לא הוגשו לאישור הצנזורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ