ראש ה-MI6 לשעבר: מנענו מידע מודיעני מישראל כי היא משחקת לפי חוקים אחרים

סר דירלאב סיפר כי ארצו חששה מהשימוש שישראל תעשה במידע; למרות זאת הוא הבהיר מי האויב לדעתו: חיזבאללה, חמאס והאחים המוסלמים

הארץ
שירות ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ
שירות ""

סר ריצ'רד דירלאב, לשעבר ראש ה-MI6, ארגון הביון הבריטי, חשף טפח מהיחסים בין ארגוני הביון הבריטיים וממשלתם לעמיתיהם בישראל. לדבריו, בריטניה נמנעה לא אחת מלהעביר לישראל מידע מודיעיני שהיה ברשותה בשל החשש שישראל תעשה בו שימוש שלא מתיישב עם המדיניות והתפישות של בריטניה.

דירלאב דיבר באירוע לציון 60 שנה ליחסים הדיפלומטיים בין ישראל לבריטניה בכנס של מכון המחקר צ'טהאם האוס. בכנס נאם גם נשיא המדינה שמעון פרס, וראש המועצה לביטחון לאומי, עוזי ארד.

למרות ההתייחסות לבעייתיות המובנית ביחסים עם ישראל, דירלאב הבהיר שתמונת האיומים של שתי המדינות לא כל כך שונה. דירלאב הזהיר בין היתר מארגון האחים המוסלמים במצרים ומפעילותה של איראן, והתייחס לחיזבאללה ולחמאס כסוכני ארצו של מחמוד אחמדינג'אד. "לי לפחות אין שום אשליות לגבי מה הם האחים המוסלמים, או מה הוא יכול להיות. הוא יכול להיות ארגון פוליטי, אבל בסופו של דבר, לדעתי, הוא ארגון טרור".

בנוסף הזהיר דירלאב כי יש מקום לדאגה גם מהמורדים בלוב. לדבריו, מעוז המורדים בבנגאזי, הוא "די פונדמנטליסטי באופיו".

דירלאב הוסיף כי שיתוף הפעולה בין בריטניה לישראל בנושא איראן הוא חשוב מאין כמוהו. לדבריו, שיתוף הפעולה "גולש להתייחסות לתפקידם של החמאס וחיזבאללה. שניהם במידה רבה, לפחות ביחסם לישראל, הם שלוחות איראניות".

למרות זאת, הבהיר דירלאב כי גם לשיתוף הפעולה בין המדינות יש מגבלות. "היחסים עם ישראל מסובכים. אבל זה לא אומר שהם לא חשובים, או שהם לא זוכים לתשומת לב פוליטית ומקצועית".

"אין ספק שישראל משחקת לפי חוקים אחרים מהחוקים שאנו שומרים בבריטניה. אני לא ארחיב על כך ואותיר זאת לדמיון שלכם", אמר והוסיף כי הדבר הוביל לכך שהוא ושר החוץ הבריטי לשעבר רובין קוק, קיימו לא מעט דיונים בשאלה איזה מידע להעביר לעמיתיהם בישראל. "לא יכולנו להבטיח אם ואיזה שימוש ישראל יעשה במודיעין המועבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ