ניגוד העניינים של בנימין נתניהו; הטענה המופרכת של התעללות בשרה נתניהו

למבקר המדינה אין ברירה אלא לבדוק את פרשת ביבי-טורס ממנה עולה חשד לניגוד עניינים ומה חיפשה אשת רה"מ בנסיעה יומית לרוסיה?

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

היא היתה דיילת אוויר באל על, בתחילת שנות ה-30 לחייה, הוא - פוליטיקאי מתחיל אך מבטיח, מבוגר ממנה בעשור, גרוש בשנית, באחד ממסעותיו התכופים לחו"ל. אגדת העם מספרת שהאהבה ביניהם ניצתה בשחקים. מאז אותו רגע מכונן בזוגיותם, הם מתאמצים לשחזר אותו שוב ושוב - בטיסות במחלקות העילית, ובאחרונה אף כמי שבאדיבות הממלכה חולקים מיטה מעופפת, וברגע הנחיתה - במלונות המשובחים ביותר, יעלו כמה שיעלו (לזולת).

רומן רומנטי כזה לא היה יוצא מתחת ידו של הסופר מיכה לינדנשטראוס, מחברם של שלושה ספרים בהיותו משפטן צעיר. אך כמבקר המדינה, אין השופט בדימוס לינדנשטראוס פטור מבדיקת מימון הטיסות והאירוח של בנימין ושרה נתניהו. כאשר מונח לפניו חומר, המצביע לכאורה על הפרה של כללי ניגוד העניינים החלים על שרים וסגניהם - וזה הרי היה מעמדו של נתניהו בממשלת שרון בשנים 2002-2005 - הוא מוכרח לבדוק אותו ואת שנגזר ממנו באשר לתרומות למימון מערכת הבחירות של נתניהו בתוך הליכוד.

כדי להשתמט מחובותיו של שר (החוץ ואחר כך האוצר) באותן שנים, המציא לעצמו נתניהו תקן חדש: ראש הממשלה לשעבר. אין חיה כזאת בהקשר של ניגוד העניינים. או שנתניהו היה אזרח חופשי ומאושר - ואז לא חשוב מה היה לפני כן - או שהיה שר, וגם אז לא חשוב מה היה לפני כן. (מצב שלישי, ח"כ אך לא שר, מטופל בוועדת האתיקה של הכנסת).

ישראלים רבים היו שמחים לו נתניהו שמר לנצח על אותו תואר, ראש הממשלה לשעבר, שהשיג בזכות בשנת 1999, גם לולא נהג מאז ואילך בצניעות סגפנית כקודמו בליכוד, יצחק שמיר. דרישתו להידמות לביל קלינטון ולטוני בלייר מגוחכת. קלינטון ובלייר יישארו תמיד לשעברים. הם כבר לא ישובו לתפקידיהם. נתניהו נשפט, ציבורית ובהמשך אולי גם פלילית, בדיוק משום שחדל להיות לשעבר. אילו היה עכשיו עוד איש עסקים מקיסריה, או ח"כ מן השורה - אם גם הראשונה - כשהיה מקיץ 2005 עד אביב 2009, טיסותיו הישנות לא היו מעניינות איש.

סעיף 5 לכללי "ועדת אשר" המייעצת למבקר - כיום ועדה בהרכב יהודית צור, רחל סוכר ורנאטו יאראק - אוסר על שרים "לעסוק תמורת תשלום בהשמעת נאומים או הרצאות". מימון נסיעת אשת השר יכול להיחשב לתשלום. איסור נוסף מופיע בפרק ב' לתקנון, בסעיף 6, סעיף קטן 3, הקובע כי שר "לא יקבל שכר או טובת הנאה, זולת שכרו שמשלמת לו המדינה; שר לא יקבל הכנסות מעסק או מכל חבר בני אדם".

סעיף 10 מחייב את השר להגיש למבקר מדי שנה הצהרה המפרטת את "מקורות ההכנסה של השר ובני משפחתו באותה שנה, וסכומי ההכנסה מכל מקור". משימתם של פרקליטי נתניהו תהיה לשכנע שהשפע שהורעף על שרה נתניהו במסעות הזוג לא היה בבחינת הכנסה ולא היה חייב בדיווח (ובמיסוי).

ברור גם שאילו ידע נתניהו לשמור על יחסי אנוש סבירים עם עוזריו, בלי להיכנע לגחמות של סביבתו ולהתנכר למי שעזרו לו, לא היה יומן הפגישות והתרומות שלו מוצא את דרכו לערוץ 10 - ומשם לערוץ הביקורת ואולי גם לערוץ הפלילים. למקורבים-מורחקים יש תכונה משונה: הם נעלבים ויודעים להחזיר כגמולו למי ששילם להם רעה תחת טובה. אין לנתניהו שולה זקן וגם לא אורי מסר.

פוליטית, הבעיה של נתניהו בפזרנות החמדנית העולה ממסעותיו - שוב, על חשבון הברון, או באופן הגורע מסך התרומות שמניבות הרצאותיו - נובעת מהשוואתו השלילית לציפי לבני. המאבק על קולות הזרם המרכזי בחברה הישראלית, מעמד הביניים של שכירים ועצמאים שהכנסתם החודשית אינה מגעת לליל-אפיריון ופת-שחרית (עם תפוזים טריים סחוטים) של הזוג נתניהו, מתמקד בדימוי המנהיג-בכוח כמי שדומה לבוחר בדאגותיו היומיומיות. לבני משדרת תכונה כזו. נתניהו, כמו אהוד ברק, איבד אותה בגרגרנותו.

שתיים מטענותיו של חוג נתניהו חסרות שחר. האחת היא שלא רק שכולם עושים זאת, אלא שמפלגת קדימה מצטיינת בנבחרת המושחתים שלה. ואמנם, עובדה היא שאריאל שרון, אהוד אולמרט, אברהם הירשזון וצחי הנגבי הסתבכו ברמה זו ואחרת של חומרה בתיקים, מהם שמוצו ומהם שנסגרו. ואולם, חטאי כולם הם משנותיהם הארוכות בליכוד, לפני שפרשו והקימו את קדימה (החריג היחיד, שהגיע מהעבודה ונשפט על עבירה מתקופת קדימה, הוא חיים רמון).

הטענה השנייה מנסה להקנות משמעות אחרת לפתגם "חפש את האשה". מחפשים את שרה, מתעלקים עליה, מתעללים בה. אלא שמי כנתניהו יודע את הפרטים העסיסיים והמביכים שהעיתונות מתאפקת שלא לפרסם, מה גם שהוא-עצמו מוצא משום מה סיבה לשרבב, בלי שנשאל, אזכורים שלה לשיחות שנועדו לעסוק בענייני המדינה והעולם. רק לפני שבוע טס לרוסיה ליממה אחת של פגישות ביטחוניות ומדיניות בהולות. מדוע התלוותה אליו רעייתו? נכון, כללי הטקס מרשים לה להצטרף לנסיעותיו, אבל לא כל היתר כזה מוכרחים לנצל, כאילו היה כרטיס-חינם המוענק לעובדי חברת תעופה ובני משפחותיהם.

שלשום, באחת מהופעותיהם השבוע של בני הזוג בשעות השיא של צפיית הערב, הבטיח נתניהו להישאר בתפקידו עוד "הרבה שנים רבות", על אפם וחמתם של עיתונאים "שרוצים להפיל" אותו. מישהו הטעה את נתניהו - ההפך נכון: עיתונאים מתפרנסים מנתניהו היטב. מי ייתן ויאריכו ימים, הוא ורעיית ראש הממשלה. אך מוטב שמטעמי בטיחות, לא יסתכנו בטיסות משותפות. אם על הרמטכ"ל אסור לטוס עם מי שמעליו, שר הביטחון, ולשר הביטחון - עם מי שמעליו, ראש הממשלה. ראוי גם שייאסר על ראש הממשלה לטוס עם מי שמעליו.

ייתכן שהאו"ם צריך להכריז עליהם כ"נו פליי זון", אזור אל-טוס.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ